Donanım

Intel Raptor Lake-S “Masaüstü” ve Raptor Lake-HX “Dizüstü” CPU’ları 14. Nesil “Core i” Markasını Korumak İçin Yeniliyor

Intel’in Yeni “Çekirdek” Markası Yalnızca 2023’te Yaygın Dizüstü Bilgisayarlara Gelecek, Gelecek Yıl Üst Düzey Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar Platformu

Intel ayrıntılı olarak yeni “Çekirdek” markası bu da 15 yılda büyük bir değişime işaret ediyor. Şirket, yeni markanın Meteor Lake serisinden başlayarak yongalara uygulanacağını açıkladı, ancak en son ayrıntılar, şirketin 2023 için iki büyük ailede eski “Core i” markasını koruyacağını ortaya koyuyor.

Bu yıl için Intel, istemci platformu için en az dört ürün ailesi planlıyor. Meteor Lake ana dizüstü bilgisayar ailesi, Raptor Lake-S Refresh ise ana masaüstü ailesidir. Ancak bunların her ikisine ek olarak, meraklı dizüstü bilgisayarlar için Raptor Lake-HX Refresh ve ana akım dizüstü bilgisayarlar için Raptor Lake-U Refresh de var. İşte Intel’in yaptığı şey:

  • Raptor Lake-S Yenileme (Masaüstü) – 14. Nesil “Core i” Markası
  • Raptor Lake-HX Yenileme (Dizüstü) – 14. Nesil “Core i” Markası
  • Meteor Lake-U/H (Dizüstü İstemci) – 1. Nesil “Core Ultra” Markası
  • Raptor Lake-U/H Yenileme (Dizüstü) – 1. Nesil “Çekirdek” Markalama’

Intel, AMD yolunu izleyerek ve aynı nesil CPU’lar altında farklı aileleri ekleyerek yeni “Çekirdek” markasını biraz kafa karıştırıcı hale getirdi. 1. Nesil Meteor Lake ve Raptor Lake H/U serisi arasındaki tek fark “Ultra” ve “Ultra Olmayan” bildirimler olacak.

Intel Meteor Lake U/H serisi, Core 5 Ultra, Core 7 Ultra ve Core 9 Ultra serisinde “Core Ultra” markası altında yer alırken Raptor Lake U/H serisi, Core 3’te “Core” markası altında yer alacaktır. , Core 5 ve Core 7 serisi.

Intel Raptor Lake-S
Intel Raptor Lake-S “Masaüstü” ve Raptor Lake-HX “Dizüstü” CPU’ları 14. Nesil “Core i” Markasını Korumak İçin Yeniliyor

Daha eski adlandırma düzenini kullanan 14. Nesil seriler için Intel’in mevcut adlandırma düzeni bozulmamış olacaktır. Adlandırma şemasını kullanacak iki aile, Raptor Lake-S Refresh “Desktop” ve Raptor Lake-HX “Refresh” Laptop” serileri olacak. meraklı bir dizüstü bilgisayar segmenti ve masaüstü ailesiyle aynı kalıp SKU’larını kullanıyor.

Raptor Lake’in hem eski 14. Nesil “Core i” hem de yeni 1. Nesil “Core” markasının bir parçası olması kesinlikle biraz garip olacak. Umuyoruz ki, Intel piyasaya sürüldüğünde bu kafa karışıklığını sona erdirmek için daha net bir yol bulacaktır çünkü şu anda eski adlandırma şeması çok daha iyi görünüyor ve kulağa hoş geliyor.

Ancak Intel ve AMD’nin neden bu yeni markalama ve adlandırma seçeneklerine yaklaştığı ve bunun tamamen farklı CPU mimarileri ve ürün konumlandırmasıyla aynı anda piyasaya sürülen birden fazla CPU nesliyle ilgili olması da anlaşılabilir. “Ultra” segmenti zaten ana akım parçalar tarafından ele geçirilmiş olduğundan, yeni adlandırma şeması altında masaüstü ve üst düzey HX serisinin nasıl adlandırılacağı da ilginç olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu