Donanım

AMD GPU’lar için RADV “Radeon Vulkan” Sürücüleri Uzun zamandır Beklenen Işın İzleme Performans Artışını Elde Ediyor

– Advertisement –

RADV “Radeon Vulkan” sürücülerinde daha önce yapılan ve merakla beklenen “ışın izleme” yenilemesinin nihayet “monolitik boru hatları” için birleştirildiği ve AMD Radeon GPU’larındaki RT performansını tamamen yeni bir seviyeye taşıdığı bildiriliyor.

RADV “Radeon Vulkan” Açık Kaynak Sürücüleri, AMD Radeon GPU’larda Devasa Performans İyileştirmeleri Getiriyor

AMD’nin Linux konusundaki gelişmeleri tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve her alanda iyileştirmeler yapıldı. Şirket yalnızca erken yeni nesil destek sağlamaya odaklanmakla kalmıyor, aynı zamanda mevcut ürünlerde de önemli ilerlemelere tanık oluyor.

Bunun başlıca örneği, son yamalar açık kaynaklı Mesa RADV Vulkan sürücüleri üzerinde uygulandı ve bu da platformda ışın izleme performansını artırdı.

Phoronix şunu açıklıyor: birleştirme isteği İlk olarak açık kaynak geliştiricisi Konstantin Seurer tarafından yüklenen dosya 5 aydır beklemede.

Performans kazanımlarının grafiksel bir temsilini görmemiş olsak da Seurer, sürücü güncellemesinden sonra Quake II ve DOOM Eternal gibi oyunlarda neredeyse %20’lik bir artış olduğunu gösteren bazı rakamları açıkladı.

Quake II RTX’i:

  • Önce: 81 fps
  • Sonra: 98 fps

Control:

  • Önce: 66 fps
  • Sonra: 69 fps

DOOM:

  • Önce: 127 fps
  • Sonra: 130 fps

Hitman III’ün mevcut sürücüye göre neredeyse 3 kat kazanç sağladığı düşünülüyordu. Işın izleme bölümünde kaydedilen ilerlemeler gerçekten şaşırtıcı, çünkü daha önce bu yeterli değildi.

Bu gerçekten de oyuncuların Linux’a olan güvenini artıracak, özellikle de Team Red’e, çünkü son zamanlarda uyguladıkları iyileştirmelerin belirleyici olduğu kanıtlandı.

Şimdiki birleşmeyle birlikte Mesa RADV Vulkan sürücülerinin mevcut durumunun AMD’nin resmi Vulkan sürücüleri ile nasıl karşılaştırıldığını görmek ilgi çekici olacak çünkü kağıt üzerinde şu anda öndeler.

Bununla birlikte, AMD’nin Linux kampına getirdiği devasa yükseltmelere bakılırsa, “sürücü” departmanı için büyük bir şeyin hazırlanmakta olduğu tahmin edildiğinden, “açık kaynak” sürücüleri uyarlama ihtiyacının sona ermesi çok uzun sürmeyecektir. AMD tarafından Nihai sonuçları zaten RDNA4 GPU’ların piyasaya sürülmesiyle görebildik.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu