Skip to main content

Ad Code

Apple, Gelecekteki Ürün Sızıntılarından Korkan Çalışanlarının ChatGPT, Bard ve Diğerlerini Kullanmasını Kısıtladı

Apple, dahili belgelere ve çeşitli anonim sızıntılara göre, ChatGPT, Bard gibi Büyük Dil Modellerinin ve daha fazlasının çalışanlar arasında kullanılmasını tamamen yasakladı. App Store’a rağmen ChatGPT’yi iPhone’a resmen getiriyor, bilgi sızıntılarını önlemek için şirketin aldığı bazı önlemler olduğu bildirildi.

Apple’ın da ChatGPT benzeri bir dil modeli üzerinde çalıştığı söyleniyor ancak kapsamlı ayrıntılar mevcut değil.

ChatGPT, popülaritesinde inanılmaz bir artışa tanık oldu, bu nedenle Apple çalışanlarının da Büyük Dil Modelinden yararlandığını duymak şaşırtıcı olmayacak. Ancak yazılımın hassas verileri sızdırabileceğinden korkan The Wall Street Journal, Apple’ın chatbot’un kendi versiyonu üzerinde çalıştığını belirten ek bilgilerle birlikte, programın kullanımının teknoloji devi tarafından yasaklandığını aktarıyor.

Hatırlatmak gerekirse, Mart ayındaki bir hata, kullanıcıların diğer ChatGPT kullanıcılarının sohbet geçmişini görmelerine izin verdi. Neyse ki ChatGPT, kullanıcıların sohbet geçmişlerini kapatmasına ve AI modelinin eğitimine katkıda bulunmamasına izin veren bir seçenek ekledi.

Apple gibi Samsung da aynı nedenle ChatGPT kullanımını yasaklarken kendi rakibini piyasaya sürmek için çaba sarf ettiği bildiriliyor. Ne yazık ki, raporda Apple’ın planlarıyla ilgili başka hiçbir ayrıntı verilmedi, ancak şirketin ve ekibinin kapalı kapılar ardında üzerinde çalıştığı birden fazla ürün hakkında sık sık duyduk, ancak ne yazık ki bu çabalar asla gerçekleşmedi. Apple’ın yapay zeka kervanını benimsemesi an meselesiydi ve tıpkı Google gibi biz de WWDC’de bazı duyurular görmeyi bekliyoruz.

Apple’ın kendi ChatGPT sürümü üzerinde çalıştığını duymak şaşırtıcı olmamalı çünkü Cupertino teknoloji devi, akıllı ses asistanı Siri’yi 2011’de ilk kez ortaya çıkaran şirket oldu. Ne yazık ki, şirket artık yapay zeka yarışında geride kaldı. Bu da, Büyük Dil Modeli’nin bu geniş çapta benimsenmesinin üstesinden gelmek için hangi planları uydurduğunu merak etmemize neden oluyor. Apple’ın belirli teknolojilerin olgunlaşmasını bekleme geçmişi göz önüne alındığında, bu uygulamanın mevcut rotasını koruyacağına inanıyoruz ve yolda resmi bir duyuru görmemiz gerekiyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar