Skip to main content

Ad Code

Apple CEO’su Tim Cook, İşten Çıkarmaları ‘Son Çare’ Olarak Görüyor ve Muhtemelen Diğer Şirketlerle Aynı Yaklaşımı İzlemeyecek

Şirketin CEO’su Tim Cook, iş toplu işten çıkarmalara geldiğinde sarsılmaz bir duruş sergiledi. İcra Kurulu Başkanı, çalışan sayısını binlere indirerek Apple’ın Google, Amazon, Microsoft ve diğerleri gibi diğer birçok şirketle aynı yolu izlemesini önlemek için elinden gelen her şeyi yaptı. Son rapor şimdi bu çabaların devam edeceğini söylüyor.

Apple, son çeyrekte sağlıklı bir kâr bildirdi ve şu anda işten çıkarmaları duyurursa, kamu imajı darbe alabilir.

CNBC’ye konuşan Tim Cook, Apple’ın herhangi bir işten çıkarma planlamadığını ve şirketin son kazançlarına bakıldığında bu kararla gitmesinin kendisi için pek de iyi bir görünüm olmayacağını belirtti. Apple, geçen yılın aynı çeyreğinde elde ettiği 25 milyar dolardan daha az olan 24,1 milyar dolar kar açıklasa da, aradaki fark önemsiz.

Ayrıca, son rakamlar, özellikle tüketicilerin satın alma gücünü alt üst eden makroekonomik koşullar dikkate alındığında, büyük bir başarı olarak görülebilir.

Daha önce Apple’ın olduğu bildirilmişti. İşten çıkarılmış kurumsal perakende çalışanlarından bazıları, ancak açıklanmayan sayı muhtemelen başka firmalarda çalışırken geçim kaynaklarını kaybeden binlerce çalışanın yakınından bile geçmiyor. Bu toplu işten çıkarmaların nedeninin Apple’ın bir çözüme başvurmaması olduğu söyleniyor.

2023 için Apple, personelini elinde tutmak amacıyla maliyetleri düşürmek için elinden gelen her şeyi yapıyor gibi görünüyor. Bunlardan biri CEO’nun 2023 için yüzde 40 maaş kesintisi, Cook’un toplam tazminatını yıl için 49 milyon dolara düşürdü. Ayrıca, kurumsal iş gücü için bazı ikramiyeler ertelenirken, diğer bölümlere artık iki yerine tek ikramiye verilecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar