Skip to main content

Ad Code

Snapdragon 8 Gen 4’ün TSMC’nin N3E Süreci Kullanılarak Yapılacağı Söyleniyor; Apple M2’den Daha Yüksek Özel Nuvia Çekirdeklerinin Çok Parçacıklı Performansı

Sadece son zamanlarda, tökezledik bazı yeni özellik bilgileri Snapdragon 8 Gen 3’ü çevreleyen ve şimdiden Snapdragon 8 Gen 4 ile ilgili haberlerle ilgili olarak. 2024 için, Qualcomm’un amiral gemisi SoC, özel Nuvia çekirdeklerini benimseyen ilk kişi olmalıdır.

Silisyumun TSMC’nin N3E işleminde toplu olarak üretilmesi sayesinde güç açısından verimli olduğu söylenmekle kalmıyor, aynı zamanda söylentilere göre çok iş parçacıklı sayıları, Apple’ın M2’sinden daha hızlı performans sağlayan etkileyici bir sıçrama ortaya koyuyor.

Oryon olarak da bilinen Nuvia çekirdekleri, söylentilere göre Snapdragon 8 Gen 4 için yüzde 40’a varan çok çekirdekli performans iyileştirmesi sağlayabilir.

Görünüşe göre Apple güvence altına alırken TSMC’nin 3nm çip kaynağının çoğunluğu Revegnus, tweet’inde Snapdragon 8 Gen 4’ün, ürünleri için üreticinin N3E sürecini veya ikinci nesil 3nm düğümünü temel alacağını belirtiyor. Bu sürümün ilk yinelemede gelişmiş performans ve güç verimliliği rakamları sunması bekleniyor ve ihbarcıya göre bunun kanıtı çok çekirdekli rakamlarda görünüyor.

Snapdragon 8 Gen 3 ile karşılaştırıldığında, Snapdragon 8 Gen 4’ün yalnızca ARM’nin CPU tasarımlarını onun için terk ettiği söylenmiyor. Ancak bu anahtarın yüzde 40’a kadar çok çekirdekli performans artışı sağladığı söyleniyor.

Tweet’te Revegnus, Snapdragon 8 Gen 3’ün Geekbench 5’in çoklu iş parçacıklı değerlendirmesinde 6.500 puana ulaşabileceğini ancak aynı testte Snapdragon 8 Gen 4’ün 9.000 puan bariyerini aşarak bu süreçte M2’yi aşabileceğini belirtiyor.

Tweet’te listelenen özelliklere göre Qualcomm, iki ‘Nuvia Phoenix’ performans çekirdeğini ve altı adet ‘Nuvia Phoenix M’ verimlilik çekirdeğini kullanacak. Bununla birlikte, Qualcomm’un bu özel CPU tasarımlarını geliştirmek için satın aldığı şirketin adı Nuvia olduğundan, resmi adın Oryon’a dayanabileceğini düşünüyoruz. İki yonga seti nesli arasındaki tek çekirdek puan farkı yalnızca yüzde 15, yani şu an yorum yapmak için çok erken olsa da, Apple’ın A18 Bionic’inin bu tek testte onu zahmetsizce geçmesi mümkün.

Snapdragon 8 Gen 4’ün yanı sıra Qualcomm’un ayrıca bir SoC üzerinde çalıştığı söyleniyor. 12 çekirdekli işlemci (sekiz performans ve dört güç verimliliği çekirdeği) Snapdragon 8cx Gen 4 olarak adlandırılıyor.

Ancak, muhtemelen akıllı telefonlarda bulunacak olan Snapdragon 8 Gen 4’ün aksine, Snapdragon 8cx Gen 4 muhtemelen kompakt ve hafif dizüstü bilgisayarlara güç verecek. Kapsamlı özellikler sızıntısı, NVMe, harici GPU desteği ve daha fazlası hakkında konuştu. Bu son söylenti bizi heyecanlandırsa da, Revegnus bu sayılara dair herhangi bir kanıt sağlamadı, bu yüzden biz bu tür ayrıntıları doğrulayana kadar biraz şüpheyle davranın.

Yorum Gönder

0 Yorumlar