Skip to main content

Ad Code

Performans İçin 5 GHz’e Kadar ve Verimlilik İçin 4 GHz Çekirdekler

– Advertisement –

AMD’nin Hibrit Phoenix APU’sunun iddia edilen saat frekansları, performans ve verimlilik çekirdekleri için çok farklı hızlar gösteren bir tablo halinde verilmiştir.

Hibrit AMD Phoenix APU Mühendislik Örneğinin 5 GHz’e Kadar Performans ve 4 GHz Verimlilik Çekirdek Saatlerine Sahip Olduğu İddia Ediliyor

AMD’nin yepyeni Phoenix 2 APU’larının hibrit çekirdek tasarımını Intel’in hibrit adlandırma şemasına benzer olarak nasıl resmen listeledi. Phoenix 2 APU serisinin Zen 4 çekirdek mimarisini kullanacak hibrit bir tasarımla geleceğini bilsek de, Twitter kullanıcısı tarafından bazı yeni (ve iddia edilen) veriler paylaşıldı. @xinoassassin1 hibrit bir Phoenix ES APU için bir saat frekansı çizelgesi olduğu söyleniyor.

SKU’nun ne olduğu hakkında herhangi bir bilgi mevcut değil, ancak bu özel çipin 2+4 konfigürasyonunda 6 çekirdekli bir düzene sahip tek bir CCX’e sahip olduğu belirtiliyor. Zen 4 çekirdek mimarisine dayanan 2 performans çekirdeği ve 4 verimlilik çekirdeği vardır.

AMD’nin ve Intel’in yaklaşımı arasındaki fark, Intel çok farklı iki mimari kullanırken (Golden/Raptor Cove +Gracemont) AMD Performance & Efficiency çekirdeklerinin aynı Zen 4 çekirdek mimarisini kullanmasıdır. P-çekirdekleri, mevcut Ryzen 7000 yongalarında aldığınız standart tasarımlar olacak, ancak ayarlanmış Zen 4 çekirdeği, saf performans verimliliğine odaklanırken azaltılmış önbellek ve saatlere sahip olacak.

Saat frekansı, hibrit AMD Phoenix ES APU bir Cinebench R23 multi-bench testi yaparken çizilmiştir. Çizim grafiği göz önüne alındığında, farklı çekirdeklerin saat hızlarında büyük bir eşitsizlik görebiliriz. Çekirdek 0 ve Çekirdek 5, P Çekirdekleridir ve bunların 4,0 – 5,0 GHz arasında herhangi bir yerde çalıştığı görülebilir.

P-Çekirdekleri ortalama olarak 4,2 – 4,3 GHz civarındadır. E-Çekirdeklere gelince, bu saatler 2,5 – 4,0 GHz civarında çok daha düşük. Çekirdekler çoğunlukla ortalama olarak 3,0 GHz’in biraz altındadır ve onları 4,0 GHz’e çıkaran kısa bir patlama görülebilir.

Performans İçin 5 GHz'e Kadar ve Verimlilik İçin 4 GHz Çekirdekler
Performans İçin 5 GHz’e Kadar ve Verimlilik İçin 4 GHz Çekirdekler

Güç çekişine gelince, hibrit çekirdekli AMD Phoenix APU 15-20W civarında güç tüketiyordu. Performance Zen 4 çekirdekleri 7-8W arasında güç tüketirken, Efficiency çekirdekleri 5 Watt güç tüketiyordu.

Tek çekirdek performansı söz konusu olduğunda, CPU’nun Performans çekirdeklerini otomatik olarak kullandığı ve bu nedenle sonuçların standart Phoenix yongalarından çok da farklı olmayacağı belirtiliyor. Bu sonuçların bir Mühendislik Örneğine dayandığını belirtmek akıllıca olur, bu nedenle son silikonda son saatler ve güç önemli ölçüde gelişebilir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar