Skip to main content

Ad Code

Intel’in Yeni Nesil Arrow Lake ve Lunar Lake CPU’ları AIDA64’te Ön Destek Aldı

– Advertisement –

En son sürümü AIDA64 Intel’in M ve P serisi dizüstü bilgisayar modellerinde gelecekteki… Arrow Lake ve Lunar Lake CPU’ları için destek ekledi.

AIDA64, Intel Arrow Lake ve Lunar Lake Dizüstü Bilgisayar CPU’ları İçin Ön Destek Getiriyor

AIDA64, en popüler donanım teşhis ve kıyaslama araçlarından biridir ve geliştiricilerin gelecekteki donanımlar için ön destek eklediklerini gördük.

Bu kez, Intel’in Arrow Lake ve Lunar Lake CPU’ları ön destek alıyor ve özellikle dizüstü bilgisayar varyantları. Arrow Lake-M/P ve Lunar Lake M/P serileri, yazılımın aşağıda görülebilen yeni özellikler ve iyileştirmeler listesinde belirtilmiştir:

  • Corsair H60i Elite, H100i Elite, H115i Elite, H150i Elite sıvı soğutucu sensör desteği
  • Intel Sapphire Rapids CPU için geliştirilmiş destek
  • MSI MEG Ai1000P és Ai1300P güç kaynağı ünitesi sensör desteği
  • Intel Arrow Lake ve Lunar Lake-M/P işlemciler için ön destek
  • LGA-4677 anakartlar için geliştirilmiş destek
  • Intel Arc A300, A500, A700 Serisi için GPU ayrıntıları
  • nVIDIA GeForce RTX 4070 Ti ve GeForce RTX 4000 Dizüstü Serisi için GPU ayrıntıları

Sadece birkaç gün önce başka bir teşhis yazılımı, HWiNFO, Arrow Lake CPU’ları için destek ekledi, ancak bunlar özellikle S serisi masaüstü varyantlarıydı. Bu masaüstü Arrow Lake CPU’ları LGA 1851 soketini kullanan en yeni 800 serisi platform tarafından desteklenirken 2024 yılında piyasaya sürülmesi ve 8+16 konfigürasyonlarında 24 adede kadar çekirdeğe sahip olması bekleniyor. Mobil seriye gelince, Meteor Lake yongalarının bu yıl içinde planlanması nedeniyle bunların da 2024’te raflara çıkması bekleniyor.

Arrow Lake’in yenileneceği söylense de, bunu 2025-2026 yılları arasında piyasaya sürülmesi beklenen Intel Lunar Lake CPU’ları takip edecek. Sıfırdan inşa edilen yepyeni mimari & watt başına gelişmiş performans tasarımları ile mobil platforma odaklanma. CPU’ların da en son teknolojiyi kullanması bekleniyor. Entegre tGPU için Battlemage Xe2-LPG mimarisi, bu yıl içinde gerçekleştirilecek Vision etkinliğinde Intel’den daha fazlasını bekleyin.

Yorum Gönder

0 Yorumlar