Skip to main content

Ad Code

Samsung, Exynos 1330 ve Exynos 1380 Orta Sınıf Çiplerini Duyurdu

Samsung sessiz kaldı Exynos 2200’ün halefi ve biz hala bunu beklerken, şirket devam etti ve bir çift orta sınıf Exynos işlemci duyurdu. Exynos 1330 Ve Exynos 1380 şirketten yepyeni yonga setleri. Her iki yonga seti de orta sınıf telefonlar için daha iyi performansla birlikte 5G desteği getiriyor.

Samsung’un Exynos yonga setleriyle olan geçmişi en iyi ihtimalle zorlu ve bu yongaların nasıl performans göstereceğinden emin olmasak da, Samsung’un mükemmel formülü bulması umulabilir.

Samsung Exynos 1380 ve Exynos 1330, kağıt üzerinde mükemmel görünüyor ve bu yılki Galaxy A cihazlarına güç verecek

Exynos 1380 ile başlayalım. 2.4GHz’de çalışan dört ARM Cortext-A78 çekirdeği ve 2GHz’de çalışan dört ARM Cortex-A55 çekirdeği olan 5nm’lik bir yonga setine bakıyorsunuz. Grafik gücü idare eden, 950 Ghz’de çalışan bir Mali-G68 MP5 GPU’dur.

Samsung, bu yapılandırmanın 144 Hz yenileme hızında çalışan FHD+ ekranları işleyebileceğini belirtiyor. Belleğe gelince, UFS 3.1 depolama ile birlikte LPDDR4x ve LPDDR5 RAM desteğine bakıyorsunuz.

Yonga seti 200 megapiksele kadar kamera sensörlerini çalıştırabildiği ve Exynos 1380 ayrıca 4.9TOPS’u işleyebilen bir NPU’ya sahip olduğu için Samsung kameralarda da kambur durmuyor. Kamera sensörleri ayrıca elektronik görüntü sabitleme, HDR, gerçek zamanlı nesne tanıma ve genel olarak daha iyi kamera performansı ile 30 FPS’de 4K video kaydı kaydedebilir.

Bu en yeni Exynos çipindeki bağlantıyla ilgili olarak Samsung, hem mmWave hem de 6GHz altı ağları destekleyen dahili 5G modları almanızı sağlamıştır. Bağlantı tekliflerinin geri kalanı, şarj için BeiDou, Galileo, GLONASS, GPS, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC ve USB Type-C’yi içerir. Gelecekteki orta sınıf Galaxy A telefonlarının bu yonga setini kullanmasını bekleyebilirsiniz.

Ardından, 5nm işlemine dayalı bir giriş seviyesi yonga seti olan Exynos 1330’a sahibiz. Bu yonga seti ile, 2.4GHz’de çalışan çift Cortex-A78 CPU çekirdeği ve 2GHz’de çalışan altı Cortex A-55 CPU çekirdeği elde edersiniz ve bununla bir Mali-G68 MP2 GPU’dur. Samsung, 120Hz yenileme hızına sahip FHD+ ekranları çalıştırabileceğini iddia ediyor. Exynos 1380 ile aynı RAM ve depolama uyumluluğuna sahip olursunuz.

Kameralar için Samsung, Exynos 1330’un 108 megapiksele kadar kameraları desteklediğinden ve deklanşör gecikmesi olmadan 32 megapiksel görüntüler yakalayabildiğinden bahsetmiştir. 16+16 mega piksel kamera yapılandırması için de destek var. Kullanıcılar 4K’ya kadar video kaydedebilir.

Yine, hem mmWave hem de 6GHz altı ağları çalıştırabilen entegre 5G modeme bakıyorsunuz. Bağlantının geri kalanı aynıdır.

Dürüst olmak gerekirse, Samsung bu yonga setlerinin kağıt üzerinde gerçekten güzel görünmesini sağladı, ancak gerçek hayatta ne kadar iyi performans gösterdiklerini görmek için tam sürümü beklememiz gerekecek. Bu yongaların bu yılki Galaxy A telefonlarına güç vermesini bekleyebiliriz ve bu telefonların nasıl Samsung için ekmek ve tereyağı haline geldiğini düşünürsek, yıldız performansı bekleyebiliriz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar