Skip to main content

Ad Code

Apple’ın 5G Modemi TSMC’nin 3nm Sürecinde Seri Üretilecek, Üretim Riski 2023’ün Sonlarında Başlıyor

Gelecek yıl amiral gemisi iPhone serisinde ilk 5G modemini kullanmayı planlayan Apple’ın Qualcomm’un münhasırlığının zincirlerini kırması bekleniyor. İPhone 15’in sözde son seri olmasıyla yalnızca Qualcomm’un temel bant çiplerini içerir. Apple’ın özel çözümü için TSMC’nin 3nm teknolojisini kullanacağını ve risk üretiminin 2023’ün sonlarında başlaması beklendiğini belirten yeni bir rapor ortaya çıktı.

Apple’ın 5G modeminin kod adı ‘Ibiza’, 2023’ün ikinci yarısında risk üretimi gerçekleşiyor

Görünüşe göre Apple ile TSMC’nin ilk 3nm tedarikinin tamamını güvence altına almak, şirketin ilk 5G modeminin de aynı üretim sürecinde seri üretilecek olması mantıklı.

Tedarik zinciri kaynaklarından alıntı yapan Commercial Times’a göre rapor, risk üretiminin 2023’ün ikinci yarısında başlamasının beklendiğini ve gofret üretiminin önümüzdeki yılın ilk yarısında yavaş yavaş artacağını belirtiyor.

Bu zaman çizelgesi, iPhone 15 serisinin Qualcomm’un 5G modemlerini özel olarak kullanmaya devam edeceğini ve muhtemelen en yeni modemlerden yararlanacağını gösteriyor. Bu özel çipin geliştirme çalışması 2020’de başladı ve teknoloji devinin barikatlardan adil payına düştüğünü varsaymak güvenlidir.

Şimdi bile, Apple’ın özel 5G modeminin daha az sayıda toplu olarak üretilmesini bekliyoruz, bu da Qualcomm’un, ikincisinin çipleri artık geçerliliğini yitirmeden önce birkaç yıl daha sevkiyatların çoğunu yakalayabileceği anlamına geliyor. Apple’ın nihai hedefi, hücresel, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısını bir araya getirme olasılığını araştırırken, Broadcom da dahil olmak üzere birçok üçüncü taraf çip sağlayıcısından kurtulmaktır.

Doğal olarak, bu geçişin tamamlanması birkaç yıl alacak, ancak şimdilik 2024’ü dört gözle beklemeliyiz. Bu, Apple’ın güç tasarrufu, iPhone ile daha iyi entegrasyon ve 5G modemi hakkında muhtemelen daha fazla ayrıntı sağlayacağı zamandır. Elbette, uydu bağlantısında ayarlanan daha geniş özellikler.

Yorum Gönder

0 Yorumlar