Skip to main content

Ad Code

Küresel Markalar Dünya Kupası Sırasında Z Kuşağına Nasıl Katılmalı?

– Advertisement –

Amerika Birleşik Devletleri’nde, “Super Bowl”a yönelik arama ilgisi her Ocak ayında ani bir artış gösteriyor, bu nedenle Amerikalılar yanlışlıkla bunun “futbol hayranları” için en büyük spor etkinliğini temsil ettiğini düşündükleri için affedilebilir.

Ancak, dünya çapında, “futbol hayranları”, Amerikalıların “futbol hayranları” olarak adlandırabileceği şeydir ve “Dünya Kupası”na yönelik arama ilgisi, “Super Bowl”dan yedi ila sekiz kat daha fazladır.

Normalde, “Dünya Kupası”na yönelik arama ilgisi dört yılda bir Haziran ayında zirveye ulaşır.

Ancak Katar’daki FIFA Dünya Kupası 20 Kasım 2022’de başlayacak ve 18 Aralık’a kadar oynanacak.

Normal yuvasından bu olağandışı geçiş, YouTube videosunda, “2022 FIFA Erkekler Dünya Kupası: Noel Baba’nın tatilini kısa keserken Jon Hamm | FOX FUTBOL.”

Bu nedenle, en büyük küresel spor etkinliğinin hemen yanında, ABD’deki dijital pazarlamacıların, küresel markalar için en büyük pazarlama fırsatından yararlanmak için tatil planlarını dengelemeleri gerekebilir.

Ve birçok pazarlamacının ulaşmak için mücadele ettiği demografi, Gen Z olmaya devam ediyor.

Bunun ışığında markalar, genç neslin iştahını tatmin etmenin yollarını arıyor.

Coca-Cola, Adidas ve US Soccer gibi markalar, genç kitleye yönelik tanıtım çabalarını artırıyor.

Peki, Dünya Kupası yaklaştıkça, diğer küresel markalar bu yıl tatil alışverişi sezonunda Z kuşağıyla etkileşim kurmak için dijital pazarlamayı nasıl kullanmalı?

Bu soruyu cevaplamak için röportaj yaptım Kevin Kim, Stadium Live Studios’un CEO’su ve kurucu ortağı ve oyun ve spor pazarlama stratejisinde uzman. yönelik ürünler üzerinde yakından çalıştı.

Spor fandomunu oyunlaştıran dijital bir oyun alanı olan Stadium Live, kısa süre önce NBA yıldızı Kevin Durant, Fransız futbolcu Blaise Matuidi ve Dapper Labs Ventures’tan yatırım aldı.

Aşağıda, Z kuşağının hedeflenmesinin ardındaki reklamcılık trendleri ve marka stratejileri hakkındaki sorularım ve Kim’in ekibiyle tam olarak bu konu hakkında yaptığı konuşmalardan gerçek dünya içgörüleri sağlayan yanıtları yer alıyor.

Greg Jarboe: “Markalar daha genç kitlelere ulaşmak için mücadele ediyor – spor pazarlaması artık gidilecek yol değil mi?”

Kevin Kim: “Genç kitlelere ulaşmanın büyük bir kısmı, onların takıldığı platformlarda olduğunuzdan emin olmaktır. Geleneksel spor pazarlaması, oyun sırasında markaları ekranda sergilemeye odaklanır, ancak gördüğümüz şey, özellikle Gen Z olmak üzere daha genç izleyicilerin oyunları izlemek için daha az zaman harcadıkları ve bunun yerine kısa biçimli medya aracılığıyla spor tüketmeye yöneldikleridir. TikTok ve Instagram gibi.

Bu, geleneksel spor pazarlamasının hala Z kuşağı izleyicilerine ulaşmanın uygun bir yolu olmadığı anlamına gelmiyor çünkü birçoğu hala oyun izliyor. ancak markanız spor kliplerinin ve içeriğin paylaşıldığı platformlarda görünmedikçe, üzerinde aynı miktarda göze çarpmayacaksınız ve markanız diğerleriyle aynı bilince sahip olmayacak. bu platformlar.

Modern spor pazarlaması sadece ekranda Z kuşağına değil, aynı zamanda sosyal medyaya ve diğer spor platformlarına da hitap ediyor. Pazarlama bir bütün olarak sosyal medyaya doğru kayıyor, ancak markaların yarattığı deneyimlerin özgün ve Z kuşağına uygun olması gerekiyor; Aksi takdirde, çoğu kaybolur. Z kuşağı, izleyicileriyle gerçekten bağlantı kurmak isteyenlere karşı imajları için bunu yapan sahte markaları ayırt etmede gerçekten iyidir.

Stadium Live’da, markaların markalarını ürün içindeki markalı ve oyunlaştırılmış deneyimlere dahil ederek Z kuşağı spor hayranlarıyla gerçekten özgün bir şekilde etkileşim kurabilecekleri spor ve kültür platformunu inşa ediyoruz.

Sporda sponsorluk peşinde koşan markaların, izleyicilerinin gerçekten zamanlarını nerede harcadıklarına bakmaları ve kaynakları oraya ayırmaları gerekiyor. Spor maçlarına reklam yerleştirmek artık tam bir huni değil.”

GJ: “Z kuşağı spor hayranları neden sürükleyici deneyimlere aç?”

KK: “Gen Z spor hayranları artık sadece spor hayranları değil. Takip ettikleri sporcuların sanat, müzik ve moda gibi kültürün diğer yönlerine olan ilgilerini sergilediklerini görüyorlar ve bu onların zevklerini etkiliyor. Sporcular artık sadece sporculardan daha fazlasıdır; onlar ünlüler ve zevk düşkünleri.

Z kuşağı için sürükleyici deneyimler, tek bir kalp damarından (spor) daha fazlasını çeker. Gerçekten sürükleyici deneyimler, spor gibi temel bir ilgi alanını çeker, ancak Z kuşağının ait olduklarını hissettiği bir paket oluşturmak için oyun, moda vb. marka ve müşteri arasında gerçekten güçlü bir duygusal bağın temeli.

Stadium Live şu anda bunun çoğunu yapıyor ve Z kuşağının platforma bu kadar tutunmasının temel nedenlerinden birinin bu olduğuna inanıyoruz. Bir spor hayranı olabilirim ama aynı zamanda animeyi de severim; bu iki kavram birbirini dışlamaz.

Spor dünyasında birçok markayı görmüş olan bir hayran kitlesine hitap ediyoruz, onlara bir spor hayranıymış gibi davranıyoruz… tek umursadığınız şey spor. Şirket olarak temel dayanaklarımızdan biri ‘Olmak İstediğiniz Kişi Olun’, yani platforma giren herkesin istediğini giyebilmesi ve ilgi alanlarını dilediği gibi ifade edebilmesi ve yine de ‘Olmak İstiyorsan Ol’ şemsiyesi altına sarılmış halde olması gerektiğidir. Spor Dalları.

aşkımı gösterebilirim [a musical artist] ya da doğrudan platformda üst düzey modaya olan aşk ve bu, birçok Z kuşağı hayranının kendilerini ait hissetmelerine yardımcı olur. Platformda pek çok insanın niş ilgi alanlarına sahip mikro topluluklar oluşturduğunu ve bu onların geri gelmelerini sağladığını görüyoruz. Stadium Live’da bireysel topluluğunuzu bulmak, başarımızın temel bir parçasıdır ve bunu geliştirmeye devam edeceğimiz bir şey olarak görüyoruz.

GJ: “FIFA’nın video oyunu, futbol kültürünün temel bir parçası ve Z kuşağı için büyük bir çekicilik haline geldi. Pazarlamacıların oyun oynamayı benimsemesi, reklamlarıyla ilişkili yatırım getirisini (ROI) artırmaya nasıl yardımcı olabilir?”

KK: “Z kuşağının video oyunlarına olan yakınlığının büyük bir kısmı, ilgi alanlarıyla bağlantılı bir bağlantı ve topluluk ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Hayranlar, markalarla çok kanallı bir deneyim arıyor. FIFA, NBA 2K, Madden vb. gibi video oyunları, hayranları eğiterek ve onları daha derin hayranlar haline getirerek gerçek hayatta yaşadıkları deneyimler üzerine kuruludur.

Ne kadar çok futbol, ​​basketbol vb. oyuncu tanırsam ve sporla ilgili ne kadar çok istatistik bilirsem, bir maç izlemeye veya bir markayla etkileşime girme olasılığım o kadar artar. Özellikle Fortnite, bunu oyun içindeki markalı görünümler ve deneyimlerle sergileme konusunda harika oldu.

Z kuşağına video oyunlarının geleneksel pazarlama kadar büyük bir rol oynadığını düşünüyoruz, çünkü yukarıda bahsedildiği gibi, özgün ve gerçek deneyimler etkileşimi ve marka sadakatini artırıyor. Ve Gen Z gibi dijital olarak yerli bir nesil için, zaten aşina oldukları bir yerde sürükleyici bir deneyim yaratmanın daha iyi bir yolu yoktur.

Bir video oyununda markanız için sürükleyici bir deneyim yaratmak, normalde önceden düzinelerce bireysel temas noktası alacak kalıcı bir izlenim ve bağlantı yaratabilir. Z kuşağının video oyunlarında haftalık olarak harcadığı süreyi düşünürsek markanızın kitlenizin takıldığı yer olması çok mantıklı.

Sosyal medyada vakit geçiriyorlarsa ve video oyunları, o zaman sosyal medyada pazarlama yapmanız ve video oyunları içinde markanız için sürükleyici deneyimler yaratmanız gerekir.”

GJ: “Bazıları, Dünya Kupası reklamlarının büyük markaların katılması için çok önemli olduğunu düşünse de, aslında buna değmeyebilir – neden?”

KK: “Yukarıda bahsettiğim gibi, genç izleyicilerde gördüğümüz büyük bir eğilim, önceki nesiller kadar ekran önünde spor izlemek için fazla zaman harcamamalarıdır; bunun yerine sporlarını düzeltmek için TikTok, Instagram ve Reddit gibi şeylere çok daha fazla zaman harcıyorlar.

Günümüzün modern spor hayran kitlesinin büyük bir kısmı aslında nadiren maç izliyor. Yani gördüğümüz şu ki, markanız görünür olmadıkça veya maçın dışında konuşulmadıkça, Z Kuşağı’nı bir dizi temas noktasında vurmaya yönelik çok yönlü bir yaklaşımla karşılaştırıldığında genel erişiminizde önemli ölçüde sınırlısınız. takıldığı yerler.

Dünya Kupası sırasında reklam yayınlamayan bir marka, doğru mesajı doğru yerde ve doğru hedef kitleye ulaştırırsa, diğer markalardan daha başarılı olabilir. Z kuşağının peşindeyseniz, sürükleyici deneyimler oluşturarak ve taraftarlara kontrollü bir ortamda kendi topluluklarını oluşturma platformu vererek kendinizi Dünya Kupası ile ilişkilendirmek, gerçek bağlantılar geliştirmenin çok daha iyi bir yoludur.

Daha genç hayranlar her gün reklam bombardımanına tutuluyor ve buna karşı hissizleşiyorlar. Kitlesiyle bağlantı kurmaya çalışan ve sporu deneyimleyen markalar ile birlikte onlar, prime time’da 30 saniyelik reklam spotları satın alanlara göre uzun vadede çok daha fazla başarı ve daha iyi müşteriler görecekler.”

GJ: “Kuzey Amerika’da gerçekleşecek 2026 Dünya Kupası öncesinde markalar Z kuşağı arasında nasıl ilgi uyandırabilir?”

KK: “Gen Z ile otantik ilişkiler kurun. Onları gezintiye çıkarın ve bir sonraki hareketinize rehberlik etmelerine yardımcı olun. Onlara küratörlü deneyimler getirerek markanızla kendi benzersiz bağlantılarını kurmaları için platform ve alan verin.

Markanızı, önemsedikleri ve markanızın temel direklerini yansıtan kişiliklerle birleştirin. Burada Stadium Live’da Phygital (Fiziksel + Dijital) adlı bir terim kullanıyoruz, [which] Z Kuşağı ile nasıl ilişki kurduğumuzun temel taşıdır. Bu, fiziksel fayda ile dijital deneyimler yaratmak anlamına gelir. Bir spor markası olarak, Z Kuşağı hedef kitlenizin çoğunun dijital platformlarda olduğunu biliyorsunuz, ancak onları çekecek somut bir şeyle ödüllendirmeniz gerekiyor.

Yakın zamanda Taraftar Kontrollü Futbol Ligi ile bunun harika bir örneği olan bir ortaklık yaptık. FCF’nin takım formalarını dijital hale getirdik ve bunları Stadium Live’daki avatarlarda giymek için dijital koleksiyon ürünleri haline getirdik.

Hayranlar, sporcularımızın Soru-Cevap yaptığı ve kullanıcılarımızla etkileşime geçtiği bir canlı yayına girebilir. Taraftarlar, ürünlerini dijital bir dünyada sergiliyor ve fandomlarını sergiliyorlardı, ancak aynı zamanda onları Fan Kontrollü Futbol Ligi’ne yaklaştıran benzersiz bir şekilde onlarla fiziksel olarak etkileşime girebiliyorlardı.

Dünya Kupası’na giden Z kuşağı arasında gerçek marka değeri kazanmak isteyen markaların, hayranlarına gerçek değeri olan deneyimler getirmesi gerekiyor. Müşterilerine değer verdiğini kelimelerden çok davranışlarıyla gösteren markalar her zaman kazanır.”

Yorum Gönder

0 Yorumlar