Skip to main content

Ad Code

Apple’ın tatil iPhone kıtlığı çok daha büyük bir sorunun belirtisi

Apple'ın tatil iPhone kıtlığı çok daha büyük bir sorunun belirtisi
Apple’ın tatil iPhone kıtlığı çok daha büyük bir sorunun belirtisi

Apple’ın tatil iPhone kıtlığı çok daha büyük bir sorunun belirtisi

Bekle, bekle, beni dinle. Elbette, gücünün yalnızca bir kısmını sarı güneşten alıyor (teşekkürler, güneş) ve belki söylentilere göre akıllı gözlükleri bile onu Clark Kent olarak gizleyemez, ancak şirket kesinlikle süper güçlere sahip değil: yüz milyonlarca satıyor çok sayıda teknoloji pazarında önemli bir konuma sahip olan, tek bir sıçrayışta yüksek binalara sıçrayabilen, vb.

Ancak Süpermen’in kendi kriptoniti olduğu gibi, Apple’ın da şirkete diz çöktürebilecek büyük bir zayıflığı var: Çin’e aşırı güvenmesi. Evet, bölge şirketin satışlarının büyük bir bölümünü sağlıyor, ancak daha da önemlisi, Apple’ın küresel üretim ve montajının merkez üssü. Ve bu, siyasi sorunlar, tedarik zinciri sorunları veya COVİD ile ilgili muammalar tarafından tehdit edildiğinde, şirketin kar hanesine ciddi bir darbe vurabilir.

Cupertino’nun en pahalı (ve muhtemelen en karlı) iPhone modellerinin pandemiyle ilgili fabrika kapanması nedeniyle satışlarda büyük bir düşüş yaşayacağını açıklayan son bildirisinden başka bir yere bakmanıza gerek yok. Ancak son zamanlarda Apple, Çin’e olan bu bağımlılığı düzeltmek için harekete geçti ve üretimi bir dizi başka yere taşımaya çalıştı. Bu uzun vadeli iyi bir karar, ancak hızlı olmayacak ve yol boyunca pek çok zorluk olacak.

SORUNUN ÜZERİNE ÇIKARILMASI

Apple’ın üretim tedarik zincirinin kritik bir parçası işlemcilerdir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde Intel’den kendi özel Silikon’una geçiş yapan Apple, donanımı üzerinde daha fazla kontrol sağlayabildi ve önemli performans iyileştirmeleri ve yeni özelliklerin kilidini açma yeteneği sağladı. 

Ancak bu kapsayıcı kontrol, riskleri de beraberinde getirir. Apple’ın cihazlarının temelini oluşturan A ve M serisi yongalar şu anda Tayvan merkezli bir yarı iletken firması olan TSMC tarafından özel olarak üretiliyor.

Apple’ın Çin ile ilişkisi, hem ülkenin Tayvan’la idare etmesi gereken (ve her zaman başarılı olamayan – Çin’deki Tayvanlı ftag emojisinin kaldırılmasına bakın) idare etmesi gereken uzun ve karmaşık siyasi ilişkisi açısından da bu işin üzerinde duruyor. Bölgede artan jeopolitik gerilimler. Apple bu konuda yalnız değil: Bloomberg tarafından bildirilen yakın tarihli bir şirket toplantısında CEO Tim Cook, dünyadaki işlemcilerin yüzde 60’ının Tayvan’dan geldiğini söyledi.

Aynı toplantıda Cook, Apple’ın işlemcilerinin bir kısmını TSMC’nin Arizona’da inşa ettiği yeni bir fabrikadan tedarik etmek için harekete geçeceğini, ancak bu tesisin devreye girmesine daha yıllar olduğunu ve muhtemelen şirketin en yeni işlemcisi için çipleri hemen üretmeyeceğini söyledi. cihazlar. Dahası, bu fabrikanın kapasitesinin ayda yaklaşık 20.000 çip olduğu söyleniyor, bu, Apple’ın bir çeyrekte gönderdiği yüz milyonlarca cihazla karşılaştırıldığında kovada bir düşüş.

HİNDİSTAN, INC.

Apple’ın Çin’de üretime bel bağlaması, şirketin diğer pazarlara, en önemlisi Hindistan’a ulaşma becerisini de etkiledi. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olarak, Apple’ın müşteri tabanını büyütmesi için büyük bir potansiyel pazar sunuyor. 

Ancak bu fırsatlar, Hindistan’da üretilmeyen ürünlerin satışına getirilen kısıtlamalarla sınırlıydı; bu, Apple’ın eski iPhone modellerini ilk olarak Hindistan’da üretmeye başlamasının bir nedeniydi: bu düşük maliyetli cihazlar, fiyat bilincine sahip bir pazar için daha iyi bir konumdaydı.

Bu yıl şirket, aynı zamanda Hindistan’da da iPhone modellerinin üretimini artırmaya başladı. Bu, Hindistan’daki Apple satışları için iyi olsa da, şirket bu birimlerin bazılarını da ihraç etmeyi planladığından, genel resimde umut verici.

Tahminler, bu telefonların yalnızca yüzde 5’inin Hindistan’da üretileceği yönünde olsa da, bu, gelecekte büyüyebilecek ve Çin’deki üretim üzerindeki baskıyı kaldırabilecek önemsiz bir parça değil. 

DÜNYADA

Apple ayrıca Vietnam ve Brezilya gibi başka yerlerde de üretim ve montajı araştırıyor, ancak şimdiye kadar bunlar, genel kapasitesinin küçük parçaları olmaya devam ediyor.

İşte Apple’ın zayıflığının devreye girdiği yer burasıdır. Şirketin ürün ürettiği ölçekte, gerekli sayılara ulaşabilecek yerler bulmak çok zordur. Çin, iyi ya da kötü, tedarik zincirine ve bu hacimlerde üretim yapabilen işletmelere yatırım yaptı ve bu da Apple’a kelepçelendi.

Bu, Apple’ı sorgulanabilir hareketler yapmaya zorlayarak savunmasız hale getirmeye devam ediyor – örneğin, Apple’ın Çin’de protestoları düzenlemek için kullanıldığı bildirilen AirDrop özelliğinin kullanılabilirliğini sınırlayan son özellik değişikliği gibi.

Man of Steel karşılaştırmamıza geri dönmek için, sürekli olarak düşük dereceli kriptonite maruz kalmanın etkisi altında olmak gibi. Apple’ın ölümcül bir darbe alma tehlikesiyle karşı karşıya olduğundan değil, şirketin yapmaya çalıştığı her şey biraz daha zor: süper kahraman statüsünden geri kalanımız gibi sadece bir ölümlü olmaya indirgenmiş durumda. 

Çin ile olan bu ilişki, Apple’da yavaş yavaş parçalanıyor ve bu çeşitlendirme hamleleri, umarız o kriptoniti bir kurşun kutuya sıkıştırıp güçlerini geri alabileceği noktaya gelecektir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar