Skip to main content

Ad Code

SK hynix’in LPDDR5X RAM’i, Hızı 8,5 Gb/sn’ye Çıkarırken Güç Çekmesini %25 Azaltan Bir Yüksek K Metal Geçit İşlemi Kullanıyor

Çeşitli uygulamalar ve ürünler için LPDDR5X RAM’in daha enerji tasarruflu bir versiyonu yakın zamanda SK hynix tarafından duyuruldu ve bu başarıya HKMG (High-K Metal Gate) adı verilen bir süreç kullanılarak ulaşıldı. Artan bant genişliği ve düşük güç tüketimi ile yeni bellek yongaları, taşınabilir bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda çalışırken ideal olacaktır.

SK hynix’in LPDDR5X RAM’i, Yeni HKMG Sürecini Kullanması Sayesinde Samsung’un Kendisinden Daha İyi Güç Verimliliğine Sahiptir

HKMG’yi daha da genişleten SK hynix, DRAM transistörlerinin içindeki yalıtım filminde yüksek dielektrik sabiti olan bir malzeme kullandığını söylüyor. Bu yöntem, akım kaçağını azaltır ve kapasitansı iyileştirir, bu da güç çekişini düşürürken sonuçta hızı artırır.

Bu nedenle üretici, güç tüketimini yüzde 25 oranında azaltarak sektörün en yüksek verimlilik derecesine ulaştığını belirtiyor. Karşılaştırıldığında, Samsung’un LPDDR5X RAM’i güç tüketimini yüzde 20 azalttı aynı 8.5Gbps hızını sunarken.

“Yeni bir ürün için planlama genellikle birkaç yıl önceden başlar. LPDDR5X’i planlarken 8.5Gbps spesifikasyonunu karşılamak kolay değildi. Çeşitli dahili departmanlar, bu spesifikasyonun nasıl karşılanacağı konusunda farklı görüşlere sahipti, ancak yeteneklerimize güvendik ve sektörün en hızlı LPDDR5X’inin geliştirilmesini zamanında başarıyla tamamladık.”

Yeni LPDDR5X RAM aynı zamanda JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) tarafından belirlenen 1,01 ila 1,12V gibi ultra düşük voltaj aralığında da çalışır; bu, yeni bellek yongalarının azaltılmış güç tüketimini açıklar.

Yukarıda belirtilen hızlara gelince, SK hynix, Samsung’un kendi LPDDR5X sürümüyle eşleşen önceki nesil LPDDR5 standardından yüzde 33 daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

SK hynix, yeni nesil bellek yongalarını tedarik etmek için hangi müşterilerle sözleşme yaptığından bahsetmedi, ancak bir önsezimiz olabilir. Örneğin, Güney Koreli bellek üreticisiyle ortaklık kurmanın bir avantajı, düşük güçlü yongalara erişimdir ve Apple gibi şirketlerin artan pil ömrü gibi özelliklere nasıl öncelik verdiğine göre, güncellenmiş MacBook Pro modellerinin aynı donanıma tabi tutulmuş.

Bunun dışında SK hynix’in son teknoloji LPDDR5X yongalarını hangi şirketlerin kullanacağı konusunda çok az bilgimiz var ancak aylar geçtikçe daha iyi bir fikre sahip olacağız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar