Skip to main content

Ad Code

Qualcomm, Oryon Adlı Apple’ın M1, M2’sini Almak İçin Tasarlanmış Nuvia Tabanlı Özel İşlemci Çekirdekler

Qualcomm, 2022 Snapdragon Zirvesi’nde resmi olarak tanıtılması beklenen özel CPU çekirdeklerinin adını duyurdu. 2024’te lansman, Oryon denir. Şirketin bundan birkaç ay sonra kaç adet SKU piyasaya sürmeyi planladığı net olmasa da, ARM tabanlı dizüstü bilgisayar alanında çok ihtiyaç duyulan bir rekabetle karşılaşabiliriz.

Qualcomm, Oryon Hakkında Ek Ayrıntılar Sunmadı, Ancak Mevcut Nesil Windows Dizüstü Bilgisayarlar, ARM Tasarımını Temel Alan CPU’ları Özelleştirmeye Devam Edecek

Qualcomm’un özel CPU tasarımlarına sahip ilk SoC’sini piyasaya sürerken Snapdragon markasına bağlı kalması muhtemeldir, bu nedenle Oryon, silikonun kendisinden ziyade çekirdeklerin adı olabilir. Her durumda, San Diego merkezli firma, bu CPU çekirdeklerini çevreleyen ve geleceğin makinelerinde bulunacakları gerçeği dışında herhangi bir ışık paylaşmadı.

Neyse ki, Qualcomm’un neyin peşinde olduğuna dair söylentiler ve sızıntılar var, bu yüzden bu ayrıntıları sizinle memnuniyetle paylaşacağız. Kod adı ‘Hamoa’ olan bu SoC, Nuvia Phoenix tasarımına dayalıdır ve bir 12 çekirdekli kısım sekiz performans çekirdeği ve dört güç verimliliği çekirdeği ile.

Söylentilere göre ilk performans sonuçları umut verici ve bu yongaları kullanan cihazlar, muhtemelen Thunderbolt arabirimi aracılığıyla ve harici bir GPU muhafazası kullanan özel grafik kartlarını da destekleyecek.

Bu kesinlikle heyecan verici bir haber çünkü Apple’ın M1 ve M2’sinin pazarda biraz rekabet edeceği anlamına geliyor. Ne yazık ki, bu Oryon özel çekirdeklerinin 2024’te piyasaya sürüleceği göz önüne alındığında, Qualcomm şimdiden birkaç nesil geride kalmış olabilir ve Apple’ın M3’ü ve hatta M4’ü ile rekabet etmek zorunda kalabilir. Sonra tekrar, Qualcomm buna göre ayarlamalar yapabilir ve şu anda bir isim dışında gidecek başka bir şey yok.

Qualcomm’un Oryon çekirdekli ilk Snapdragon yonga setini piyasaya sürerken hangi üretim sürecini kullanmayı planladığını bile bilmiyoruz, ancak zaman aralığı göz önüne alındığında, SoC, TSMC’nin ikinci nesil 3nm işleminde veya Samsung’un ikinci nesil 3nm GAA mimarisinde seri üretilebilir. 2023 için, muhtemelen ARM çekirdeklerini kullanan Snapdragon 8cx Gen 4 ile karşılaşacağız, bu yüzden asıl heyecan bir yıl sonra olmalı.

Yorum Gönder

0 Yorumlar