Skip to main content

Ad Code

Intel Arc A750, Vulkan “DXVK” Kullanan Eski Oyun Başlıklarında Artırılmış Performans Gösteriyor

– Advertisement –

YouTuber RandomHD (@RGinHD Twitter’da) kısa süre önce platformda konuyu tartışan bir video yayınladı. Grafik kartı ile GTA IV, The Elder Souls: Oblivion ve The Witcher 3 gibi Intel Arc A750 DirectX ortamlarının içinde Vulkan tabanlı bir çeviri katmanı kullandı.

Linux, Vulkan’a, ana hat Windows desteğinin sağlayamayacağı eski mimariler ve teknolojiler de dahil olmak üzere birçok destek dili sunar. RandomHD, DirectX 9 oyunlarında, sistemin yazılımın geliştirilmesini kullanmak yerine, daha fazla desteğin olmaması nedeniyle grafikleri öykünmüş katmanlar aracılığıyla filtrelediğini keşfetti.

Aşağıdaki videoda, DirectX için Vulkan desteğinin nasıl uygulanacağına ilişkin talimatların yanı sıra yukarıda listelenen oyunlardan örnekler not ediyor.

DXVK için resmi wiki, Vulkan’a dayalı çeviri katmanının DirectX 9, DirectX 10, DirectX 11 ve Wine with Linux’ta kullanılabileceğini belirtir ve Steam Deck için destek sunar.

GTA IV’te Intel Arc A750 grafik kartı ile en yüksek kare hızlarının ortalama olarak 60 fps’nin biraz altında olduğunu fark etti. Yine de, Vulkan’ı kullanmak için dosyaları uygularken, kare hızı ortalama 123 fps’ye yükseldi. The Elder Scrolls: Oblivion’da aynı testi yaparken, DirectX 9 ortalama 200 fps.

Son olarak The Witcher 3’te (lütfen bunun orijinal Witcher 3 oyunu olduğunu ve remastered sürüm olmadığını unutmayın), DirectX 11’de çalışan oyun nedeniyle iki farklı dosyanın uygulanması gerektiğini belirtti.

Vulkan’a geçerken çerçeveler, oyunu iyileştirmek yerine saniyede azaldı. Vulkan’da RandomHD, DirectX 11’e kıyasla saniyede ortalama 4 karelik bir düşüş fark etti. Ayrıca oyunun Vulkan “DXVK” sürücüsünde daha iyi oynandığını ve DirectX 11’den daha az çelişkili olduğunu hissetti.

İki Intel grafik sürücüsü arasındaki performans artışı etkileyici. Normal grafiksel yollarla veya Quake II oyununda yapılan son RTX geliştirmesiyle orijinal oyunları sürdürmeye duyulan ilgi büyüleyici. Kullanıcılara sunulan DXVK gibi açık kaynaklı kaynaklarla, geliştiricileri ek eski PC başlıkları için daha yeni destek sunmaya zorlayabilir.

Ayrıca, DXVK sürücüsündeki dosyaları kullanırken, oyunu değiştirme riskiyle karşı karşıya kalabileceğinizi ve geliştirmeyle çok oyunculu bir oyun oynuyorsanız yasak alabileceğinizi ve bunu yalnızca kendi sorumluluğunuzda (ve tek oyunculu oyunlarda) yapmanızı önerir. sadece).

Yorum Gönder

0 Yorumlar