Skip to main content

Ad Code

Çip Üretme Talebi Arama Talebi Hakkında Bize Ne Anlatıyor?

– Advertisement –

2020’deki pandemiden bu yana ürün talebinin pek çok unsuru dalgalanırken, bilinen en önemli sorunlardan biri mobil çip talebi oldu.

Bunun ne anlama geldiğinden emin değilseniz, otomobil endüstrisini örnek olarak düşünün.

Yeni araçların çoğu çip teknolojisine güveniyor. Pandemi sırasında eşi benzeri görülmemiş bir çip kıtlığı yaşandı ve tüketiciler yeni araçları için aylarca – belki de yıllarca – beklemek zorunda kaldı.

Şimdi pandeminin üzerinden üç yıl geçti, çip yapma talebi keskin bir şekilde kötüye gitti – hem de hızla.

Peki, çip talebindeki bu ani değişimin arama talebi ile ne ilgisi var? Çok fazla.

Önde Gelen Yonga Üreticileri Kasvetli Tahminler Yayınlıyor

Qualcomm, yavaş müşteri harcamaları nedeniyle mevcut çeyrek için gelir tahminlerini %25 düşürdü. Özellikle, bu akıllı telefon satışlarını etkiler.

Değişiklik yapanlar sadece mobil çip üreticileri değil. Kişisel bilgisayar işlemcilerinin satışlarının yıldan yıla %40 düşeceği tahmin ediliyor.

Bu tahminler, hisse senedi fiyatlarının zaman zaman çok yüksek olduğu bir yıl öncesine göre büyük bir değişiklikti. Tüm sektörlerde bu teknoloji çiplerine talep vardı: otomobil, akıllı telefonlar, sanal gerçeklik, vb.

Talebe ek olarak, tedarik zinciri sorunları dünya çapındaki kıtlıkların domino etkisine neden oldu.

Arz ve Talep Dansı

Pazarlamacılar olarak, muhtemelen kariyerinizden önce bir Ekonomi 101 dersi almışsınızdır.

Arz ve talebin temeli, basit ifadeyle:

  • “Arz ve talep, piyasada fiyat belirlemenin ekonomik bir modelidir.”

Teori ayrıca, bir malın fiyatının doğrudan onun tarafından etkilendiğini belirtir. kullanılabilirlik (arz) ve alıcının talebi.

Doğru fiyata, bir üretici karı maksimize etmek için belirli bir üründen daha fazlasını üretecektir.

Şimdi, bu teoriyi mobil çip talebi düşüşüne geri getiriyoruz. Bu pazar bu kadar kısa sürede nasıl düştü?

2020’de otomobiller gibi çeşitli sektörler için talep fırladı. Tüketici talebi çok yüksek olduğu için tedarikçiler (markalar/üreticiler) daha fazla bu ürünün Kazan-kazan, değil mi?

Tedarik zinciri kesintileri veya durgunluk gibi ekonomik zorlukların karmaşıklığı hesaba katıldığında, bu arz/talep eğrisine bir İngiliz anahtarı atar.

Üreticiler talep artışına ayak uyduramayınca tüketiciler ürünleri için daha uzun süre beklemek zorunda kaldı. Bu, yaygın kesintilerin bir tüketicinin talebini daha da kötü yönde etkileyebileceği yerdir. Bir tüketici, ürününü almak için çok uzun süre beklemek zorunda kalacağını bilir ve ardından satın almamaya karar verebilir.

Bu eğilimi aniden etkileyen ikinci karmaşıklık, ekonomik belirsizliktir. Son derece değişken bir borsa, ipotek faiz oranları, işten çıkarmalar ve daha fazlası ile belirli ürünlere ve sektörlere olan talep neredeyse bir gecede etkilenebilir.

Bir tüketicinin harcanabilir geliri yukarıdaki senaryolardan herhangi birinden etkilenirse, tüketim mallarına ilişkin öncelikleri daha yüksek oranda gerekliliklere kayar. Yeni arabalar, telefonlar veya bilgisayarlar bazıları için lüks şeyler olarak görülebilir. Dolayısıyla harcanabilir gelir düştüğünde, talebin bunu takip etmesi olasıdır.

Reklamverenler Talep (veya Eksiklik) Etrafında Nasıl Strateji Oluşturabilir?

Bir pazarlamacının bakış açısına dönersek, reklamcılar stratejilerini değişen tüketici talebi etrafında nasıl değiştirebilirler?

#1: Piyasa koşullarını analiz ederken proaktif olun.

Bir reklamveren olarak bunun sizin rolünüz için geçerli olmaması gerektiğini düşünebilirsiniz.

Tekrar düşün.

Ekonomik koşullar ve talepteki dalgalanmalar hakkında güncel bilgi sahibi olmak, pazarlama çalışmalarınızda proaktif ve akıcı olmanızı sağlar.

#2: Talep düştüğünde, azalan rekabetten yararlanın.

Teklif verdiğiniz anahtar kelimelerde bu eğilimin olduğunu görürseniz, daha düşük tıklama maliyetleri için bir fırsatınız olur.

Ancak bu nedenle “bu ay bütçemi azaltabilirim” demeden önce, burada bir strateji değişikliği devreye girebilir.

Azalan bir talepte potansiyel TBM tasarruflarını tahmin edebiliyor veya tahmin edebiliyorsanız, başka bir platformda bir bilinçlendirme kampanyası yürütmeyi deneyin.

Daha geniş bir kitleye ulaştığınız için farkındalık kampanyalarının genellikle düşük BGBM’leri vardır. Bu senaryoda, Arama Ağı kampanyalarındaki potansiyel tasarrufları görebilir ve ardından bir bilinçlendirme kampanyası yürütebilirsiniz.

#3: Talep zirvedeyken agresif olun.

Bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu kabul ediyorum.

Pazarlama bütçeniz kısıtlı değilse, talep yüksek olduğunda daha yüksek TBM’ler görmeye hazırlıklı olun.

Talep yüksek olduğunda, tipik olarak, karı en üst düzeye çıkarmak için daha fazla rakip tahtadan çıkar.

TBM’ler artarsa, kampanyalarınızın zirvede olmasını sağlamalısınız.

  • Reklam metniniz bir kullanıcının fark etmesi için yeterince çekici mi?
  • Kullanıcılar web sitenizde veya uygulamanızda harika bir kullanıcı deneyimi yaşıyor mu? Tüm bu parayı bir tıklamaya harcadıysanız, ancak onları kötü veya yavaş bir deneyime gönderdiyseniz, bu fırsatı satış için harcadınız demektir.
  • Negatif anahtar kelime stratejiniz niyetlerinizle uyumlu mu? Negatif anahtar kelimelerin eksikliği nedeniyle geniş anahtar kelimelerin hileli hale gelmesinden daha kötü bir şey yoktur.

Şimdi, pazarlama bütçeniz zaten sınırlıysa ve yüksek rekabetle uğraşıyorsanız, tüm umutlarınız kaybolmaz.

En nitelikli kullanıcılarınızı hedeflemek için arama ağı kampanyalarınızda hedeflenen kitleleri kullanmayı deneyin.

Bu, tekliflerinizde daha küçük bir kitleye karşı daha agresif olmanızı sağlar. Dolayısıyla, TBM’ler hâlâ yüksek olsa da, hedefleme darsa satış yapma şansınız daha yüksektir.

Daha da ötesi, arama stratejinizi şu şekilde değiştirebilirsiniz: ARYPL’ler pahalı anahtar kelimelerde.

Bu strateji, daha sonra arama yaparak onları özel olarak hedeflemek üzere yeterince büyük yeniden pazarlama listeleri oluşturmak için biraz farkındalığı birleştirir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar