Skip to main content

Ad Code

Qualcomm, Nuvia Satın Alımı İçin ARM Tarafından Dava Edildi ve Chipmaker’ın Hırslı Özel Çip Planlarını Tehlikeye Attı

Qualcomm, Nuvia Satın Alımı İçin ARM Tarafından Dava Edildi ve Chipmaker’ın Hırslı Özel Çip Planlarını Tehlikeye Attı
Qualcomm, Nuvia Satın Alımı İçin ARM Tarafından Dava Edildi ve Chipmaker’ın Hırslı Özel Çip Planlarını Tehlikeye Attı

Qualcomm, güçlü ürünler üretmek ve birden fazla kategoride yer almak amacıyla özel yonga seti tasarımlarını desteklemek için kısa süre önce Nuvia’yı 1,4 milyar dolara satın aldı. Ne yazık ki ARM, San Diego’nun Nuvia’nın lisanslarını rızası olmadan devretmeyi amaçladığına ve bu nedenle eylemleri nedeniyle mahkemeye götürüldüğüne inanıyor.

Qualcomm’un, Mart 2022’de Süresi Dolan Nuvia Lisanslarıyla ARM ile Anlaşmasını Bozduğu İddiası

ARM, görünüşe göre Nuvia’nın lisansları Mart ayında sona erdiğinde sorunu çözmeye çalıştı, ancak İngiliz çip tasarım firması Qualcomm’a göre anlaşmanın sonunu tutamadı ve bu nedenle yasal yansımalarla yüzleşmek zorunda kalacak. Qualcomm davaya henüz yanıt vermemiş olsa da, ARM ortağına karşı aldığı eylemle ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı. Özetle, ARM, Qualcomm’un satın almadan önce Nuvia yapımı çip tasarımlarından kurtulmasını istiyor.

“Arm, dünyanın en kritik yarı iletken IP’sinin ve Arm üzerinde çalışan milyarlarca cihazın yenilikçisi olarak rolümüzle gurur duyuyor. Bu teknolojik başarılar, yıllarca araştırma ve önemli maliyetler gerektirmiştir ve tanınmalı ve saygı gösterilmelidir. Bir fikri mülkiyet şirketi olarak, haklarımızı ve ekosistemimizin haklarını korumakla yükümlüyüz. Hakkımız olanı korumak için canla başla çalışacağız ve mahkemelerin de bizimle aynı fikirde olacağından eminiz.”

ARM karargahı

Nuvia, Qualcomm için önemli bir basamaktır, çünkü Qualcomm kendi yongalarını tasarlamamaktadır. Bunun yerine, tasarımları ARM’den lisanslar. Satın alma ile Qualcomm, Apple gibi özel ARM çipleri geliştirebilecek ve bunu yaparken, değerli bir M1 rakibi olan taşınabilir bilgisayar pazarı için yolda önemli ölçüde geliştirilmiş ürünler görebiliyorduk.

Akılda tutulması gereken bir şey, bu Nuvia’nın satın alınmasının Qualcomm’un yalnızca Apple ile değil, aynı zamanda Intel ve AMD ile de rekabet etmesine izin vermesidir, çünkü işi yapmak için tasarım lisanslarına güvenmeleri gerekmez.

Ne yazık ki, son gelişmeyle birlikte, her iki firmanın da bir veya iki taraf bir anlaşmaya varmadıkça muhtemelen yıllarca süren yasal süreçlerle birlikte mahkemede dava açtığını göreceğiz.

Haber kaynağı: arm

Yorum Gönder

0 Yorumlar