Skip to main content

Ad Code

iPadOS 16.1, iOS 16.1 ve macOS Ventura 24 Ekim’de geliyor

Apple, iPadOS 16.1’i onayladı ve macOS Ventura işletim sistemleri 24 Ekim’de indirilebilir hale gelecek.

Nihai yazılımın halka açık lansmanları, iPhone merkezli yazılımın piyasaya sürülmesini de görecek. iOS 16.1 Apple’ın orijinal lansmandan geri tuttuğu bir dizi yeni özelliği içeren güncelleme.

Apple da tutmaya karar vermişti iPadOS 16.1 (iPadOS 16’yı tamamen atlayarak) gibi temel özellikleri tamamlamak için Ekim ayına kadar Sahne yönetmeni geliştirme aşamalarında sorunlu olduğu kanıtlanmıştır. iPadOS 16.1 ayrıca tam harici ekran desteği, masaüstü sınıfı uygulamalar ve yeni bir Referans Modu gibi yeni özellikler içerir.

Apple, iPhone ve iPad işletim sistemlerini ilk kez ayrı sürüm programlarına böldü, ancak önümüzdeki Pazartesi günü hem iOS 16.1 hem de iPadOS 16.1’in piyasaya sürülmesiyle tekrar buluşacaklar.

macOS Ventura ayrıca, neden Ekim ayı sonuna kadar kullanılamadığını açıklayan çoklu görev özelliği Stage Manager’ı da içeriyor. Yeni işletim sistemleri piyasaya çıktığında Apple, 2022 için büyük yazılım güncellemelerini tamamlamış olacak.

Ancak iOS 16.1, iPhone kullanıcıları için bir dizi yeni özellik de içerecek. Bugün geliştiricilerle paylaşılan sürüm adayı, bu yılın başlarında önizlenen iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı özelliğinin yanı sıra yakın zamanda duyurulan Apple Card yüksek faizli tasarruf hesabı seçeneğini de içeriyor.

iOS 16.1 ayrıca kullanıcılara Apple Cüzdan uygulamasında anahtar paylaşımına erişim, Matter akıllı ev bağlantı standardı desteği ve çevre dostu Temiz Enerji Şarj özelliği. İkincisi, şebekenin daha düşük karbon emisyonlu elektrik kullandığı zamanlarda cihazınızın şarj edilmesini optimize etmek için tasarlanmıştır. iOS 16.1, iPhone sahibinin antrenmanlarını takip etmek için bir Apple Watch’ı olmasa bile Apple Fitness+ için destek getirecek.

Genel olarak, bir dizi eğlenceli yeni özellikle birlikte iPhone sahipleri için çok önemli bir erken dönem güncellemesidir. iOS 16.1’in, geçen ay iOS 16’yı indirdiğimden beri önemli ölçüde daha hızlı tükenen iPhone 12 Pro Max’imdeki pil ömrü endişelerini ortadan kaldırmasını umuyorum. Ancak, sürüm notlarında pil optimizasyonlarının yolda olduğunu gösteren hiçbir şey yok.

Yorum Gönder

0 Yorumlar