Skip to main content

Ad Code

Brezilya Mahkemesi, iPhone’ları Şarj Aleti Olmadan Satmaya Devam Ettiği İçin Apple’a 19 Milyon Dolar Para Cezası Verdi

Brezilya’da bir mahkeme, Apple’ın sattığı her iPhone’a şarj cihazı sağlamaması nedeniyle 19 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti. Hatırlarsanız teknoloji devi bu uygulamaya 2020 yılında iPhone 12 ailesini tanıttığı zaman başlamıştı ve o zamandan beri şirket Brezilya yasalarının hedefindeydi.

Brezilya Mahkemesine Göre 19 Milyon Dolar Sosyal Zarar Olarak Adlandırıldı

Reuters tarafından yayınlanan bir haberde, Apple’ı ‘toplumsal tazminat’ olarak 19 milyon dolar para cezası ödemeye zorlayacak bir kararın alındığı belirtiliyor. Karar, görünüşe göre Brezilya Borçlular, Tüketiciler ve Vergi Mükellefleri Birliği (AMBCC) tarafından alındı.

Davalının, ‘yeşil girişim’ gerekçesi altında, tüketiciye, daha önce ürünle birlikte verilen şarj cihazı adaptörlerinin satın alınmasını zorunlu kıldığı açıktır.”

Apple, karbon emisyonlarını azaltmak ve elektronik atık birikimini azaltmak için iPhone 12’nin başlangıcından bu yana şarj cihazlarını iPhone’larla bir araya getirmeyi bıraktı. Tüketiciler zaten iPhone şarj cihazlarına sahip olduklarından, California merkezli firma, Apple’ın bunları ayrı olarak satmaya devam ettiğini belirtmekle birlikte, birbirini izleyen her bir el cihazına ücret vermenin anlamsız olacağına inanıyor.

İş açısından bakıldığında, her bir iPhone ile şarj cihazı sağlamak, maliyet ne kadar küçük olursa olsun, kâr marjlarını da etkiler, bu nedenle ek bir avantajdır, ancak Apple’ın bugününü ve geleceğini sürdürme eğilimi nedeniyle muhtemelen asla kabul etmeyecektir.

Apple’ın karara itiraz edeceği bildiriliyor, ancak Sao Paulo eyalet mahkemesinin kararı, şirketin amiral gemisi ürününü şarj cihazı olmadan satarak kötü niyetli uygulamalar yaptığına inanarak sağlam duruyor.

Apple’dan kısa bir süre sonra, Samsung ve Xiaomi gibi rakipler, tüketicilerden çok yüksek bir meblağ talep etmesine rağmen, katlanabilir modeller gibi oldukça pahalı akıllı telefonlarda bile şarj cihazı sağlamayı bıraktı.

Brezilyalı yetkililerin algılanan tüketici karşıtı iş uygulamaları nedeniyle Apple’ın peşine ilk kez düşmediği göz önüne alındığında, para cezasının ödenmesi gerekebilir.

Haber kaynağı: Reuters

Yorum Gönder

0 Yorumlar