Skip to main content

Ad Code

Apple’ın Çin’in YMTC’sinden iPhone Bellek Yongalarını Kullanma Planları

– Advertisement –

ABD’nin Çin ile ilgili ürünler için uyguladığı daha sıkı ihracat kontrolleri nedeniyle Apple’ın, tedarikçi YMTC’den NAND flash bellek yongası sevkiyatlarını bırakmak zorunda kaldığı bildiriliyor.

Firmanın Apple’ın tedarik zincirinde önemli bir oyuncu olması bekleniyordu ve denklemin dışında olduğu için iPhone üreticisinin Samsung, SK Hynix ve diğerleri gibi şirketler üzerinde daha az etkisi olacak.

Apple’ın YMTC’den iPhone’ların İhtiyaç Duyduğu Tüm NAND Flash’ın Yüzde 40’ını Oluşturacak Bellek Satın Alacağı Bildirildi

ABD hükümeti devreye girmeden önce Çin’in YMTC’sinin Apple’a iPhone’larda kullanılmak üzere 128 katmanlı 3D NAND flash belleği sağlaması gerekiyordu. Nikkei Asia tarafından yayınlanan bir rapora göre, YMTC Çin hükümeti tarafından destekleniyordu ve bir noktada bellek yongaları sağlayacaktı.

Rakiplerine göre yüzde 20 indirimli fiyat, Apple’ın kulağına müzik olurdu. Bu karar, teknoloji devinin bu fiyatı düşürmesi için diğer tedarikçilerine ek baskı yapmasına izin verebilirdi.

Kaynaklardan biri Nikkei Asia’ya şunları söyledi.

“Ürünler doğrulandı, ancak yeni iPhone’un seri üretimi başladığında üretim hatlarına girmediler.”

YMTC bellek yongalarına sahip iPhone’ların başlangıçta Çin pazarıyla sınırlı olması planlanmıştı, ancak bir kaynak Apple’ın mevcut ve gelecekteki iPhone modellerinde kullanılacak tüm NAND yongalarının yaklaşık yüzde 40’ını sağlayacağını iddia ediyor.

Şu anda hiçbir Apple ürününde YMTC çipi kullanılmıyor, ancak San Diego’daki Brandes Investment Partners’ın yatırım direktörü Brent Fredberg’e göre gelecekte umut olabilir.

“Apple, Çin için yerel pazarda YMTC’yi kullanmak istemeye devam edebilir. Ancak şu anda düzenlemelerin oluşturulma şekli, YMTC’nin birkaç yıl içinde Apple’ın isteyeceği türden NAND yongalarını tedarik etmesi bile pek olası değil.”

Rapor, üreticinin Samsung ve Micron’un en az bir veya iki nesil gerisinde olduğunu iddia etse de, iPhone’lar için daha ucuz bileşenleri güvence altına alma olasılığı, Apple’ın YMTC’yi imzalaması için yeterliydi. ABD hükümeti bu ABD ihracat kontrollerini gevşetmedikçe, Apple muhtemelen iPhone kar marjlarını yiyebilecek diğer tedarikçilere güvenecek.

Yorum Gönder

0 Yorumlar