Skip to main content

Ad Code

Apple, geliştiricilere tvOS 16.1 Beta 5 ve macOS Ventura Beta 11’i Yayınladı

Apple bu iki güncellemeyi yayınladığı için geliştiriciler artık tvOS 16.1 beta 5 ve macOS Ventura beta 11’i test etmeye başlayabilir. Apple’ın tvOS güncellemeleri küçük değişiklikler içerir ve genellikle diğer küçük iyileştirmelerle birlikte hata düzeltmeleridir. tvOS 16.1’de çığır açan hiçbir şey bulunmadığından, beta 5’in de pek bir şey sunmadığını varsayabiliriz.

Gelişmiş çoklu kullanıcı desteği, AirPods kullanırken Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses ve Erişilebilirlik yükseltmeleri gibi iyileştirmeler eklendi. macOS Ventura beta 11’e gelince, Apple’ın geliştiricilere beta 10’u yayınlamasından bir hafta sonra geliyor.

Bu konuda yeniyseniz, kayıtlı bir geliştiriciyseniz, en son beta sürümünü Apple Developer Center aracılığıyla indirebilirsiniz ve doğru profil yüklendikten sonra betalar, ‘Sistem Tercihleri’ndeki Yazılım Güncelleme mekanizması aracılığıyla kullanılabilir olacaktır.

Apple’ın macOS Ventura beta 11’inin bazı hata düzeltmeleri ve diğer performans iyileştirmeleri getirmesi bekleniyor, ancak bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan bağımsız bir güncelleme olarak macOS Ventura, masaya yeni özellikler getiriyor.

Örneğin Stage Manager, Mac kullanıcılarının bir göreve odaklanmasını ve diğer uygulamaları görevler arasında kolay geçiş için hazır tutmasını sağlayan bir eklentidir.

macOS Ventura ayrıca, Mac sahiplerinin bir iPhone’u Mac’in ekranının üstüne bağlamasına ve onu bir web kamerası olarak kullanmasına olanak tanıyan Süreklilik Kamerası’nı da ekler. Bu özellik ayrıca Center Stage, Desk View ve Studio Light gibi eklemeleri de destekler. Handoff artık FaceTime için kullanılabilir ve aramaları istediğiniz zaman “iPhone”, iPad ve Mac arasında aktarmanıza olanak tanır ve Mesajlar, bir iMessage’ı okunmadı olarak işaretleme, bir iMessage’ı göndermeyi iptal etme ve daha pek çok özelliği destekler.

Apple’ın varsayılan tarayıcısı Safari, artık macOS Ventura’da Paylaşılan Sekme Gruplarını destekliyor. Parolaları etkin bir şekilde değiştirecek güncelleme için Parolalar adlı bir özellik de gelecek. Kısacası, macOS Ventura için bir dizi özelliğin geleceğini tahmin edebiliriz, ancak tvOS 16.1 için bu kadar değil.

Yorum Gönder

0 Yorumlar