Skip to main content

Ad Code

Apple’ın TSMC’nin Yonga Fiyatı Yüzde 6 Artışını Reddettiği Bildirildi

TSMC tarafından sunulan en son teknolojiye sahip yeni çip teknolojileri, Apple gibi müşteriler için toplu gofret üretmek için yüksek bir maliyet gerektiriyor.

Tayvanlı üreticinin yakında ilk 3nm ürünlerini tanıtacağı söyleniyor, ancak son rapora göre kazançlı ortağı Apple, tedarikçisine fazladan ödeme yapmak istemeyecek.

Apple, TSMC’nin Yıllık Gelirinin Yüzde 25’ini Sağlıyor, Bu nedenle Aynı Fiyatı Tutmak Daha Fazla Kaldıraca Sahip

TSMC’nin orijinal iş planı, gelecek yıl fiyatları yüzde 6-9 zam aralığında artırmaktı. Economic News Daily, daha sonra, yüzde 3’lük bir artışla başlayan ve kademeli olarak yüzde 6 eşiğine ulaşan bir miktar müzakere olduğunu bildirdi. Çip üreticisinin, şu anda ilk nesil 3nm olan daha gelişmiş çip süreci için müşterilerden daha yüksek bir yüzde talep edeceğini varsayıyoruz.

Maalesef TSMC için Apple bu teklifleri reddetti. İkincisi, tedarikçisinin yıllık gelirinin yüzde 25’ini oluşturduğundan, fiyat pazarlığı için ileri geri gitmek için çok az fırsat olacaktır. Bu, önümüzdeki günlerde haber vermemizin bir nedeni olabilir. M2 Pro ve M2 Max güncellenmiş MacBook Pro modelleri için 5nm işleminde üretilmiştir 3nm yerine; her iki taraf da fiyat anlaşması için orta noktaya ulaşamamış olabilir.

Bu söylentili fiyat reddinin yaklaşmakta olan A17 Bionic’in lansman programını nasıl etkileyebileceğini düşünüyoruz. Önceki bir rapora göre, yaklaşmakta olan SoC’nin TSMC’lerden yararlandığı söyleniyor. ikinci nesil 3nm süreci, gelecekteki Mac’ler için M3 gibi.

İkinci nesil bir 3nm gofret üretmek önemli ölçüde daha pahalı olacak ve Apple, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Ultra’yı iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max ile aynı seviyede fiyatlandırmayı planlıyorsa, TSMC’yi bunları benimsemeye zorlayabilir. Daha yüksek üretim maliyetleri veya satılan her üst düzey iPhone için kar marjlarında bir darbe.

Bu aşamada, rapor her iki tarafın da ne zaman bir anlaşmaya varabileceğini belirtmiyor, ancak bu gereksiz çıkmazın Apple’ın yeni nesil özel silikonunun ilerlemesini engellememesini umuyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar