Skip to main content

Ad Code

Apple bir rekor çeyreğinin ardından zirveye tırmanıyor, ama nereye gidiyor?

Apple bir rekor çeyreğinin ardından zirveye tırmanıyor, ama nereye gidiyor?

Apple’ın üç aylık sonuçlarını özetlemenin yolları bir süre önce tükendi. Tüm rekorlar, tüm zamanların en iyileri olduklarında, insan beyninin onları ölçmesi zor olacak kadar büyük sayıları topladıklarında, ne diyebilirsin?

Apple’ın üç aylık sonuçlarını açıkladığı günlerde karım eve geliyor ve bana “Apple nasıl?” diye soruyor. Ben de “Apple gayet iyi.”

TÜM REKORLAR KIRILDI

Yani, şimdiye kadarki bir çeyrekte en çok gelir. Şimdiye kadarki en büyük kâr. Ama mırıldanma makinesi olan Apple İne’de bir zaaf bulabilecek yerler arıyorsanız, bulmakta zorlanacaksınız. Apple’ın gücü her coğrafi segmenti aşındırdı.

Üstelik Apple’ın çeyreği bir eli arkadan bağlı olarak gerçekleşti. Üç ay önce şirket, tedarik zinciri sorunları nedeniyle bu çeyrekte yaklaşık 6 milyar dolarlık satışı muhtemelen kaçıracağı konusunda uyardı. 

Bu, yaklaşık 124 milyar dolarlık gelirle Apple için tüm zamanların rekoruydu ve yine de Apple CEO’su Tim Cook’a göre 130 milyar doları aşması gerekiyordu.

Satışlar biraz düştü, ancak Apple suçu doğrudan tedarik zinciriyle ilgili sorunlarına yükledi. Analist Kyle McNealy, bir sonuç sonrası konferans görüşmesinde Cook’a Apple’ın bu çeyrekte iPad yerine daha fazla iPhone üretmeye öncelik verip vermediğini sorduğunda, Cook bunun o kadar basit olmadığını söyledi.

Cook, “Farklı ürünler arasındaki ortak noktalara bakarsanız, bazıları var… [ama] her şeyden çok tedarikçiye odaklanılıyor,” dedi. “Bundan biraz var, ancak büyük ölçüde eksikliklerin olduğu her yere götürmeliyiz.”

Cook’un cevabını, evet, belki de Apple’ın îPhone’ları îPad’lere göre önceliklendirme açısından neyin nereye gittiği konusunda bir miktar kontrolü olduğunu kabul ederek okudum, ancak îPad’e büyük ölçüde vuran şey, îPad’in aynı tarafından vurulan belirli türde parçaları kullanmasıydı.

CFO Luca Maestri’ye göre Apple için iyi haber şu ki, içinde bulunduğumuz çeyrekteki kısıtlamalar önemli olacak, ancak önceki çeyrekte “deneyimlediklerimizden daha az” olacak. (Kayıt olsun, Maestri o çeyreğin Apple’ın mali ikinci çeyreği için bir gelir rekoru kırmasını beklediğini söyledi. Şimdi yeni ‘rekor gelir’ manşetleri üzerinde çalışmaya başlayacağım.)

İKİ BÜYÜK NUMARA

Apple’ın finansal açıklamalarını düşündüğümüzde, çoğumuzun – bariz nedenlerden dolayı – parayı düşündüğü. Ancak yasal olarak zorunlu ifşaların tamamı nakit parayla ilgili olsa da, Apple’ın biraz daha gayri resmi olarak ifşa etmeyi sevdiği başka rakamlar da var. Ve bu rakamlar, birçok analistin tahminine göre, Apple’ın işinin gidişatını ölçmek için kullanılacak en iyi rakamlardan bazıları.

Bunlardan ilki, Apple’ın kurulu tabanının boyutu. Bu, herhangi bir zamanda kullanımda olan Apple cihazlarının sayısıdır – yalnızca son üç ayda satılanların değil, kullanılan her bir cihazın sayısıdır. Çocuğunuza eski iPhone’unuzu verip yenisini alırsanız, kurulu taban bir kat arttı.

Apple’ın aktif kurulu cihaz tabanı şu anda 1,8 milyar ile yeni bir rekor ve iki milyara doğru gidiyor. Ve Maestri’ye göre, her ana ürün kategorisinde ve her coğrafi segmentte tüm zamanların rekorlarıyla her yerde büyüyor.

Analist Ben Bajarin, kurulu sistemde muhtemelen 120 milyon aktif Mac olduğunu tahmin etti. Ve Apple, bir ürünü satın alan kaç kişinin daha önce hiç satın almadığı hakkında ötüyorsa, bunun nedeni, bu satın almaların kurulu tabanın büyümesine doğrudan katkıda bulunmasıdır.

Doğrudan parayla ilgili olmayan ikinci büyük sayı abonelerdir. Apple, platformunda 12 ayda yüzde 27 artışla 785 milyon ücretli aboneliğe sahip olduğunu söylüyor. Şimdi, açıkçası bunlar sadece Apple TV+ abonelikleri değil. Abonelikler, App Store tarafından kontrol edilen her aboneliği de içerir, bu nedenle, örneğin, Carrot Weather aboneliğim bu aboneliklerden biridir.

Apple’ın bu numarayla anlatmak istediği daha büyük nokta, ister kendi Hizmetlerini satıyor ister uygulama geliştiricilerin Hizmetlerini yeniden satıyor olsun, hızla büyüyen bir abonelik işi inşa ediyor olmasıdır. Bu, (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) en hızlı büyüyen finansal kategorisi olan Hizmetler kategorisindeki gelir için iyidir.

YOL HARİTASI NEREDE?

Bazen yöneticiler ve finansal analistler arasındaki üç aylık konferans görüşmeleri oldukça kuru olabilir. Apple’ın yöneticileri, çağrının doğrudan soru-cevap kısmı sırasında seriye bağlı kalmak ve hiçbir şeyi dağıtmamak için iyi eğitilmişlerdir.

Bu kuru anlarda, yeni bir analistin sahneye çıkıp Tim Cook’u Apple’ın gelecekteki üretim yönetimini feshetmesini sağlayıp sağlayamayacaklarını görmeye karar vermesini izlemek bazen eğlenceli oluyor. (Asla işe yaramaz.)

Adım adım, Evercore’dan Amit Daryanani: “Tim, bence yatırımcıların Apple ile biraz mücadele edebileceği konulardan biri, gerçekten sadece ürün yol haritanızın görünürlüğünü anlamaya çalışıyor, belki de bize yol haritasını söylemeden, Ar-Ge kaynaklarınızı nereye odaklayacağınız konusunda nasıl düşünüyorsunuz?

Daryanani’nin sorusu güzel. Apple, araştırma ve geliştirmeye çok büyük meblağlar harcıyor, ancak teknoloji sektöründeki rakiplerinin çoğunun aksine, Apple yardım edebilecekse yaptıklarını peşinen vermiyor. Tim Cook’un Daryanani’ye yanıtı da Apple Felsefesinin güzel bir anlatımıydı:

“Biliyorsun, bizim biraz farklı bir modelimiz var. Hazır olduklarında ya da hazır olmaya yakın olduklarında duyurmaya çalışıyoruz ve orada bir sürpriz unsuru bulundurmaya çalışıyoruz. Ve umarım bu, yol haritamızla ne yaptığımızı açıklar ve bence bu bizim için başarılı oldu… bu yüzden bunu yapmaya devam edeceğiz. Nereye yatırım yapacağımıza karar verirken, donanım, yazılım ve Hizmetlerin kesiştiği noktada en iyi olan alanlara bakıyoruz.Çünkü biz sihrin gerçekten burada gerçekleştiğini ve Apple’ın en iyi yönlerini ortaya çıkardığını düşünüyorum. Dolayısıyla, ilgimizi fazlasıyla çeken alanlar var ve biz de bunlara yatırım yapıyoruz.”

Ali iyi. Amit Daryanani bile Apple’dan bir yol haritası almadığını biliyordu. Sanırım bu işten yara almadan çıktı. Ancak Cook, peş peşe sorularda bu konuyu gündeme getirdiği için birinin Apple’ın ürün yol haritasından bahsetmesini son derece eğlenceli bulmuştu.

JP Morgan’dan Samik Chatterjee, Apple Pay’in gelecekteki fırsatlarını sorduğunda Cook kıkırdadı ve söze şöyle başladı: “Pekala, o alanda yol haritamızda olan her türlü şeyi bir saniyeliğine bir kenara bırakalım, ki bunu kesinlikle konuşmayacağız. yaklaşık bir kalibre…”

Ve Piper Sandler’dan Harsh Kumar’a Apple’ın sağlık hizmetleri Vizyonu (Kumar’ın Apple Watch’tan birden çok kez “iWatch” olarak bahsettiği) hakkında verdiği uzun bir yanıt sırasında Cook araya girdi, “Bir yol haritasına girmek istemiyorum.”

Tim Cook ile bir yolculuğa çıkacaksanız, orada Apple Haritalar’ın yüklü olduğundan emin olsanız iyi olur. Çünkü Tim kesinlikle sana yol haritasını göstermiyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar