Güvenlik

Küresel dolaşım dolandırıcılığı kayıpları 2028 yılına kadar 8 milyar doları aşacak

Küresel dolaşım dolandırıcılığı kayıpları 2028 yılına kadar 8 milyar doları aşacak
Küresel dolaşım dolandırıcılığı kayıpları 2028 yılına kadar 8 milyar doları aşacak

Küresel dolaşım dolandırıcılığından kaynaklanan kayıpların 2028 yılına kadar 8 milyar doları aşması bekleniyor; veri yoğun kullanım durumları için ikili dolaşım anlaşmalarındaki artıştan kaynaklanmaktadır.

Buna karşılık, sahte veri trafiğinin 2024 yılına kadar küresel operatör dolaşımına dayalı kayıpların %80’inden sorumlu olacağı öngörülüyor.

2G ve 3G ağları kullanımdan kalkarken operatörler, yüksek sanallaştırma düzeylerinden yararlanmak ve işletme maliyetlerini düşürmek için 5G ve VoLTE dolaşım hizmetlerine geçişi hızlandırıyor.

Ancak 5G ağlarının yüksek derecede sanallaştırılmış doğası, daha fazla fırsat yaratıyor. Dolandırıcılar saldırılarını dağıtmak için; Operatör ağlarının 5G ağları üzerinden ortaya çıkan dolandırıcılık taktiklerine açık bırakılması.

Araştırma, ikili 5G dolaşım anlaşmaları çoğaldıkça operatörlerin daha karmaşık dolandırıcılık önleme araçlarını kullanacağını öngörüyor.

5G dolaşım bağlantılarının ürettiği daha fazla veri miktarı, sahte kullanıcıları ve gelişen yeni 5G ağları üzerindeki trafiği tespit edebilecek çözümlerin geliştirilmesini gerektirecektir.

5G abonelik dolandırıcılığında artış

Bunun bir örneği, dolandırıcıların yanlış bilgilerle yeni abonelikler oluşturduğu 5G abonelik dolandırıcılığındaki artıştır; Ödemeyi düşünmeden dolaşım ücretlerine maruz kalmak.

Abonelik iptal edilene kadar dolandırıcılar 5G dolaşım verilerini anonim olarak kullanmaya devam edecek ve operatörler potansiyel dolaşım gelirlerini kaybedecek.

Araştırma yazarı Rosie O’Connor şunları söyledi: “Operatörler, 5G’ye özgü sinyal algılamayı ve gerçek zamanlı izleme ve kimlik kayıt analizi sunan güvenlik duvarlarını uygulamalıdır. Ancak o zaman operatörler, 2024’te küresel olarak tahmin edilen 100 milyon 5G dolaşım bağlantısındaki abonelik sahtekarlığını daha verimli bir şekilde tespit edebilirler.”

Dolandırıcılığı azaltma hizmetleri, operatörleri 5G ağları genelinde olası dolandırıcılık faaliyetlerine karşı gerçek zamanlı olarak uyaracak ve şüpheli dolaşımdaki aboneleri tespit edip engellemelerine olanak tanıyacak.

Bu, operatörlerin dolandırıcılık faaliyetlerini en aza indirmesine olanak tanıyacak; dolaşım gelirleri üzerindeki etkiyi azaltır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu