Güvenlik

BT uzmanlarına tükenmişliği işlerinin normal bir parçası olarak kabul etmeleri söylendi

BT uzmanlarına tükenmişliği işlerinin normal bir parçası olarak kabul etmeleri söylendi
BT uzmanlarına tükenmişliği işlerinin normal bir parçası olarak kabul etmeleri söylendi

BT güvenlik uzmanlarının büyük çoğunluğu şunu itiraf ediyor: Devo Technology’ye göre kendilerinin ve meslektaşlarının veri ihlallerine neden olan hatalar yapmasına yol açtı.

Son tahminler, Siber güvenlik uzmanı eksikliği 3,5 milyonda. Anket, yeterli kaynağa sahip olmayan ekiplerin maruz kaldığı zihinsel ve fiziksel stresin yanı sıra, bu ekiplerin yaşadığı zorlukların da kuruluşların güvenlik duruşunu doğrudan etkilediğini gösteriyor.

Tükenmişliğin iş üzerindeki etkisi

Tükenmişlik bu sadece insanların sorunu değil; bir şirketin verilerini, itibarını ve kârını koruma becerisini olumsuz yönde etkileyen bir iş sorunudur.

Ankete katılanlar, CISO’lar ve şirket liderleri tarafından ele alınmaması durumunda yüksek maliyetli ciroya, düzenleyici cezalar nedeniyle mali zararlara ve tüketici güveninin kaybolmasına yol açabilecek bazı endişe verici eğilimler bildirdi.

BT güvenlik uzmanlarının %83’ü kendilerinin veya departmanlarından birinin tükenmişlik nedeniyle güvenlik ihlaline yol açan hatalar yaptığını itiraf ediyor.

%85’i tükenmişlik nedeniyle görevlerinden ayrılacaklarını tahmin ettiklerini söylüyor; %24’ü siber güvenliği tamamen bırakacağını söylüyor. %77’si iş yerindeki stres seviyelerinin müşteri verilerini güvende tutma yeteneklerini doğrudan etkilediğini söylüyor.

“Bu bulgular kurumsal liderler için sert bir uyandırma çağrısıdır ancak aynı zamanda değişim için bir fırsat da sunmaktadır” dedi. Marc van Zadelhoff, CEO, Devo. “Güvenlik ekipleriyle ilgilenmek sadece ‘iyi bir şey’ değil. Hem ön saflarda çalışan bireyler hem de daha geniş anlamda iş dünyası için yapılması gereken doğru şey bu.”

BT uzmanları daha fazla destek istiyor

Anket aynı zamanda güvenlik liderleri ile ekipleri arasında derin bir kopukluğu da ortaya çıkardı. Ankete katılanların yarısından fazlası, uyanık yorgunluğun artan kaygıya veya depresyon duygularına neden olduğunu bildirmiş olsa da, stres ve tükenmişlik sorunlarının ciddiye alındığını düşünmüyorlar.

%76’sı BT liderliklerinin, yönettikleri uyarıların sayısıyla uğraşarak bir tam gün süremeyeceğini kabul ediyor.

BT profesyonellerinin %45’i, liderlerinin çalışanların tükenmişliğine proaktif bir şekilde yanıt vermediğini hissetti ve liderlerinin ek eğitim, mentorluk ve gelişim sunmasını diledi. %82’si kendilerine stres ve tükenmişliğin işlerinin normal bir parçası olduğunun söylendiğini söylüyor.

“Tükenmişlik, siber güvenlik dünyasında kalıcı bir sorun ve ne yazık ki çok fazla güvenlik uygulayıcısına bunun böyle olduğu söyleniyor. CISO’lar kendi stres etkenleriyle uğraşırken liderlerin her zaman ekiplerinin ihtiyaçlarını dinlemesi ve anlaması zorunludur” dedi. Kayla Williams, CISO, Devo. “Personellerine proaktif bir şekilde eğitim, çözüm ve zihinsel sağlık kaynakları sağlayan kuruluşlar, daha sağlıklı ve mutlu güvenlik ekiplerine sahiptir ve bu nedenle daha güvenlidir.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu