Skip to main content

Ad Code

Apple, On Yıl İçinde 16.000 Sahte Cihazın Değiştirilmesiyle Sahte iPhone İade Dolandırıcılığında 12 Milyon Dolardan Fazla Kaybetti

iPhone ve diğer Apple ürünleri, zaman içinde değerlerini oldukça iyi korudukları için diğer cihazlarla karşılaştırıldığında oldukça kazançlıdır. iPhone, özellikle kurban oldu Geçmişte çeşitli dolandırıcılık vakaları yaşandı ve görünen o ki, yaklaşık on yıldır perde altında saklanan başka bir davamız daha var. Şaşırtıcı bir şekilde, yetkililer, sahte iPhone modellerini Apple Store’lara iade etmeyi ve karşılığında yenilerini almayı içeren dolandırıcılık dolandırıcılığıyla ilgili olarak beş kişiyi suçladı.

Neredeyse on yıl süren bir dolandırıcılık, sahte Apple ürünlerini gerçek ürünlerle değiştirmeyi içeren Apple’a 12,3 milyon dolara mal oldu

Bu kişiler sahte iPhone’ları ve diğer Apple ürünlerini Apple Store’a götürüyor, arızalı olduklarını veya bir sorun yaşadıklarını iddia ediyor ve cihazın değiştirilmesini istiyorlardı. Apple Store’daki insanlar sahte iPhone’ları saklayacak ve bunları orijinal cihazlarla değiştirecekti. Orijinal ürün daha sonra piyasada yüksek fiyata satılacaktı. Konuyu bilen kaynakların verdiği bilgilere göre, değiştirme işlemi uzun yıllar boyunca 16.000 kez tekrarlandı.

Dolandırıcılık birdenbire ortaya çıkmadı, ancak 2014’ten beri yaşanıyor. Bu, suç faaliyetine karışan kişilerin geçtiğimiz yıllarda 16.000’den fazla cihazı değiştirmeyi başardığı anlamına geliyor. Dava tüm bu zorlu süreç Apple’a en az 12,3 milyon dolardan fazlaya mal oldu ve Apple Store’larda değiştirilen cihazlar arasında iPhone, Apple Watch, iPad ve diğer cihazların farklı çeşitleri de vardı.

İddianame, suçlanan kişilerin Çin’deki gruplarla işbirliği yaparak sahte veya sahte cihazlar aldıklarına işaret ediyor. Sahte iPhone modellerinde çalıntı kimlik numaraları kullanıldığı için tüm süreç göründüğünden daha karmaşık. Bu, Apple çalışanlarının ürünleri birbirinden ayırt edememesi nedeniyle sahte iPhone’ların iadesinin gerçek bir anlaşma gibi görülmesine olanak sağladı.

Gerçek ancak çalıntı kimlik numaralarının yer aldığı cihazlarla, cihazların gerçek sahiplerinin AppleCare garantili onarımlardan mahrum kalması mümkün. Bunun nedeni, Apple’ın sisteminin kimlik numaralarını zaten hatalı ve iade edilmiş cihazlar olarak işlenmiş olmasıdır.

Failler, takip edilmenin önüne geçmek için Kaliforniya’daki çeşitli Apple Store’ların onarımını talep etti. Ayrıca sanık, Apple Store’larda sahte adresler, takma adlar ve daha fazlasını içeren yanlış bilgiler de verdi. Dava yakın zamanda devam edecek ve sanıklar suçlu bulunmaları halinde birkaç yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Konuyla ilgili ek detayları hikaye oluştukça paylaşacağız. Apple’ın sahte iPhone’ların ve diğer ürünlerin iadesini nasıl önleyebileceğini yorumlarda bize bildirin.

Yorum Gönder

0 Yorumlar