Skip to main content

Ad Code

NVIDIA ve CD Projekt Red Geliştiricileri, Cyberpunk 2077 Yol İzlemeyi Çalıştırmak İçin RTX 40 GPU’lu Güçlü Bir Bilgisayar Öneriyor

– Advertisement –

Cyberpunk 2077, piyasadaki en muhteşem görünen oyunlardan biri ve yeni sürümle daha da iyi olacak. Yaklaşan Yol İzleme modu CD Projekt Red tarafından NVIDIA devs ile işbirliği içinde geliştirilmiştir.

CD Projekt Red ve NVIDIA Devs, Cyberpunk 2077 Yol İzleme Modunun Kararlı Çalışması İçin RTX 40 GPU’lu Güçlü Bir Bilgisayar Gerektirdiğini Söyledi

GDC 2023’te, CD Projekt Red’den Jakub Knapik (Global Sanat Direktörü) ve NVIDIA’dan Pawel Kozlowski (Kıdemli Geliştirici Teknoloji Mühendisi), Path Tracing’in ne olduğu ve Cyberpunk 2077’de Night City dünyasını nasıl daha da geliştireceği hakkında fikir verdiler. Röportaj kısa ancak oyunda tanıtılacak olan Yol İzleme modelinin bazı önemli yönlerini vurgular.

Jakub’a göre oyunlarda Ray İzleme, geliştirme sürecinde sadece iyi görünmekten daha fazla öneme sahip. Örneğin, Ray izlemenin oyun geliştirmede karşılaşılan bazı büyük sorunları çözmeye yardımcı olduğunu belirtiyor. Işın izleme, işleme ardışık düzeninin gölgeleri, yansımaları veya ortam perdelemesini düzeltme gibi belirli öğelerini ele alırken.

Tüm bu öğe katmanları üst üste yapıştırılırken, Yol İzleme farklı bir rota izler ve tüm bu katmanları ayrı ayrı yapmak zorunda kalmak yerine, hepsini tek bir uygun birleşik işleme boru hattında bir kerede yapar.

Standart ışın izleme uygulamalarıyla karşılaştırıldığında, yol izlemeli görüntü çok daha dengeli, çok daha doğru ve aynı zamanda çok daha güzel.

Oluşturmanın, oyunu (Cyberpunk 2077) foto-gerçekçiliğe bir adım daha yaklaştıracak olan, geçmişte animasyon filmlerinde kullanılan işleme tekniklerine benzer olduğu söyleniyor.

Daha önemli soruya gelince, Cyberpunk 2077’yi Yol İzleme etkinken çalıştırmak için ne gerekli olacak? Jakub, Path Tracing’in geleceğin teknolojisi olduğu için oyunu çalıştırmak için güçlü bir PC’ye ihtiyacınız olduğunu söylüyor.

Ayrıca, teknik ön izlemedeki yol izlemenin donanımdan bağımsız olacağı, yani çalıştırmak için tescilli bir teknoloji gerektirmeyeceği ve oyuncuların mevcut herhangi bir grafik kartında keyfini çıkarabilecekleri anlamına geliyor.

Yol İzlemeyi sabit bir kare hızında çalıştırmak için işleme ve hesaplama becerisi. Yaklaşan modun gereksinimlerini özetlemek için aşağıdaki alıntı yeterli olacaktır:

Evet! Bunu çalıştırmak için çok üst düzey bir donanıma sahip olmak istiyorsunuz (Cyberpunk 2077 Path Tracing)

CD Projekt Red’in Global Sanat Direktörü Jakub Knapik

Sohbeti NVIDIA’nın Kıdemli Geliştirici Teknoloji Mühendisi Pawk Kozlowski’ye taşıyarak, yaklaşan Cyberpunk 2077 Path Tracing ön izlemesinin RTXDI (RTX Direct Illumination) ışın izleme oluşturucuyu temel aldığını ve dolaylı olanı işlemek için bunun üzerinde yol izlemeyi kullandığını öğrendik.

Pawk, Cyberpunk 2077 için Yol İzleme önizlemesini çalıştırmak için kesinlikle NVIDIA GeForce RTX 40 GPU’lara ihtiyacınız olacağını ve bazı iyi sebeplerden dolayı belirtiyor.

Birincisi ve en önemlisi, DLSS 3 ve ayrıca oyundaki performansı artırmaya yardımcı olması gereken yakında çıkacak olan RT Overdrive modudur. NVIDIA’nın Ada oyun mimarisi, Yol İzleme gibi tutarsız iş yüklerinin işlenmesine yardımcı olan SER’i (Shader Execution Recording) de destekler.

Bununla birlikte, NVIDIA ve CD Projekt Red’in yaklaşan demosunun yalnızca RTX 4090 gibi üst düzey bir GPU üzerinde çalışabileceğini tahmin edenler için, Pawk bunu reddediyor ve RTX 40 serisinde iyi ve oynanabilir bir deneyim hedeflediklerini söylüyor. RTX 4070 sınıfı bir GPU çalıştıran kullanıcılar, oyunu Yol İzleme etkinken de çalıştırabilir ve iyi FPS alabilirler.

Son olarak NVIDIA, Yol İzlemeyi diğer oyunlara taşıma ve oyun geliştiricilere bu konuda yardımcı olma olasılığını açar çünkü bu, yıllardır çevrimdışı uygulamalarda (animasyon, film) kullanılan bir işleme modelidir, öyleyse Yol İzleme yaparken neden başka bir şeyle uğraşasınız? yapılabilir ve oyun dünyasında da daha yüksek görsel doğruluk sunar.

Bir kez daha, Cyberpunk 2077 Path Tracing teknik önizlemesi, bundan sadece iki hafta sonra, 11 Nisan’da yayınlanacak. Yeni mod kullanıma sunulduğunda kendimiz denemek için sabırsızlanıyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar