Skip to main content

Ad Code

Apple’ın, Kullanıcıların ‘Hey’ Komutu Olmadan Sesli Asistanı Tetikleyebileceği Gelişmiş Bir Siri Deneyimi Üzerinde Çalıştığı Bildirildiğine Göre

Akıllı telefon alanında, bir sesli asistanı ilk tanıtan Apple oldu, ancak bir şekilde, birkaç yıl sonra Siri rekabetin gerisinde kalmış gibi görünüyor. Şirketin, artık kullanıcıların ‘Hey’ komutunu kullanarak asistanı çağırmasını gerektirmeyen bir değişiklikle başlayarak, bu boşluğu kapatmak için çaba gösterdiği bildiriliyor.

Apple’ın Yenilenen Siri’sinin Gelecek Yıl veya Sonraki Yıl Değişiklikleri Sunması Bekleniyor

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre, gelecekte kullanıcıların gerekli sonuçları elde etmek için bir komutla birlikte yalnızca ‘Siri’ demeleri gerekecek. Power On bülteninin ücretsiz sürümünde, bunun küçük bir değişiklik gibi görünse de aslında zor olduğunu ve asistanı en iyi şekilde çalışacak şekilde eğitmek için en iyi beyinlere ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Apple görünüşe göre bu değişiklik üzerinde aylardır çalışıyor, ancak Gurman bu ‘yeni ve geliştirilmiş’ Siri’nin gelecek yıl veya sonraki yıl tanıtılacağına inandığından, bu yıl gelmesini beklemeyin.

“Şirket, kullanıcının bir komutla birlikte yalnızca “Siri” demesi için tetikleyici ifadeye “Hey” i bırakmak için bir girişim üzerinde çalışıyor. Bu küçük bir değişiklik gibi görünse de, geçiş yapmak, önemli miktarda AI eğitimi ve temel mühendislik çalışması gerektiren teknik bir zorluktur.

Apple, değişiklik üzerinde birkaç aydır çalışıyor ve her şey planlandığı gibi giderse, anahtarı önümüzdeki yıl veya sonraki yıl kullanıma sunmayı umuyor. Şirket, basitleştirilmiş uyandırma kelimesini çalışanlarla test ediyor ve gerekli eğitim verilerini topluyor.”

Siri sesli komutlarından ‘Hey’i kaldırmak, gelen tek önemli değişiklik değil. Apple mühendislerinin ayrıca üçüncü taraf uygulamalarla gelişmiş entegrasyon getirdiği ve masaya daha çok yönlü bir deneyim getirdiği söyleniyor.

“Apple ayrıca daha fazla değişiklik tasarlıyor. Sesli asistanı üçüncü taraf uygulamalara ve hizmetlere daha derinden entegre edecek ve kullanıcıları anlama ve doğru eylemi gerçekleştirme yeteneğini geliştirecek.”

‘Hey’ olmadan bir Siri komutunu tetiklemek, sesli asistan deneyimini iyileştirmede uzun bir yol kat edebilir. İhmal edilebilir bir değişiklik gibi görünebilir, ancak ‘Hey’ kelimesini söylemeniz gereken zamanları hesaba kattığınızda ve Siri’nin bu komutu gerçekten kaçırabilme olasılığı çok sinir bozucu bir sonuç verebilir. Tek bir kelimeyi kaldırmanın uzun vadeli faydaları olacak ve kullanıcıların yenilenen özelliği kullanmaktan gerçekten keyif aldıklarını görebiliriz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar