Skip to main content

Ad Code

Google’ın Tensor G2’si, Yeni Exynos 5G Modemle Birlikte Samsung’un 4nm LPE Sürecinde Üretildi

İlk nesil Tensör Samsung’un 5nm işleminde yapıldı, bu nedenle Google’ın Koreli üreticiye bağlı kalma olasılığı vardı. Tensor G2’ye adanmıştır. Daha önceki bir söylenti, TSMC’nin Google’ın çip tedarikçisi olmayacağı yönündeydi, ancak bu sefer onay aldık.

Tensor G2, Üzerinde Çok Az Veri Bulunsa da Samsung’un Exynos 5300 5G Modemine Sahiptir

Unutulmamalıdır ki Samsung’un iki adet 4nm teknolojisi var; biri LPE varyantı, diğeri ise LPP’dir. Tensor G2’nin LPP yerine 4nm LPE düğümünde seri olarak üretildiğini ve bunun düşük üretim maliyetlerinden kaynaklanabileceğini bildiriyor.

Google, tedarikçilerden çok sayıda Pixel akıllı telefon siparişi vermesiyle tanınmıyor, bu nedenle gelecekteki modellere olan talep arttığında şirketin Samsung’a daha yüksek siparişler vermesi ve daha iyi çip teknolojileri için vermesi mümkün.

Samsung’un Google’a gelecekteki Tensor SoC’leri seri üretmek için daha iyi bir anlaşma yapmadığını varsayarsak, reklam devi TSMC’ye geçebilir. Tensor G2, 2.85GHz frekansında çalışan iki Cortex-X1 çekirdeği ve 2.35GHz frekansında çalışan iki Cortex-A78 çekirdeği içerir. Kalan dört çekirdek, ARM’nin Cortex-A55’ine ait ve 1.80GHz’de çalışıyorlar. GPU’ya gelince, Tensor G2, yedi çekirdekli bir Mali-G710 GPU’ya sahip.

5G modeme gelince, Samsung’un Exynos 5300’ü Tensor G2’ye entegre edilmiştir. Temel bant çipi hakkında çok az bilgi var, ancak 4nm LPE mimarisinde yapıldığını varsayıyoruz, bu da geçen yılki Pixel 6 ve Pixel 6 Pro’da çalışan 5G modemden daha hızlı ve güç açısından daha verimli olacağı anlamına geliyor.

Samsung, üreticinin 5nm teknolojisine kıyasla yeni nesil çiplerin güç tüketimini yüzde 45’e kadar azaltacağını, performansı yüzde 23 artıracağını ve alanı yüzde 16 azaltacağını iddia ediyor. Belki de 2023 yılına kadar Google rakiplerine yetişebilirdi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar