Skip to main content

Ad Code

Apple’ın Baş iPhone Montaj Ortağı Foxconn, COVID-Vurgulu Çin Fabrikasında Görevli İşçiler İçin Primleri Dört Katına Çıkarıyor

Apple’ın baş montaj devi Foxconn’un, personel üzerindeki hoşnutsuzluğun artmasını önlemek ve iPhone montajını sabit bir hızda sürdürmek için mümkün olduğunca çok işçiyi elinde tutmak için dört kat ikramiye aldığı söyleniyor.

Bu karar, COVID-19’un yayılmasını azaltmak için sıkı önlemlerin gözlemlendiği bir zamanda geldi. Birkaç işçinin, haksız muameleye maruz kaldıklarını belirterek hafta sonu toplanma alanından kaçtığı söylendi.

Foxconn, Kararın Montaj Fabrikasında Yeterli Personeli Tutmaya Yardımcı Olacağına İnandığı İçin Günlük Bonuslarını 100 Yuan’dan 400 Yuan’a Artırıyor

Foxconn’un Çin’deki Zhengzhou fabrikasının resmi WeChat hesabı, montaj biriminin bir parçası olan ve elektronik yapmaktan sorumlu çalışanlar için ikramiyelerin 100 yuan’den günde 400 yuan’a (yaklaşık 55 $) yükseltildiğini söyledi.

Reuters, Apple’ın iPhone’larının çoğunluğunun yaklaşık 200.000 kişinin çalıştığı Zhengzhou fabrikasında toplandığını bildiriyor. Şirketin Hindistan ve Güney Çin’de daha küçük üretim tesisleri var, ancak üretim çıktıları mega sitenin günlük olarak üretebileceğine yakın değil.

Bir istatistiğe göre, bu tesis dünya çapında sevk edilen tüm iPhone’ların yaklaşık yüzde 70’ini üretiyor, bu nedenle tesis Foxconn için ikramiyelerin günlük yüzde 400 arttığı noktaya kadar önemli bir değere sahip.

Ne yazık ki Foxconn’un hükümetin talimatlarına uymaktan başka seçeneği yoktu. Neler olup bittiğine aşina olan bir kişiye göre, tesiste görevli işçilerin sefil çalışma koşullarında çalıştırıldığı bildirildi. Bu kişi ayrıca COVID-19 karantinasının yönetimi şaşırttığını ve buna göre hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Kimliğin gizli kalması şartıyla bilgi veren bir kaynak, başlangıçta yiyecek ve içeceklerin sınırlı olduğunu söyledi.

Temel malzemelerin eksikliği bir endişe duygusu yarattı, ancak daha sonra yiyecek ve su taşıyan bir sevkiyat Foxconn’un tesisine girdi ve muhtemelen o sırada mevcut işgücünün olumsuz atmosferini bastırdı.

Apple’ın montaj ortağı, bu kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağı ve bu bonusların ne kadar süreceği konusunda bir açıklama yapmadı.

En azından bu kısıtlamalara katlanmak zorunda kalan işçilere buna göre tazminat ödenecektir.

Haber kaynağı: Reuters

Yorum Gönder

0 Yorumlar