Ana Sayfa / Haber / Zehirli goo tabancası yabani kedileri öldürüyor

Zehirli goo tabancası yabani kedileri öldürüyor

Zehirli goo tabancası yabani kedileri öldürüyor

yüzyıldaki girişlerinden bu yana, kediler, yerli kuşlar ve küçük kuşlar üzerinde avlanarak Avustralya’nın ekolojisine ciddi şekilde zarar verdi.

2 milyon

Avustralya, 2020 memeliler tarafından bu kadar vahşi kediyi öldürmeyi planlıyor. Cennet papağanı, geniş yüzlü potoro ve paslı numbat da dahil olmak üzere 20’den fazla Avustralya hayvanının neslinin tükenmesine katkıda bulundular ve daha fazla tehdit etmeye devam ettiler.

2015 yılında, Avustralya hükümeti, 2020 yılına kadar vahşi yaşamdaki tahmini 6 milyon kedinin 2 milyonunu toplama hedefini belirledi. Fakat bu zordu çünkü zehirli yemleri yemekte canlı av yemeyi tercih ediyorlar ve çekim tarafından kontrol edilmek için çok fazlalar.

Bu sorunları gidermek için, Adelaide Üniversitesi’ndeki John Read ve meslektaşları, zorlayıcı kendi tımar ritüellerinden faydalanan kedileri toplamak için otomatik bir cihaz icat etti. Felixer tımar tuzağı denilen güneş enerjili cihaz, bir kedinin yürürken algıladığı lazer sensörlere sahiptir. Aktive edildiğinde, sensörler kedinin kürküne sıçrayan toksik bir jel salınımını tetikler. Daha sonra kedi, cildini rutin olarak temizlerken jeli yalar.

Nedir bu jel?

Jel, sodyum floroasetat ya da hücrelerdeki enerji üretimini durduran “1080” adı verilen yaygın olarak kullanılan bir zehir içerir. Zehirin, kedileri ağrısız ötenazi yaptığı düşünülür, çünkü beyin aktivitesini kapatmadan önce bilinç kaybına neden olur, diyor. Bir kalemde iki kedi ile yapılan ilk deneme, squirted edildikten sonra 6 saat içinde bayıldığını ve 10 saat içinde öldüğünü tespit etti.

Bir test olarak, araştırmacılar yakın zamanda Güney Avustralya’daki yabani kediler ve doğal vahşi yaşamın yaşadığı 2600 hektarlık çit panosuna 20 Felixer cihazı kurdular. Kameralar, tuzakların doğru şekilde tanımlandığını, püskürtüldüğünü ve öldürüldüğünü, bu sayede altı hafta boyunca popülasyonlarının yaklaşık üçte ikisinin azaldığını gösterdi. Hiçbir yerli hayvan tuzakları harekete geçirmedi ya da zehirlenmedi.

Kanguru Adası’ndaki kullanımı

Kanguru Adası’ndaki ayrı bir deneyde araştırmacılar, evcil kedilerin tuzakları özel kablosuz etiketlerle yerleştirerek aktif hale getirmelerini engelleyebileceklerini gösterdiler. Oku, sonuçları bu ayın sonunda Avustralya Ekoloji Derneği yıllık toplantısında sunacak.

Bazı kedi koruma grupları, Avustralya’nın vahşi kedilerini kontrol etmenin en insani yolunun, onları tuzağa düşürmek, cerrahi olarak sterilize etmek ve daha sonra vahşi hayvanlara geri döndürmek olacağını söylüyor. Ancak hayvan hayır kurumunda Di Evans, RSPCA Australia bunun pratik olmadığını söylüyor çünkü vahşi kediler genellikle erişilmesi zor bölgelerde yaşıyorlar. Evans, tuzak yemlerine göre tuzak yemleri tercih edilir çünkü özellikle kedileri hedef alırlar ve bu nedenle diğer hayvanlara zarar verme olasılığı daha düşüktür.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir