Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Biyografi Yılmaz Onay Kimdir - Yılmaz Onay Biyografisi

Yılmaz Onay Kimdir – Yılmaz Onay Biyografisi

- Advertisement -
- Advertisement -

Yılmaz Onay Kimdir – Yılmaz Onay Resimleri – Yılmaz Onay Biyografisi – Yılmaz Onay Hakkında
 
 
 
 
 
 Yılmaz Onay
 

Doğum tarihi 20 Nisan 1937 (1937-04-20) (73 yaşında)

Doğum yeri Gaziantep

Ölüm tarihi

Ölüm yeri

Meslek Yazar, Oyun yönetmeni, Çevirmen

Ülkesi Türkiye

Yazarlık süresi

Tarz Tiyatro, Edebiyat

Edebi akım

İlk eseri

Büyük eserleri

Yılmaz Onay (d. 20 Nisan 1937, Gaziantep), Türk yazar, yönetmen, çevirmen.
 
 
 

Oyuncu olarak tiyatroya başlayan Yılmaz Onay, ilk deneyimlerini öğrencilik yıllarında İTÜ Tiyatrosu, Genç Oyuncular gibi oluşumlarda kazandı. Bir dönem Ankara Deneme Sahnesi’nde çalışıp, ilgi alanını oyunculuktan yönetmenliğe çevirdi. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda yönetmenlik yaptı. Çağdaş Sahne’nin kurulmasında yer alarak, sahneleme çalışmalarını yurt dışında da Hollanda ve Almanya’da sürdürdü. 12 Eylül’de sıkıyönetim mahkemeleri tarafından yargılandı, gözaltına alındı. Bu dönemden sonra bir süre serbest çalışmayı tercih eden Onay, yönetmen ve yazar olarak sanat hayatına devam etti. Toplumcu gerçekçi bir tiyatro adamı olan Yılmaz Onay, Türkiye’de epik tiyatronun[1] öncülerindendir. Oyun kitapları yazmanın yanında, Bertolt Brecht, işçi tiyatrosu ve diğer çeşitli konular üstüne kuramsal kitaplar da yazdı, çevirdi ve tiyatroya uyarlamalar yaptı. Oyunları Devlet Tiyatrolarında da sergilendi. Romanı “Yazılar FİLMATİK” ve tiyatro oyunu “Sanatçının Ölümü” filme çekildi.
 

Yaşamı

Yılmaz Onay,severek evlendiği eşi Yurdanur’la birlikte Sanat Tarihçisi Uğur Bilge ve eşi Figen’in Ayvalık’taki evlerinde.2000
 

1937 yılında güneydoğu kenti Gaziantep’in sınır köyü Üçkubbe’de ilkokul öğretmeninin oğlu olarak dünyaya geldi. Memleketi, aynı bölgede Elazığ’ın Ağın ilçesidir. Liseyi 1955’de Ankara Gazi Lisesi’nde bitirdi. 1955-60 arası İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken İTÜ tiyatrosunda ve Genç Oyuncular’da sahne yaşamına girdi. 1959’da IASTE bursu ile dört ay Berlin’de (west) bulundu. 1960’ta İTÜ’yü bitirdikten sonra bir yandan inşaat mühendisi olarak Bayındırlık Bakanlığı’nda çalışırken öbür yandan da tiyatro çalışmasını sürdürdü. 1961 yılında DAAD bursuyla bir yıl için Karlsruhe Technisce Hochschule’de araştırma çalışmalarına katıldı ve bu arada Duisberger Gesellschaft bünyesinde, Alman, Türk, Mısır’lı gençler ve bir de ABD’li bir askerden oluşturduğu toplulukla İonesco’nun “Der Herrscher” oyununu sahneledi. Ankara’ya dönüşünde “Sinema Tiyatro Derneği”nde ve ardından 1972’ye dek “Ankara Deneme Sahnesi”nde çalıştı. Sermet Çağan’ın “Öyle Bir Oyun” adlı radyo oyunundan “Savaş Oyunu” adlı sahne uyarlamasını yaptı ve sahneye koydu. (İstanbul Uluslararası Barış Şenliği ikincilik ödülü 1965) Yaşar Kemal’in “Yer Demir Gök Bakır” romanından Nihat Asyalı’nın oyunlaştırdığı “Uzun Dere”yi sahneye koydu. (Nancy Uluslararası Tiyatro Festivali büyük ödülü -Brezilya topluluğu ile birlikte 1966)
 

“ “Etüd ve tecrübelerimiz Türk seyircisinin aslında burjuva tiyatrosundan çok anlatımcı halk tiyatrosuna daha fazla ilgi duyduğu kanısını uyandırmıştır. Bu bakımdan kişisel oyun Türkiye’de milli bir stil olarak yaşayacak nitelikte değildir. Ya kendimize özgü ensamble oyun tekniği ya da modern ve toplum teknikleri kullanarak ortaya çıkartacağımız oyunlar etkili olacaktır.
 

Mühim olan tiyatronun toplumu eğitici fonksiyonudur. (…) Türk sanatçısı sosyal ve politik sorunlardan kendini ister istemez kurtaramaz. Esasen kurtarmaya çalışması düşünülemez. Ancak, bugün için önemli tehlikelerden biri sanatçının günlük düzeyden kurtulamıyarak sanatı ve bilhassa tiyatroyu spekülatif amaçlar için kötüye kullandığı etkisini uyandırmasıdır. Bu tehlikenin göz önünde tutulması gereklidir. Toplum sanatı yapıyorum diye banal meseleleri bir araya getirmek olmaz. Sorunlara tam bir enformatif tiyatro ile yönelmek mümkün olabilir”


 

-Nancy Uluslararası Tiyatro Festivali büyük ödülünün kazanılmasının ardından Yılmaz Onay’la yapılan röportajdan.
 

Ankara Alman Kültür Merkezi ile yakın işbirliği çerçevesinde, Max Meinecke’nin yönettiği okuma tiyatrosunda rol aldı. 1971 yılında Tübitak Yapı Araştırma Enstitüsü’nde araştırma asistanı olarak işe başladı.

Yilmaz Onay Rıfat Ilgaz Sempozyumu’nda Kastamonu 2006
 

İlk profesyonel reji çalışması, 1972’de Ankara Sanat Tiyatrosu’nda (AST) Bertolt Brecht’ten sahnelediği “Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti” oyunudur. (“Furcht und Elend des Dritten Reiches”)

“ “Geliyorlar çinko tabutlarla.

İnsanı ne hale koymuşlarsa,

Çinkonun içinde gizli.

Daha iyi bir yaşam uğruna

O büyük sınıf kavgasında

Teslim olmamış direnmişti.” ”
 

– Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti Sahne 13
 

Ankara’da dört kez oynanan oyun, beşinci kez Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencilerine oynanırken, Ankara Sıkıyönetim Kumandanlığı’nın 4 Nisan 1972 tarihli bildirimi ile yasaklandı. Bildirimde şöyle denilmekteydi:

“ “AST’ın oynadığı oyunlar bugüne kadar tetkik edilmiş, özellikle Nafile Dünya ve Hitler Rejimi sebebiyle kasıtlı ve maksatlı olduğu açıkça belirmiş olduğundan topluluğun faaliyeti sakıncalı mütalaa edilerek süresiz olarak kapatılmıştır.” ”
 

-Ankara Sıkıyönetim Kumandanlığı 6134/14267 sayılı ve 4 Nisan 1972 tarihli bildirimi.
 

Bu arada ITI Federal Almanya Merkezi’nin daveti ile Staedtische Bühnen der Stadt Essen’de ve Berlin’de Hospitant olarak bulundu (1972-73). Sonra Ankara’da kuruluşuna katıldığı Çağdaş Sahne’de “Yusuf ile Menofis” (Nazım Hikmet), “Grev” (Nihat Asyalı), “Çimento” (Gladkov-Asyalı) oyunlarını sahneledi (1975-78). İşçi Kültür Derneği’nde işçi oyunları yazıp yönetti (1978-80).
 

“ “İşçi sınıfı mücadelesi adına sanat alanında gösterilen çabalar, sadece küçük burjuva sınıfsal çerçevesi içinde hapis bırakıldığı sürece asıl işlevine bir türlü kavuşamamakta, gerçek soluğu ile o büyük gücüne asla ulaşamamaktadır.” ”
 

-İşçi Tiyatroları Ajitprop Topluluklar – İşçi Kültür Derneği Yayınları 1978
 

12 Eylül 1980 askerî cunta sonrası AST’da Hans Fallada’dan (“Kleiner Mann was nun?”) oyunlaştırdığı “Küçük Adam Ne Oldu Sana?” oyununu (1981-82) ve kendi yazdığı “Bu Zamlar Bana Karşı” kabaresini sahneye koydu (1984).

“ “Halk böyle istiyor ile, elit böyle istiyor arasında büyük bir fark yoktur” ”
 

-Yılmaz Onay bir gazete röportajından 1998

Yılmaz Onay Erol Keskin’le Messerschmitt Kabinenroller üzerinde. 1968
 

“Arafta Kalanlar” ve “Karagöz’ün Muamması” adlı oyunlarını Amsterdam’da ve “Sanatçının Ölümü” oyununu Paris’te sahneledi (1985-1989). Bu sırada “Şarkılarımız Ölmesin!” adlı, çocuklar için yazdığı barış oyunu, Berlin’deki Theater Manufaktur am halleschen Ufer tiyatrosunca Almanca’ya çevrilip “Sechs Verrückte und ein Lied” adıyla sahnelendi (1988). Sonra Berlin-Dialog topluluğu ile “Gewalt” temalı bir workshop yaptı, çıkan oyunu Ballhaus’ta sahneledi (1990). Ardından aynı toplulukla Berlin Ballhaus’ta, Dario Fo’dan (“Bezahlt wird nicht!”) “Borcumuz Yok!” adıyla Berlin’e uyarlanan oyunu sahneledi (1991).

Yılmaz Onay,Oğuz Gemalmaz,Av.Ali Yaşar ve Ressam Birim Bozok Bursa’da bir meyhanede. 1993

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde bir konuşma yaparken. 1990
 

1990’da İstanbul’a yerleşti ve 1993’ten itibaren Devlet Tiyatrolarında rejisör olarak çalıştı, İstanbul ve bölgelerde çeşitli oyunlar sahneledi.Ankara’da Devlet Tiyatroları Vakfı için Nihat Asyalı’nın, Nazım Hikmet üstüne yazdığı “Yanar Elleri” oyununu sahneye koydu. 2002’de Devlet Tiyatrosu’ndan (yaş haddi) emekli oldu. Bu arada, Berlin -Tiyatrom’da Nazım Hikmet’in “Tartüf 59” oyununu (“Tartüf 2000″ adıyla) yönetti. İstanbul Devlet Tiyatrosunda “Küçük Adam Ne Oldu Sana?” oyununu yeniden sahneledi (2001-2002). Düşün Sahnesi’nde kendi oyunu “Sanatçının Ölümü”nü ve AST’ta, Brecht’in “Küçük Burjuva Düğünü”nü (“Die Kleinbürgerhochzeit”) sahneye koydu. Kendi oyunu “Prometheia”, Hollanda’da özel bir proje olarak bir Türk grubu tarafından Türkçe ve bir Hollanda grubu tarafından da Hollandaca oynandı (2005). Yazdığı öteki oyunlar da yurt içinde ve dışında çeşitli topluluklarca oynandı. Ayrıca, 1998’de “Yazılar Filmatik” romanı, 2006’da da “Sanatçının Ölümü” oyunu, TRT tarafından filme alındı. 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi tarafından Önder Önsal yönetmenliğinde Bir Tiyatro Direnişçisi Yılmaz Onay adlı yaşam öyküsü ve tiyatro adamlığını ele alan bir belgesel çekildi.
 

PEN Yazarlar Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği (OYÇED), Edebiyatçılar Derneği ve BESAM meslek birliği üyesidir.

Yılmaz Onay 50.Sanat Yılı Afişi.14.Nisan.2008 Grafik Ali Nesin tarafından bir peçeteye çizilmiştir.
 

“ ““İşçi bundan anlamaz” deyip yüksek sanat yapma çabasındakiler ile “Emekçiler bundan anlar” denilerek ortaya sürülen ucuz televizyon dizileri aynı kaynaktan besleniyor. Doğru olan bu tutumun tam tersidir: Emekçiler kendi sanatçılarına sahip çıktıklarında, daha yüksek bir sanat ortaya çıkacaktır. […] Gerçekçilik bir tutumdur. Emekçiler hayatlarında olduğu gibi, sanatta da gerçekçidirler. Gerçekçilik bir akım değil, bir tutumdur. Ve bunun asıl sahibi emekçilerdir.” ”
 

14. Nisan 2008 tarihinde “Yılmaz Onay’ın 50.Sanat Yılı – Anlamak,gideni ve gelmekte olanı!” (Türkiye Yazarlar Sendikası ve Evrensel Basım Yayın) tarafından düzenlenen bir törenle kutlandı. Aynı tarihlerde yani 2008 yılında Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde de bir anma toplantısı yapılmış ve burada ilk olarak Onay’la ilgili hazırlanan “Bir Tiyatro Direnişçisi Yılmaz Onay” adlı belgeselin gösterimi yapılmıştır.

“ “Gerçekçi olmayan sosyalist olamaz, sosyalist olmayan da gerçekten gerçekçi olamaz” ”
 

-14.Nisan.2008 50.Sanat Yılı kutlamalarındaki konuşmasından
 

2007-2008 sezonunda Devlet Tiyatroları sahnelerinde oynanan oyunları:
 

* Ankara Devlet Tiyatrosu: “Bir Halk Düşmanı” Henrik Ibsen’den çeviri.

* Erzurum Devlet Tiyatrosu : “Kafkas Tebeşir Dairesi” Bertolt Brecht’den çeviri.

* Bursa Devlet Tiyatrosu: “Kara Kedi Geçti” kendi oyunu
 

Yılmaz Onay, Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin 2004 yılından bu yana gerçekleştirdiği geleneksel Nazım Günleri / Okuma Tiyatrosu etkinliklerinde Nazım’ın oyunlarını sahneye koymaktadır.
 

“ “Nazım’ın okuma tiyatrosu yoluyla sunulan istisnasız her oyununun ardından izlenen seyirci etkilenimi: ‘Nazım Hikmet’in bu oyunu ne kadar güzelmiş, niye haberimiz olmadı ki?’ tarzındadır. Böylece Nazım Hikmet’in tiyatro yazarlığının ve kazandırdığı eserlerin değer ve önemini gören tiyatrocular tarafından yapılan bu uygulama, her defasında asal hedefine erişmiş olmaktadır.” ”
 

-Yılmaz Onay, 15 Ocak 2010 İnsanlık Ölmedi Ya oyunun ardından söylediği sözler.
 

Su Gösteri Sanatları Sahnesi Mask-Kara Tiyatrosu, 2010 Dünya Tiyatro Günü’nü ve bu günü kapsayan haftayı, Yılmaz Onay’a armağan etmiştir. Yılmaz Onay’ın Velev Ki Tartüf, Prometheia ve Karadul Efsanesi adlı oyunları ve Yazılar Filmatik ve Sanatçının Ölümü filmleri Yılmaz Onay Haftası içerisinde gösterilmiş ve kristal sektöründe çalışan işçiler de hazırladıkları kristal bir plaketi, Yılmaz Onay’a sunarak bu haftaya destek vermişlerdir.
 

18 Ekim 2010 tarihinde Mannheim Almanya’da, Mannheim Demokratik İşçi ve Gençlik Derneği e.V. / DIDF-Mannheim’in düzenlediği “Yazar Yılmaz Onay ile Tiyatro ve Edebiyat” konulu söyleşiy katılan Onay, 20 Ekim’de Brüksel Belçika’da Troya Estetik Merkezi’nin düzenlediği “Yılmaz Onay’la Yazılar Filmatik Film Gösterisi ve Seminer” etkinliğine katıldı. 24 Ekim tarihinde de Amsterdam Hollanda’da Opinie Vakfı’nın düzenlediği “Yılmaz Onay ile Yazılar Filmatik Film gösterimi, Söyleşi ve İmza Gününe katıldı.

“ “Lütfen göğüsleyebileceğiniz kadarını üstlenin. Çünkü bence en değerli komünist, yaşam boyu her koşula dayanabilmiş ve son nefesine dek komünist olarak direnmiş, komünist olarak yaşayabilmiş kişidir.” ”
 

-Yılmaz Onay, 25 Kasım 2010 TKP’nin 90. yıl kutlaması öncesinde gönderdiği destek mesajından.

Nazım Hikmet oyunları

2010 yılı Nazım Hikmet Okuma Tiyatrosu, İnsanlık Ölmedi Ya. Fotoğraf:Volkan Doğar
 

* Fatma, Ali ve Başkaları 2004 “Nazım Hikmet 102 Yaşında” Yönetmen: Yılmaz Onay. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Orhan Aydın, Metin Coşkun, Cezmi Baskın, Ali Gül, Bora Sivri, Ferhat Büküş, Yekta Kopan, Hakkı Ergök.

* Tartüf 59 2005 “Nazım Hikmet 103 Yaşında” Yönetmen Yılmaz Onay. Yönetici asistanı: Serpil Özcan. Müzik: Nurettin Özsuca. Efekt: Ersin Aşar. Oyuncular: Mahmut Gökgöz, Metin Coşkun, Orhan Aydın, Özlem Turhal, Gonca Konuklar, Rasim Öztekin, Ezgi Coşkun, Murat İlgar, Eser Ali, Ali Poyrazoğlu, Yüksel Aymaz, Enginay Gültekin, Ferhan Şensoy.

* Yalancı Tanık 2007 “Nazım Hikmet 105 Yaşında” Yönetmen: Yılmaz Onay. Yönetici asistanı: Serpil Özcan. Müzik: Ömer Özgeç. Işık: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Köksal Engür, Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Mine Tugay, Doğa Rutkay, Enginay Gültekin, Eser Ali, Özlem Saraç, Nevzat Süs, Renan Bilek, Mehmet Esatoğlu, Metin Coşkun, Orhan Aydın.

* İvan İvanoviç Var mıydı? Yok muydu? 2008 “Nazım Hikmet 106 Yaşında” Yönetmen: Yılmaz Onay. Oyuncular: Yüksel Aymaz, Gülsen Tuncer, Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Metin Coşkun, Recep Yener, Eser Ali Yıldırım, Nazif Uslu, Serkan Durak, Nevzat Süs, Serpil Özcan, Müge Saut Süs, Orhan Aydın.

* Yusuf ile Menofis 2009 “Nazım Hikmet 107 Yaşında” Yönetmen:Yılmaz Onay. Yönetmen yardımcıları: Orhan Aydın, Metin Coşkun. Asistan: Serpil Özcan. Işık: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Levent Ülgen, Mine Tugay, Mehmet Ulay, Metin Coşkun, Orhan Aydın, Orhan Kurtuldu, Recep Yener, Bengi Heval Öz, Deniz Atam, Mustafa Kıramtepe, Cansu Fırıncı, Şenol Şahin, Eser Ali Yıldırım, Beran Soysal, Serkan Durak, Serpil Özcan, Özlem Toptaş Menligil.

* İnsanlık Ölmedi Ya 2010 “Nazım Hikmet 108 Yaşında” Yönetmen : Yılmaz Onay. Yönetmen yardımcıları: Metin Coşkun, Orhan Aydın, Serpil Özcan. Işık: Yüksel Aymaz. Oyuncular: Gülsen Tuncer, Levent Ülgen, Mine Tugay, Nuri Gökaşan, Ender Yiğit, Metin Coşkun, Serpil Özcan, Serkan Durak, Nevzat Süs, Cansu Fırıncı, Mustafa Kıramtepe, Orhan Aydın.

* Demokles’in Kılıcı 2011 “Nazım Hikmet 109 Yaşında” Yönetmen ve Dramaturji: Yılmaz Onay. Yönetmen yardımcıları: Metin Coşkun, Orhan Aydın. Asistanlar: Serpil Özcan, Cansu Fırıncı. Işık tasarımı: Yüksel Aymaz. Işık uygulama: Alev Topal. Oyuncular: Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Orhan Aydın, Metin Coşkun, Mert Fırat, Enginay Gültekin, Ender Yiğit, Müge Saut Süs, Ayşegül Alpak, Mustafa Kırantepe, Serpil Özcan, Nevzat Süs, Cansu Fırıncı, Nedim Serkan Durak.
 

Ödülleri
 

* Savaş Oyunu (Sermet Çağan’ın “Öyle Bir Oyun” adlı radyo oyunundan uyarlama) 1965 İstanbul Uluslararası Gençlik Tiyatro Festivali Ödülü

* Uzun Dere (Yaşar Kemal’in “Yer Demir Gök Bakır” romanından Nihat Asyalı uyarlaması) 1966 Festival Mondial du Theatre du Nancy Grand Prix ödülü (Brezilya’lı bir grupla paylaştı)

* Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti 1971 Brecht ödülü

* Çimento (Gladkov’dan Nihat Asyalı uyarlaması) 1975 Ankara Sanat Severler Derneği Reji Ödülü

* Küçük Adam N’oldu Sana? (Hans Fallada’dan uyarlama) 1981 Sanat Kurumu Reji Ödülü

* Dev Masalı 1983 Tobav Oyun Yarışması Üçüncülük Ödülü

* Sanatçının Ölümü 1986 Tobav Oyun Yarışması Üçüncülük Ödülü

* Barış Plaketi, 5.Barışa Rock Festivali 2007.

* 17. Troya Kültür – Sanat Ödülleri / 2009 Tiyatro dalında 10.Ocak.2010
 

Oyunları
 

* İşçi Sınıfının Açık Oturumu (1978)

* Tren Gidiyor (1984)

* Bu Zamlar Bana Karşı (1985)

* Dev Masalı (1985)

* Şarkılarımız Ölmesin ( 1985)

* Karagöz’ün Muamması (1985)

* Arafta Kalanlar (1985)

* Sanatçının Ölümü (1986)

* Kara Dul Efsanesi (1991)

* Kara Kedi Geçti (1992)

* Hücre İnsanı (1992)

* Prometheia (1993)

* Üç Kuruşluk Mahalle Dersleri (2009) – Dilruba Saatçi ile birlikte[
 

Uyarlamaları
 

* Küçük Adam Ne Oldu Sana? – Hans Fallada’nın aynı adlı romanından uyarlama (1981)

* Sevdalı Bulut – Nazım Hikmet’den uyarlama (1985)

* Tartüf 2000 – (Nazım Hikmet’in Moliere’den esinlenerek 1959 yılında yeniden yazdığı Tartüf 59 isimli oyununun günümüze uyarlanması) (2000)
 

Kitapları

Oyun kitapları

* Tren Gidiyor, Hacan Yayınları, Ankara 1984

* Dört Oyun, Hacan Yayınları, Ankara 1985

o Bu Zamlar Bana Karşı

o Dev Masalı

o Sevdalı Bulut

o Şarkılarımız Ölmesin

* Dev Masalı, T.C. Ziraat Bankası Kültür Yayınları, Ankara 1985

* Romandan Tiyatroya, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 1992

o Küçük Adam N’oldu Sana?

* Toplu Oyunlar 1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

o Sanatçının Ölümü

o Arafta Kalanlar

o Karagöz’ün Muamması

* Toplu Oyunlar 2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

o Karadul Efsanesi

o Hücre İnsanı

o Prometheia

o Karakedi Geçti

o Tren Gidiyor

* Şarkılarımız Ölmesin, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2005
 

Romanlar
 

* Yazılar FİLMATİK (Roman), Mitos Yayınları, İstanbul 1994; Çınar Yayınları, İstanbul 1996; Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2002

* Oyun Değil (Roman) Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2002
 

Kuramsal kitaplar
 

* Binalarda Taşıyıcı Sisteme Ait Giderlerin Analiz Ve Tahmin Hesapları İçin Bir Yöntem, Tübitak Yayınları, Yayın No: A10, Ankara 1973

* Yığma Binalarla Karkas Binaların Taşıyıcı Sistem Giderleri Yönünden Karşılaştırılması, Tübitak Yayınları, Yayın No: A21, Ankara 1975

* Yapı Araştırma Enstitüsü Çalışma Performası Değerlendirme Yöntemi Ön Çalışması, Tübitak Yayınları, Yayın No: H84, Ankara 1977
 

Filmleri
 

* Yazılar Filmatik, Yılmaz Onay’ın aynı adlı romanından 1998 yılında TRT tarafından filme çekildi.

* Sanatçının Ölümü, Yılmaz Onay’ın aynı adlı oyunundan TRT tarafından 2006 yılında televizyon filmi olarak çekildi.
 

Oyunlar
 

* Bir Halk Düşmanı, H.Ibsen İki Oyun, Hacan Yayınları, İstanbul 1985

* Mariena Pineda, F.G.Lorca İki Oyun, Hacan Yayınları, İstanbul 1985

* Richard Waverly Davası, R.Schneider, İki Oyun, Yarın Yayınları, İstanbul 1986

* Sonuncular, M.Gorki, İki Oyun, Yarın Yayınları, İstanbul 1986

* Brecht Dosyası, G.Tabori, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2000

* Troyalı Kadınlar, Euripides, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Elektra, Euripides, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* İncil, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Baal, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Gecede Trampet Sesleri, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Düğün, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Dilenci veya Ölü Köpek, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Şeytan Kovma, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Karanlıkta Işık, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Balık Avı, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Ova, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:1, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Vahşi Ormanda, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Kentlerin Vahşi Ormanında, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Adam Adamdır, 1926, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Adam Adamdır, 1938, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:2, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Mezbahaların Kutsal Johanna’sı, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:4, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Sivri Kafalılar ve Yuvarlak Kafalılar / Yuvarlak Kafalılar ve Sivri Kafalılar, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:5, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Küçük Burjuvanın Yedi Ölümcül Günahı, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:6, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Horasyalılar Kuriasyalılar, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:6, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Carrar Ananın Silahları, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:6, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* III.Reich’in Korku ve Sefaleti, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:6, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Puntila Ağa ile Uşağı Matti, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:9, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul

* Kafkas Tebeşir Dairesi, B.Brecht, Bütün Oyunları Cilt:11, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul
 
 
 

* Öyküler, Anna Seghers, Yarın yayınları, Ankara 1983

* İlk Adımlar, Anna Seghers, Evrensel Basım Yayın, İstanbul 1998
 

Romanlar
 

* Evlerde Uyur Uyanık Yalanlar, Botho Strauß, Kırmızı Yayınları, İstanbul 2008
 

Şiirler
 

* Svendborg Şiirleri, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* Steffin Derlemesi, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* Hollywood Elejileri, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* Sürgün Şiirleri, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* Savaş El Kitabı, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* Alman Taşlamaları (İkinci Bölüm), B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* Çocuk Şarkıları, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* Yeni Çocuk Şarkıları, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* Buckow Elejileri, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* Bakır Alımı, B.Brecht, Bütün Şiirleri Cilt:2, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2002

* İşçi B’nin Hikayeleri, Peter Maiwald, Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2004
 

Kuramsal kitaplar
 

* İşçi Tiyatroları Ajitprop Topluluklar, A.Kammrad-F.R.Scheck, İşçi Kültür Yayınları, Ankara 1978

* Edebiyat Bilimi, Gennadiy Nikolayeviç Pospelov, Bilim Sanat Yayınları, Ankara 1984; Evrensel Basım Yayın, İstanbul 1995

* Brecht’le Yaşamak – Çalışma Günlüğü, Bertolt Brecht, Broy Yayınları, İstanbul 1985

* Epik Tiyatro, M.Kesting, Adam Yayınları, 1985; Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2005

* Tiyatro Çalışması, Berliner Ensemble, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 1994

* Yönetmen Peter Stein, Hazırlayan: Aziz Çalışlar, Çeviriler: Yılmaz Onay, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 1996

* Komünist Parti Manifestosu, Friedrich Engels, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 1998

* Ütopyadan Bilime Sosyalizm, Friedrich Engels, Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2005

* Antik Yunan Tragedyaları, Joachim Latacz, Mitos Boyut Yayınları, İstanbul 2006

* Müzik Üzerine Tartışmalar, Derleme, Hazırlayanlar: Yılmaz Onay, Tonguç Ok, Aynur Toraman, Zübeyde Aydemir, Mehmet Erdal, Olcay Geridönmez, Taylan Şahbaz, Evrensel Basım Yayın, İstanbul 2006

* Batı Diye Diye, Daniela Dahn, Yordam Kitap, İstanbul 2007

* Poetika, Aristoteles, Mitos-Boyut Yayınları, İstanbul 2008      

BENZER YAZILAR

iPhone için WhatsApp, 2023’te PiP Alacak

WhatsApp kısa süre önce iOS'ta Resim içinde Resim modu desteğinin 2023'te bir noktada yayınlanacağını onayladı. Özellik şu anda beta aşamasında ve kullanıcıların telefonlarını WhatsApp'ta bir...

LG Energy, pil üretimini standartlaştırmayı hedefliyor

Resim: LG Energy Solution   Verimliliği artırmak LG Energy Solution, üretim hattını özerk hale getirme nihai hedefiyle üretkenliği artırmak için pil üretimini standartlaştırmayı hedefliyordu. Bu çaba, Haziran ayından...

Microsoft, Sürükleyici Kabuğu Explorer.exe’den Ayırmak İstiyor

Microsoft, Windows 11'de Immersive Shell'in Explorer işlemiyle bağlantısının kaldırılması da dahil olmak üzere birkaç büyük değişiklik planlıyor. Bu değişikliğin ana faydası olabildiğince açıktır: Microsoft, iki...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...