Ana Sayfa / Donanım / Yerel bağlantı sorunlarını giderme
Windows 10'da bağlantı sorunlarını tanılama

Yerel bağlantı sorunlarını giderme

Ağ sorununuz yalnızca mevcut bilgisayarınızı etkiliyorsa, izlemeniz gereken önemli sorun giderme adımlarını keşfedin

Daha geniş ağınız iyi çalışıyor gibi görünüyor, ancak sorun belirli bir PC’ye izole edilmişse, bu bölüm umarım bir çözümü izlemenize yardımcı olur. Elbette ilk adımınız fiziksel bağlantının kendisini kontrol etmektir: Bir Ethernet kablosu ile bağlıysanız, her iki uçta da güvenli bir şekilde takılı olup olmadığını kontrol edin. Bir HomePlug ağı üzerinden bağlanırsanız, HomePlug üzerindeki ışıkları kontrol edin – yeniden bağlanıp bağlanamayacağını görmek için cihazı sıfırlamayı veya kapatıp açmayı deneyin. Aynı şeyi yönlendiricinize takılı HomePlug ile de yapmanız gerekebilir, ancak sorunlar yalnızca diğer HomePlugs ve ağınızdaki bağlı cihazları etkiliyorsa.

Yerel bağlantı sorunlarını giderme
Yerel bağlantı sorunlarını giderme

Wi-Fi söz konusu olduğunda, herhangi bir USB adaptörünün sıkıca takıldığını ve bir dizüstü bilgisayar kullanıcısıysanız WiFi anahtarının yanlışlıkla kapatılmadığını kontrol edin (fiziksel bir anahtar veya aşağıdakileri içeren bir klavye kısayolu olabilir) Fn tuşu – üst satırdaki bir tuşun üzerindeki Kablosuz simgesini arayın). WiFi’yi Görev Çubuğu Bildirim alanındaki Ağ simgesinden tekrar açabilirsiniz: bunu seçin ve Wi-Fi düğmesinin mavi ve Uçuş Modunun gri olduğundan emin olun. Zıt renklerdeyse, sorununuzu çözmek için bunları tıklayın.

Windows’da sorun giderme

Hala bağlantı yok mu? Karşısındaki adım adım kılavuz, Windows 10 tarafından sunulan temel sorun giderme seçeneklerini size sunar. Sürücü güncellemelerini yükleme söz konusu olduğunda, bunları bir USB çubuğu kullanarak birbirine taşımanız, ardından setup.exe dosyasını çalıştırmanız veya – sadece bir dosya klasörü ise – Aygıt Yöneticisi’ndeki Sürücü sekmesine dönün, Sürücüyü Güncelle’yi tıklayın ve sürücü dosyasını içeren klasörü manuel olarak bulmak için ‘Bilgisayarıma gözat…’ seçeneğini seçin.

Her şey sırayla görünüyorsa, ancak hala bağlanmıyorsanız, yönlendiricinizin bir ağ adresi atamasına izin vermek yerine bağlantınızı manuel olarak ayarlamayı deneyebilirsiniz : ‘Ayarlar> Ağ ve İnternet> Durum’u açın ve’ Bağlantı özelliklerini değiştir’i tıklayın. ‘yazıp aşağı kaydırın ve IP Ayarları altında Düzenle’yi tıklayın.

Manuel’i seçin, ardından IPv4’ün etkinleştirildiğinden emin olun ve alanları doldurun: Alt ağ önek uzunluğu 24, Ağ Geçidi yönlendiricinizin IP adresidir ve IP adresi PC’nize atadığınız benzersiz IP adresidir: üç sayı (192.168.x) yönlendiricinizle aynıdır, ancak son sayı ağınızdaki başka bir aygıt tarafından kullanılmayan 0 ile 254 arasında bir sayıdır. Buradayken, Internet web adreslerini çözmek için CloudFlare DNS’yi kullanmak için Tercih Edilen DNS’yi 1.1.1.1 ve Alternatif DNS’yi 1.0.0.1 olarak ayarlayın.

Kaydet’i tıklayın ve şimdi bir şeylerin işe yarayıp yaramadığını görün – eğer işe yararsa, sorun yönlendiricinizin DHCP sunucusunda olabilir (sayfayı çevirin). Başlamazlarsa, işleri ‘Otomatik (DHCP)’ ye geri ayarlayabilir ve sorun giderme işlemlerine devam edebilirsiniz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir