Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Webmaster Yeni Pazarlama Kanallarını Denemek İçin Daha Fazla Bütçe Nasıl Elde Edilir

Yeni Pazarlama Kanallarını Denemek İçin Daha Fazla Bütçe Nasıl Elde Edilir

- Advertisement -
- Advertisement -

Pazarlamacılar, yeni pazarlama kanalları ve taktikleri denemenin olası ödülüne karşı potansiyel riski nasıl belirler?

Daha da önemlisi, liderliği yeni teknolojilere yatırım yapmaya nasıl ikna edebilirsiniz?

Yüzlerce diğer küçük ve orta ölçekli işletmenin (KOBİ’ler) kanıtlanmış stratejilerini ve örnek olay incelemelerini belirleyin ve izleyin.

Pazarlamacıların yeni pazarlama kanalları ve taktikleri için bütçe artışı ararken ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını öğrenmek için KOBİ’lerde.

Bu makalede, KOBİ pazarlamacılarının yeni kanallarda pazarlama denemelerine yatırım yapma konusunda bazı değerli görüşlerini paylaşacağız.

KOBİ’ler Pazarlamalarını Bir Sonraki Seviyeye ve Bir Sonraki Kanala Taşımaya Hazır

KOBİ pazarlamacılarının çoğu, rekabete ayak uydurmak veya rekabette öne geçmek için denemeler yapmaya hazırdır.

Denemeye hazır değilseniz, işiniz geride kalabilir.

Ankete katılanların yüzdesi, yeni kanallardaki kitlelerle bağlantı kurmanın faydalı olduğu konusunda hemfikir.

KOBİ pazarlamacılarının %88’i, yükselen trendleri takip etmenin faydalı olduğu konusunda hemfikir. %86’sı deneysel pazarlama kampanyaları yürütmeyi değerli buluyor.

Bu, TikTok gibi sosyal ağların lansmandan diğerine gidebileceği düşünüldüğünde mantıklıdır. 1 milyar kullanıcı sadece birkaç yıl içinde. Gençleri ve genç yetişkinleri hedefleyen KOBİ’ler için bu, birçok işletmenin kurulmasına yardımcı olan bir pazarlama trendidir.

KOBİ pazarlama departmanları neden yeni kanallar ve taktikler denemeye bu kadar istekli? KOBİ pazarlamacılarının %66’sı sosyal medyada diğer KOBİ’lerle rekabet etmeyi çok kolay buluyor.

Daha etkileyici olan, KOBİ pazarlamacılarının %61’inin sosyal medyada daha büyük markalarla rekabet etmeyi çok kolay bulması. Büyük markaların daha büyük bütçeleri olsa da, her zaman KOBİ’ler kadar çevik değiller.

Risk Alan KOBİ’ler Ödüllendiriliyor

KOBİ’ler sadece risk almak istemiyorlar – risk alıyorlar ve karlı sonuçlar elde ediyorlar.

Ankete katılan pazarlamacıların %80’i son 12 ay içinde yeni bir kanalı test etti ve %80’i deneysel bir pazarlama kampanyası yürüttü.

KOBİ’ler için en fazla yatırım getirisi (ROI) sağlayan kanallar şunlardır:

  • TELEVİZYON.
  • Youtube.
  • Instagram.
  • Facebook.
  • Twitter.
  • TikTok.

Gelir artışının ötesinde, KOBİ pazarlamacılarının %96’sı, çabalarından dolayı müşterilerinde bir artış gördü. %86’sı ayrıca takipçilerde bir artış gördü, bu da sonuçta KOBİ’niz için daha fazla gelirle sonuçlanabilir.

Tedbirli KOBİ’lerin Sakıncaları

Müşterilere ulaşmak için kanalları ve kampanyaları seçerken dikkatli davranan pazarlamacılara ne olur?

%65 etkili bir pazarlama stratejisinden yoksun oldukları için şirketlerinin rekabette iş kaybedeceğini hissettiler. Doğru stratejilere sahip olan rakipler, hedef müşterilerine daha etkin bir şekilde ulaşabilecektir.

%53’ü şirketlerinin yeni kanallarda marka varlığına sahip olmadığı için işlerini rakiplerine kaptıracağını düşünüyor. Bu, özellikle hedef demografiniz için yeni bir sosyal platform çılgınca popülerse doğru olabilir.

Bu pazarlamacılar, gerçekçi olmayan beklentiler (%70), karmaşık sosyal medya algoritmaları (%78) ve düşük personel bant genişliği (%69) nedeniyle yeni kanallardan ve deneysel pazarlama kampanyalarından kaçındı.

KOBİ’ler Kanıtlanmış Taktikleri ve Yeni Kanalları Birleştiriyor

KOBİ’ler sponsorlu içeriğe ve etkileyici pazarlamaya radyo veya ev dışı reklamcılıktan daha fazla yatırım yaparken, çoğu hala kanıtlanmış pazarlama stratejilerine yatırım yapıyor.

BENZER YAZILAR

iPhone 14 Yükseltme Döngüsü Çin Sorunları Tarafından Bozulma Olmayacak

Apple, yeni nesil iPhone’u duyurmaya hazırlanırken, şu sıralar herkesin dilinde olan sorulardan biri de yeni modellerin ne zaman satışa çıkacağı ile ilgili. Teoride Apple, lansman...

Çakal

22 Ağustos 1962 tarihinde gizli ordu (O.A.S.)Fransa Devlet Başkanı Charles de Gavlle’yi öldürmeye karar verir. Kararı Hava Ordusu subaylarından Hava Başkanlığında görevli 35 yaşındaki...

Boot Sector Nedir?

Boot Sector Nedir? Önyükleme sektörü, bir bilgisayar sistemini önyüklemek için kullanılan verileri içeren bir sabit diskin veya başka bir depolama aygıtının ayrılmış bölümüdür. Önyükleme sırası...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...