Cuma, Aralık 1, 2023
Ana Sayfa Bilim Yeni Çalışma Bebeklerde Bodurluk ile Bilişsel ve Beyin İşlevlerindeki Farklılıkları Bağlantılandırıyor

Yeni Çalışma Bebeklerde Bodurluk ile Bilişsel ve Beyin İşlevlerindeki Farklılıkları Bağlantılandırıyor

- Advertisement -

Araştırmalar, büyümesi geri kalan çocukların, erken beyin fonksiyonu farklılıkları nedeniyle bilişsel yeteneklerde azalma yaşayabileceğini ve bu durumun altı ay gibi erken bir dönemden itibaren fark edilebileceğini bulmuştur. Çalışma 'görsel çalışma belleği' üzerine odaklandı ve gelişimi zayıf olan bebeklerin dikkatlerinin daha kolay dağıldığını ve bir yıl sonra bilişsel yeteneklerini etkilediğini buldu. Önceki çalışmalar daha büyük çocuklar için benzer bağlantılar kurmuş olsa da, bu çalışma bebeklik döneminde bu tür ilişkileri gözlemleyen ilk çalışmadır. Bulgular, bilişsel yetenekleri geliştirmek için erken müdahalelere olan ihtiyacı ve erken beyin fonksiyonlarını çalışmanın önemini vurgulamaktadır.
Araştırmalar, büyümesi geri kalan çocukların, erken beyin fonksiyonu farklılıkları nedeniyle bilişsel yeteneklerde azalma yaşayabileceğini ve bu durumun altı ay gibi erken bir dönemden itibaren fark edilebileceğini bulmuştur. Çalışma ‘görsel çalışma belleği’ üzerine odaklandı ve gelişimi zayıf olan bebeklerin dikkatlerinin daha kolay dağıldığını ve bir yıl sonra bilişsel yeteneklerini etkilediğini buldu. Önceki çalışmalar daha büyük çocuklar için benzer bağlantılar kurmuş olsa da, bu çalışma bebeklik döneminde bu tür ilişkileri gözlemleyen ilk çalışmadır. Bulgular, bilişsel yetenekleri geliştirmek için erken müdahalelere olan ihtiyacı ve erken beyin fonksiyonlarını çalışmanın önemini vurgulamaktadır.

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre Doğu Anglia Üniversitesi Yaşlarına göre çok kısa olan çocuklar, altı aylıktan itibaren beyin fonksiyonlarındaki farklılıklardan kaynaklanan bilişsel yeteneklerde azalma yaşayabilir.

Çalışma Bulguları ve Karşılaştırmalar

Araştırmacılar, büyümesi yavaşlayan çocuklarda ‘görsel çalışma belleğini’ (işleme için görsel ipuçlarını tutan bellek kapasitesi) normal büyümeye sahip çocuklarla karşılaştırdı.

Çalışma, fiziksel gelişimi zayıf olan bebeklerin görsel çalışma hafızasının bozulduğunu, bu durumun dikkatlerinin daha kolay dağılmasına neden olduğunu ve bir yıl sonra daha zayıf bilişsel yeteneklere zemin hazırladığını buldu.

Büyümenin gerilemesi daha önce yaşamın ilerleyen dönemlerindeki zayıf bilişsel sonuçlarla ilişkilendirilmişti, ancak bu ilişki ilk kez bebeklik döneminde keşfedildi. Bu aynı zamanda ilk kez bodur büyümenin, erken gelişim aşamasında beynin işleyişindeki işlevsel farklılıklarla ilişkilendirilmesidir.

Araştırmanın Detayları

UEA Psikoloji Okulu’ndan Prof John Spencer liderliğindeki araştırma ekibi, türünün ilk beyin görüntüleme çalışmasında 200’den fazla çocuk üzerinde çalıştı.

Prof Spencer, “Zayıf büyümenin erken gelişimde bilişi etkileyebileceğini bekliyorduk, ancak bunu beyin fonksiyonu düzeyinde görmek çarpıcıydı” dedi.

“Çalışmamızda tipik olarak gelişen bebekler, çalışan bir hafıza beyin ağının devreye girdiğini gösterdi ve bu beyin aktivitesi, bir yıl sonraki bilişsel sonuçları öngördü. Ancak bodur bebeklerin çok farklı bir modeli vardı, bu onların oldukça dikkatlerinin dağıldığını gösteriyordu.”

Araştırmanın ilk yazarı Dr. Sobana Wijeakumar, “Bu dikkat dağınıklığı, tipik olarak dikkatin nesnelere veya görevlere dağıtılması, dikkat dağılmasının bastırılması ve öğelerin çalışma belleğinde tutulmasıyla ilgili bir beyin ağıyla ilişkiliydi” dedi. Dr. Wijeakumar, Psikoloji Okulu’nda Yardımcı Doçenttir. Nottingham Üniversitesi.

Temel Sonuçlar ve Gelecekteki Çıkarımlar

Bebeklerin beyin aktivitesi ve bilişsel yetenekleri altı ila dokuz aylıkken değerlendirildi ve bilişsel yetenekler bir yıl sonra takip edildi. Sonuçlar, çoğunlukla yetersiz beslenme veya sağlık sorunlarının neden olduğu “bodur büyüme” olarak adlandırılan bebeklerin, her iki aşamada da, tipik olarak gelişen emsallerine göre önemli ölçüde daha zayıf bilişsel yeteneklere sahip olduğunu gösterdi.

İlginçtir ki, bu eğilimi tersine çeviren ve sınırlı büyümelerine rağmen bilişsel testlerin ikinci yılında başarılı olan çocuklar, altı ila dokuz aylık aşamada görsel hafızası beklenmedik derecede güçlü olan çocuklardı.

Keşif, çocuklarda kritik ilk aylarda çalışma hafızasını iyileştirme ve dikkat dağınıklığıyla mücadele etme çabalarının, yaşamın ilerleyen dönemlerindeki bilişsel dezavantajları azaltabileceğini veya önleyebileceğini öne sürüyor. Bu araştırma aynı zamanda erken gelişimde beyin fonksiyonunun incelenmesinin önemini de vurgulamaktadır.

Referans: Sobanawartiny Wijeakumar, Samuel H. Forbes, Vincent A. Magnotta, Sean Deoni, Kiara Jackson, Vinay P. Singh, Madhuri Tiwari, Aarti Kumar ve John tarafından yazılan “Bebeklik dönemindeki bodurluk, çalışan hafıza ve dikkat ağlarının atipik aktivasyonu ile ilişkilidir” P.Spencer, 26 Ekim 2023, Doğa İnsan Davranışı. DOI: 10.1038/s41562-023-01725-3

Araştırma, East Anglia Üniversitesi tarafından Nottingham Üniversitesi, Toplum Güçlendirme Laboratuvarı ve Durham Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütüldü. Iowa ÜniversitesiRhode Island Hastanesi, Brown Üniversitesi ve Bill & Melinda Gates Vakfı.

Bu yayın, kısmen Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından finanse edilen araştırmaya dayanmaktadır. Burada yer alan bulgular ve sonuçlar yazarlara aittir ve Bill & Melinda Gates Vakfı’nın pozisyonlarını veya politikalarını yansıtmayabilir.

ABD’den ilave fon geldi Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Leverhulme Vakfı.

BENZER YAZILAR

LESS

.LES dosyası nedir? LESS dosyası, web sayfaları için kullanılan ve Leaner Style Sheets (LESS) ile oluşturulan bir stil sayfasıdır. Standart CSS diline, öğrenmeyi ve uygulamayı kolaylaştıran...

AGI

AGI dosyası nedir? AGI dosyası, açık kaynaklı telefon sistemi Asterisk tarafından kullanılan bir komut dosyasıdır. İşlemleri ve Yıldız işareti çevirme planını otomatikleştirmek için kullanılabilecek bilgileri...

BOE CEO’su Japon Canon Tokki’yi ziyaret edecek

Gen 8 biriktirme makinelerini sabitlemek için Çinli ekran devi BOE'nin CEO'su, teşhir üretim ekipmanları üreticisi Canon Tokki'dekilerle bir toplantı yapmak için Japonya'yı ziyaret ediyor. Kaynaklar, BOE...

POPÜLER YAZILAR

Ultrason – Zehirli “Sonsuza Kadar Kimyasallardan” Kurtulmanın Yeni Bir Yolu

Yeni yöntem, tehlikeli kimyasalları zararsız maddelere ayırıyor. Yeni bulgular, ultrason teknolojisinin, kirlenmiş yeraltı suyunu arıtmak için genellikle "sonsuza kadar kimyasallar" olarak adlandırılan per- ve poli-floroalkil...

Snapdragon 8 Gen 4, TSMC’nin 3nm N3E Süreciyle Seri Üretilecek, Samsung, Qualcomm’un Siparişlerini Güvenceye Almadaki Önemli Fırsatı Kaybediyor

Samsung'un, bir sonraki amiral gemisi yonga seti olan Snapdragon 8 Gen 4'ün TSMC'ye seri üretimi için Qualcomm ile ortaklık kurma fırsatını kaçırdığı bildiriliyor. Tayvanlı...

MESA’nın Yeni Güncellemesi NVIDIA Vulkan Sürücüsünü Alıyor, Ayrıca AMD RDNA 3.5 GPU’ları da Destekliyor

Açık kaynaklı OpenGL ve Vulkan API kütüphanesi MESA, En son 23.3 sürümünde NVIDIA NVK Vulkan sürücüsünün yanı sıra AMD RDNA 3.5 GPU desteği. MESA 23.3,...

Google Mesajlar 1 Milyar RCS Kullanıcısını Kutluyor, Yeni Fotomojiyi, Özel Balon Renklerini ve Daha Fazla Eklemeyi Tanıtıyor

Google, RCS'nin etkin olduğu 1 milyardan fazla aktif kullanıcının bulunduğunu duyurdu. Şirket, bu dönüm noktasını uygulamadaki bir dizi yeni özellikle kutlamaya karar verdi. Artık...