Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Bilim Yeni Araştırma, Futbol Kalecilerinin Dünyayı Temelde Farklı Şekilde Değerlendirdiğini Ortaya Çıkarıyor

Yeni Araştırma, Futbol Kalecilerinin Dünyayı Temelde Farklı Şekilde Değerlendirdiğini Ortaya Çıkarıyor

- Advertisement -

Çalışmanın Dublin City Üniversitesi’ndeki ilk yazarı, aynı zamanda emekli bir profesyonel kaleci ve eski İrlanda milli takımının oğlu olan Michael Quinn, “Diğer futbolcuların aksine, kalecilerin sınırlı veya eksik duyusal bilgilere dayanarak binlerce çok hızlı karar vermesi gerekiyor” diyor. Niall Quinn. “Bu, kalecilerin farklı duyulardan gelen bilgileri birleştirme konusunda gelişmiş bir kapasiteye sahip olacaklarını tahmin etmemize yol açtı ve bu hipotez, sonuçlarımız tarafından doğrulandı.”

David, “Dünya çapında pek çok futbolcu ve taraftar, kalecilerin geri kalanlarımızdan sadece ‘farklı’ olduğu fikrine aşina olsa da, bu çalışma aslında bu iddiayı destekleyen bilimsel kanıtları kanıtladığımız ilk çalışma olabilir” diyor. McGovern, çalışmanın baş araştırmacısı aynı zamanda Dublin City Üniversitesi’nden.

Hipotezin Test Edilmesi

Profesyonel bir kaleci olarak kendi geçmişine dayanarak Quinn, kalecilerin dünyayı farklı bir şekilde deneyimledikleri hissine zaten sahipti. Psikoloji diploması üzerinde çalıştığı son yılda bu düşünceyi teste tabi tutmak istedi.

Bunu yapmak için araştırmacılar, profesyonel kaleciler, profesyonel dış saha oyuncuları ve futbol oynamayan aynı yaştaki kontroller de dahil olmak üzere 60 gönüllüyü görevlendirdi.

Üç grup arasında, zamansal bağlanma pencereleri olarak bilinen, yani farklı duyulardan gelen sinyallerin algısal olarak kaynaşacağı veya bütünleşeceği zaman penceresi olarak bilinen şeydeki farklılıkları aramaya karar verdiler.

Her denemede katılımcılara ekranda bir veya iki görüntü (görsel uyaran) sunuldu. Bu görüntüler bir, iki bip sesiyle veya hiç bip sesiyle (işitsel uyaranlar) birlikte sunulabilir. Bu uyaranlar, aradaki farklı sürelerle sunuldu.

Bu testlerde, tek flaş ve iki bip sesiyle yapılan denemeler genellikle iki flaşın hatalı algılanmasına yol açarak işitsel ve görsel uyaranların entegre edildiğine dair kanıt sağladı.

Bu yanlış algı, uyaranlar arasındaki süre arttıkça azalıyor ve araştırmacıların bir kişinin zamansal bağlama penceresinin genişliğini ölçmesine olanak tanıyor; daha dar bir zamansal bağlama penceresi, daha verimli çoklu duyusal işlemeyi gösteriyor.

Önemli bulgular

Genel olarak testler, kalecilerin çoklu duyusal işleme yeteneklerinde belirgin farklılıklar olduğunu gösterdi. Daha spesifik olarak, kaleciler dış saha oyuncuları ve futbol dışı oyunculara göre daha dar bir zamansal bağlama penceresine sahipti, bu da görsel-işitsel ipuçlarının zamanlamasının daha kesin ve hızlı bir tahminine işaret ediyordu.

Test sonuçları başka bir farkı da ortaya çıkardı. Kaleciler görsel ve işitsel bilgiler arasında çok fazla etkileşim göstermedi. Bulgular, kalecilerin duyusal sinyalleri ayırma konusunda daha büyük bir eğilime sahip olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, flaşları ve bip seslerini daha az entegre ettiler.

Araştırmacılar, “Bu farklılıkların, kalecilerin genellikle kısmi veya eksik duyusal bilgilere dayanarak hızlı kararlar verme becerisine prim veren kalecilik pozisyonunun kendine özgü doğasından kaynaklandığını öne sürüyoruz” diye yazıyor.

Duyusal bilgileri ayırma eğiliminin, kalecilerin farklı zamanlarda gelen görsel ve işitsel bilgilere dayanarak hızlı karar verme ihtiyacından kaynaklandığını düşünüyorlar. Örneğin kaleciler bir topun havada nasıl hareket ettiğini izler ve aynı zamanda vurulan topun sesinden de yararlanır.

Ancak zaman içindeki bu ipuçları arasındaki ilişki, şutu yapan dış saha oyuncusunun sahada nerede olduğuna bağlı olacaktır. Kaleciler bu senaryolara tekrar tekrar maruz kaldıktan sonra duyusal ipuçlarını birleştirmek yerine ayrı ayrı işlemeye başlayabilirler.

Gelecekteki Araştırma Yönergeleri

Araştırmacılar, forvetler ve stoperler gibi diğer ileri düzeyde uzmanlaşmış pozisyonlara sahip oyuncuların da algısal farklılıklar gösterip göstermeyeceği de dahil olmak üzere gelecekteki çalışmalarda diğer soruları araştırmayı umduklarını söylüyorlar. Hangisinin önce geldiğini de merak ediyorlar.

“Kalecilerde gözlemlenen daha dar zamansal bağlanma penceresi, kalecilerin erken yaşlardan itibaren uyguladıkları sıkı antrenman rejimlerinden kaynaklanıyor olabilir mi?” McGovern soruyor. “Ya da çoklu duyusal işlemedeki bu farklılıklar, genç oyuncuları kaleci pozisyonuna çeken doğuştan gelen, doğal bir yeteneği yansıtıyor olabilir mi? Bu olasılıklar arasında geçiş yapabilmek için kaleci adaylarının gelişimsel gidişatını izleyen daha fazla araştırma yapılması gerekecek.”

Referans: Michael Quinn, Rebecca J. Hirst ve David P. McGovern, 9 Ekim 2023, “Profesyonel kaleciler ve saha dışı futbolcular arasındaki farklı çoklu duyusal işleme profilleri”, Güncel Biyoloji. DOI: 10.1016/j.cub.2023.08.050

BENZER YAZILAR

Araştırma Firması, 2024 Yılında Tek Haneli Tahmini iPhone Gelir Artışıyla Apple’ın ABD’de Satış Artışına Tanık Olmasının Olası Olmadığını Söyledi

iPhone 15 serisi daha cazip yükseltmelerle sunuluyor ancak bir araştırma firması, bu eklemelerin bile Apple'ı özellikle müşterilerin yeni modellere daha yavaş bir hızda geçiş...

Google, Mobil Aramaya Gelen 5 Değişikliği Duyurdu

Google'ın bugünkü Search On konferansında şirket, insanların mobil cihazlarda arama yapma biçiminde beş önemli değişikliği kullanıma sunduğunu duyurdu. iOS için Google uygulamasında bugünden itibaren gerçekleştirebileceğiniz...

Apple iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 ve tvOS 16 Genel Beta 4’ü Yayınladı

Bugün Apple, iOS 16, iPadOS 16, tvOS 16 ve watchOS 9’un en son beta 4’ünü yayınlamayı uygun gördü. Apple’ın herkese açık beta programına kayıtlıysanız,...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...