Yaz Bitmesin- İclal AYDIN

By | 4 Şubat 2014

Yaz Bitmesin- İclal AYDIN

yazar: İclal AYDIN

basım: 2004

KİTAP HAKKINDA

Sanki hiç vedalaşmamışım herhangi biriyle…

Sanki artık hiç özlemiyorum… Kimseyi…

Yazlıklardan ayrılanlar güneşten solmuş tişörtlerinin omuzlarında getirirlerdi küçük yaz aşkının ayrılığını…

Mektuplarla, arada bir güçlükle açılan telefonlarla yaşatılırdı biraz daha…

Yaz bitimi, 20’li yaşlarım başlayana dek daha derin acıtırdı kalbimi ve o zamanlar daha çabuk onarabilirdi kalbim kendini. Bir ayrılığın, uzun bir yola çıkmanın, bir şehre son kez bakmanın burukluğu ile baş etmeyi öğrendim sonunda…

YAZAR HAKKINDA

Memur olan anne ve babası o’nun doğduğu tarihte Nevşehir’de görev yaptıkları için doğum yeri Nevşehir.

O bir yaşındayken yine tayin nedeniyle Ankara’ya taşındılar. Altı yaşına kadar Ankara’nın çeşitli sokaklarında pamuk helvacıları, macuncuları, eşekli dondurmacıyı takip etti, ağaçlara tırmandı ve düşüp dizlerini kanattı. Tabii bir de mahallenin çocuklarına uydurduğu masalları anlattı.

Yedi yaşındayken, çok sevgili ilkokul öğretmeni Semire Sertkaya onun bu masalları mektup yoluyla yazıya dökmesini sağladı.

İlkokuldan sonra bir süre Elazığ Anadolu Lisesi’nde yatılı okudu. Annesiyle babasının ayrılması üzerine yeniden Ankara’ya döndü. Ortaokul ve lise yıllarını yazarak ve tiyatro çalışmaları yaparak geçirdi. Orta üçüncü sınıftan itibaren bir yandan okuyup bir yandan çalışmaya başladı. 1989 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü kazandı. 2. sınıfta okulu bırakıp Berlin’e yerleşti. Almanya’da altı yıl profesyonel tiyatro yaptı. Çeşitli sosyal çalışmalara, workshop’lara katıldı. 1996 yılında kesin bir kararla tiyatroyu bıraktı ve Türkiye’ye döndü. 1997 yılında televizyona geçti. Rol aldığı Sıcak Saatler dizisi çok sevildi. HBB’de gündüz kuşağında, 2’den 4’e adında kadınlara yönelik bir program sundu. Bir süre Kanal D’de, 1998-2000 yılları arasında da Radyo D, Radyo Cumhuriyet, Radyo Kent, BRT FM’de program yaptı. Çeşitli dizilerde oynadı. 1999’da Hayat Güzeldir programıyla BRT’ye geçti. Zirvedekiler 2000 En İyi Sabah Programı ödülünü aldı. Hayat Güzeldir programı için yazdığı günlükleri ve metinleri bir araya getirerek ilk kitabını oluşturdu. İkinci kitabı, öykülerinin yer aldığı Bitmiş Aşklar Emanetçisi ile kendisine emanet edilen aşk hikayelerinden bahsediyor.