Cumartesi, Ocak 16, 2021
Ana Sayfa Bilim Yapay Yaprakla Elektrik Üretimi

Yapay Yaprakla Elektrik Üretimi

Yapay Yaprakla Elektrik Üretimi

Sürdürülebilir enerji için önemli kilometre taşlarından biri olarak değerlendirilen ilk yapay yaprak geliştirildi. Amerikan Kimya Topluluğu’nun 241. ulusal toplantısında konuşan bilim insanları yeşil bitkilerin güneş ışığını ve suyu enerjiye çevirmek için kullandığı fotosentezi taklit eden, oyun kartı büyüklüğünde, bir güneş pili geliştirdiklerini anlattı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırma ekibinin lideri kimyager Dr. Daniel Nocera yapay yaprağın, gelişmekte olan ülkelerdeki yoksul evler için ucuz elektrik kaynağı olacağını söylüyor. Nocera geliştirilen cihazın aslında yeşil bitkilere benzemediğini, yeşil bitkileri güneş pilinin bu yeni biçimini geliştirmek için sadece model olarak kullandıklarını belirtiyor.

Oyun kartı şeklinde ama daha ince olan cihazın, kimyasal tepkimeleri hızlandıracak bileşenler kullanılarak tasarlandığını, aksi takdirde hiç bir tepkimenin olmayacağını ya da yavaş olacağını ifade ediyor. Cihaz parlak güneş ışığı altında bir galon suya yerleştirildiğinde, gelişmekte olan ülkedeki bir evin günlük elektriğini karşılayacak kadar elektrik üretilebildiğini de sözlerine ekliyor.

Su iki bileşenine ayrıldığında, hidrojen ve oksijen gazı evin en üstüne ya da yanına yerleştirilen bir yakıt pilinde depolanıyor ve elektrik üretmek için kullanılıyor.

Nocera aslında yapay yaprağın yeni bir kavram olmadığını, ilk yapay yaprağın on yıldan daha fazla zaman önce Amerika Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’ndan John Turner tarafından geliştirildiğini, ancak bunun yüksek verimle fotosentez gerçekleştirmesine rağmen nadir, pahalı metallerden oluştuğunu ve ancak bir günlük ömrü olması nedeniyle de yaygın kullanım için uygun olmadığını belirtiyor.

Ucuz ve kolaylıkla ulaşılabilir malzemelerden yapılmış ve kararlı olmasıyla sayesinde, yeni geliştirilen yaprak ile bu problemlerinden üstesinden gelinmiş. Laboratuvar çalışmalarında ilk örnek (prototip), verimliliğinde bir azalma olmadan en az 45 saat boyunca kesintisiz faaliyet göstermiş.

Nocera yeni yaprağın doğal yapraktan on kat daha verimli bir şekilde fotosentez gerçekleştirdiğini söylerken, kendisinin gelecekte bu verimin daha da artırılabileceği konusunda iyimser olduğunu belirtiyor.

Most Popular

Ses CD’sini Müzik Dosyalarına Kopyalama işlemi nasıl yapılır?

Ses CD'sini Müzik Dosyalarına Kopyalama Bir Ses CD'si, ses bilgilerini parçalarında saklayan bir copact disktir. Tıpkı bir mağazadan satın aldığınız CD'ler gibidir. Standart ses CD oynatıcılarında, DVD...

PowerISO ile CD’yi MP3 Dosyalarına Kopyalama işlemi nasıl yapılır?

CD'yi MP3 Dosyalarına Kopyala MP3, ses dosyası için dijital bir sıkıştırma algoritması olan Motion Picture Experts Group Layer 3'ün kısaltmasıdır. Mp3 dosyası, ham bir kaynak dosyaya...

PowerISO ile CD’yi FLAC Dosyalarına Kopyalama

CD'yi FLAC Dosyalarına Kopyala Bir FLAC dosyası , Ücretsiz Kayıpsız Ses Codec dosyasıdır. Yaygın olarak kullanılan kayıpsız bir müzik dosyası formatıdır ve Ses CD'sinin tam kopyasını sunabilir, ancak...

CD’yi APE Dosyalarına Kopyala işlemi nasıl yapılır?

CD'yi APE Dosyalarına Kopyala APE dosya formatı müzikal dosyaları için bir kayıpsız sıkıştırma biçimidir. Biçim, Monkey's Audio tarafından geliştirilmiştir. FLAC dosyasına benzer, ancak FLAC kadar popüler değildir ve...

Recent Comments

admin on 300full-60
kingbetting.club - anadolucasino giriş -

holiganbet.club