4 C
Ankara
Perşembe, Mart 4, 2021
Ana Sayfa Android Yakında Android'de Windows uygulamalarını yerel olarak çalıştırabileceksiniz

Yakında Android’de Windows uygulamalarını yerel olarak çalıştırabileceksiniz

- Advertisement -
- Advertisement -

Uzun geçmişi nedeniyle, Windows binlerce masaüstü uygulamasına sahiptir. Yazılım ekosistemi dünyanın en büyüğüdür. Ya onları büyük tabletler gibi Android cihazlarda yerel olarak çalıştırmak isterseniz? Bu çok yakında gerçek olacak.

Linux kullanıcıları ve diğer birçok PC kullanıcısı Wine’ı biliyor olabilir veya en azından bunu duymuş olmalıdır. Wine, Linux uygulamalarının Linux ortamında çalışmasını sağlayan Linux için özel bir API katmanıdır.
Örneğin, Wine sayesinde Linux’ta Windows Solitare veya Photoshop’u çalıştırabilirsiniz.

Wine’ın CrossOver adında ticari bir sürümü var.

CrossOver, Codeweavers şirketinin ürünüdür. CrossOver özellikle Linux’taki en popüler Windows uygulamalarıyla uyumluluk üzerine odaklanmıştır. Android, değiştirilmiş bir Linux çekirdeği kullandığından şimdi Android’de de aynı şey mümkün olacak. Android için özel CrossOver sürümü 2015’in sonunda geliyor. Aynı amaca hizmet etmeye çalışacak – popüler Windows uygulamalarını popüler mobil platformda çalıştırma yeteneği sunacak.

b7ad91f9823c7b0748b514dd8887d5f4Ne isteyebilirsin? Android cihazlara USB On-The-Go (USB OTG) ile fare bağlayabileceğinizi biliyor musunuz? Android tabletlerde Bluetooth ve USB klavyeleri de kullanabilirsiniz. Sadece bir USB OTG kablosuna ihtiyacınız var. Bir USB OTG kablosu Android cihazınızdaki microUSB bağlantı noktasına takılır ve tam boyutlu USB çevre birimlerini bağlamanızı sağlar. Windows uygulamaları Android cihazlarda, fare ve klavyeyle çalışıyorsa, Android deneyimine değer kattıklarını görebilirsiniz.

Bununla birlikte, Windows uygulamalarını Android’de bu şekilde çalıştırmak sanal bir makine kadar kolay değildir. Wine’ın desteklemediği API’ları kullanan birçok uygulama çalışmaz. Wine ve dolayısıyla CrossOver ne emülatör ne de sanal makinelerdir. Şarap bir API katmanıdır – yani aynı temel CPU mimarisini gerektirir. Bildiğimiz gibi Windows masaüstü uygulamaları bir x86 CPU gerektirir, bu nedenle x86 tabanlı bir Android cihaza ihtiyacınız olacak! Çoğu akıllı telefon ve tablet dahil olmak üzere çoğu Android cihazı ARM çiplerine dayanmaktadır. Bu yüzden ARM çipli cihazlar Windows uygulamalarını çalıştıramaz.

İyi haber şu ki, Intel Atom destekli Android cihazların sayısı artıyor. Böylece, x86 Android cihazları satın almak ve tanıdık Win32 uygulamalarınızı tabletinizde çalıştırmak ve Android’in tüm avantajlarından yararlanmak mümkün olacak. Bu şimdilik küçük bir adım ama kesinlikle bir Windows tablet almamanın bir nedeni.

Android “Teknoloji Önizleme” geliştirme için CrossOver BURAYA izleyebilirsiniz .

- Advertisement -

Most Popular

Recent Comments

admin on 300full-60