Çarşamba, Şubat 21, 2024
Ana Sayfa Bilim X-Işını Astronomisinde Paradigma Değişimi

X-Işını Astronomisinde Paradigma Değişimi

- Advertisement -

9 Ocak 2024'te fırlatılan Einstein Sondası, ESA ve MPE'nin katkılarıyla Çin Bilimler Akademisi liderliğindeki bir ortak girişimdir. Amacı, kozmik olaylardan kaynaklanan X-ışını emisyonlarını incelemek, Evren ve yerçekimi dalgaları hakkındaki bilgimizi arttırmaktır.
9 Ocak 2024’te fırlatılan Einstein Sondası, ESA ve MPE’nin katkılarıyla Çin Bilimler Akademisi liderliğindeki bir ortak girişimdir. Amacı, kozmik olaylardan kaynaklanan X-ışını emisyonlarını incelemek, Evren ve yerçekimi dalgaları hakkındaki bilgimizi arttırmaktır.

Başarılı bir şekilde fırlatılan Einstein Sondası, göksel olaylardan gelen X-ışını ışığını keşfetmeyi ve Evren hakkındaki anlayışımızı derinleştirmeyi amaçlıyor.

Çin Bilimler Akademisi’nin (CAS) uzay aracı Einstein Probu, 9 Ocak’ta Çin’deki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden Chang Zheng (Uzun Mart) 2C roketiyle 15:03 CST / 07:03 GMT / 08:03 CET’de havalandı.

X-Işını Astronomisinde Paradigma Değişimi
9 Ocak 2024’te, Çin Bilimler Akademisi tarafından Avrupa Uzay Ajansı ve Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü işbirliğiyle geliştirilen bir uzay aracı olan Einstein Sondası başarıyla fırlatıldı. Görevi, nötron yıldızları ve kara delikler gibi nesnelerden gelen X-ışını ışığını bulmak için gökyüzünü araştırmaktır. 

Uluslararası İşbirliği

ESA’nın Bilim Direktörü Carole Mundell, “X-ışını astronomisi alanında büyük ilerlemeler sağlayacak yenilikçi bir misyonun başarıyla başlatılmasından dolayı CAS’taki meslektaşlarımızı tebrik etmek istiyorum” dedi. “ESA’da bilimi ilerletmek ve evrene dair anlayışımızı derinleştirmek için uluslararası işbirliğine değer veriyoruz. Einstein Probe ekibine çok başarılı bir görev diliyorum.”

Teknik yetenekler

Tüm gökyüzünü verimli bir şekilde izlemek ve düzenli olarak yeni X-ışını kaynaklarını keşfetmek için Einstein Probe, gök küresinin geniş ve hassas bir görüntüsünü birlikte sunan iki cihazla donatılmıştır: Geniş Alanlı X-ışını Teleskobu (WXT) ve Takip Cihazı. yukarı X-ışını Teleskobu (FXT). WXT’nin optiklerinin tasarımı ıstakozların gözlerinden ilham almıştır; Modüler bir düzende, ışığı dedektörlere yönlendiren yüzbinlerce kare fiber kullanır. Bu, Einstein Probe’a tek bakışta gök küresinin neredeyse onda birini gözlemleme konusunda eşsiz bir yetenek kazandırıyor. WXT tarafından tespit edilen yeni X-ışını kaynakları, daha dar bir görüş açısına sahip ancak daha hassas olan ve daha fazla ayrıntı yakalayan FXT ile anında hedeflenecektir.

ESA, X-ışını dedektörlerinin ve WXT optiklerinin test edilmesini ve kalibre edilmesini destekledi ve MPE ve Media Lario (İtalya) ile işbirliği içinde FXT’nin iki teleskopundan birinin ayna düzeneğini geliştirdi. MPE, FXT’nin diğer teleskopu için ayna düzeneğinin yanı sıra her iki FXT ünitesinin dedektör modüllerine de katkıda bulundu. ESA ayrıca sistemin istenmeyen elektronları dedektörlerden (elektron saptırıcı) uzaklaştırmasını da sağladı. Görev boyunca ESA’nın yer istasyonları, verilerin uzay aracından indirilmesine yardımcı olmak için kullanılacak.

Bu katkıların karşılığında ESA, Einstein Probe’un gözlemlerinden elde edilen verilerin %10’una erişim sağlayacak.

X-Işını Astronomisinde Paradigma Değişimi
Einstein Sondası Evreni X-ışını ışığında inceleyecek. Yüksek hassasiyete ve çok geniş görüşe sahip yeni nesil X-ışını cihazlarıyla donatılan bu görev, gökyüzünü araştıracak ve nötron yıldızları ve kara delikler gibi gizemli gök nesnelerinden gelen güçlü X-ışını patlamalarını araştıracak.

Misyonun Önemi

Misyonun yeni X-ışını kaynaklarını tespit etme ve bunların zaman içinde nasıl değiştiğini izleme yeteneği, Evrendeki en enerjik süreçlere ilişkin anlayışımızı geliştirmek için temel önemdedir. Nötron yıldızları çarpıştığında, süpernovalar patladığında ve madde kara delikler tarafından yutulduğunda veya onları saran ezici manyetik alanlardan dışarı fırladığında güçlü X-ışını patlamaları meydana gelir.

ESA’nın Einstein Probe Projesi Bilim Adamı Erik Kuulkers, “Einstein Probe’un mümkün kılacağı keşifleri sabırsızlıkla bekliyorum” diyor. “Eşsiz geniş bakış açısı sayesinde, nötron yıldızları arasındaki çarpışmalardan gelen X-ışını ışığını yakalayabileceğiz ve bazı çarpışmalara neyin sebep olduğunu öğrenebileceğiz. yerçekimi dalgaları Dünya’da tespit ediyoruz. Çoğu zaman, bu yakalanması zor uzay-zaman dalgaları kaydedildiğinde, onların nereden geldiklerini tespit edemiyoruz. X-ışınlarının patlamasını anında tespit ederek, birçok yerçekimsel dalga olayının kökenini tam olarak tespit edeceğiz.”

Yörünge ve Operasyonlar

Fırlatıldıktan sonra Einstein Probu yaklaşık 600 km yükseklikte yörüngesine ulaştı. Uzay aracı, 29 derecelik yörünge eğimiyle her 96 dakikada bir Dünya’nın etrafında tur atıyor ve yalnızca üç yörüngede neredeyse gece gökyüzünün tamamını izleyebiliyor.

Önümüzdeki altı ay içinde operasyon ekibi cihazların test edilmesi ve kalibre edilmesiyle meşgul olacak. Bu hazırlık aşamasından sonra Einstein Sondası, X-ışını gökyüzünün tamamını dikkatle izleyerek en az üç yıl geçirecek.

BENZER YAZILAR

Ashton Kutcher Kimdir? – Ashton Kutcher Biyografisi

Ashton Kutcher Kimdir? Christopher Ashton Kutcher (/ˈkʊtʃər/; 7 Şubat 1978 doğumlu) Amerikalı aktör, yapımcı, girişimci ve eski modeldir. Bir Halkın Seçimi Ödülü ve iki Genç Sanatçı Ödülü,...

Zeliş / Necati CUMALI

KİTABIN ADI : ZELİŞKİTABIN YAZARI : NECATİ CUMALIYAYINEVİ : CUMHURİYET KİTAP KULÜBÜBASIM YILI : 19981. KİTABIN KONUSU:Zeliş adlı köylü kızının Cemal adlı bir delikanlıya...

Hayalet Tamamlama Sayısı Nasıl Azaltılır ve Anket Yanıtları Nasıl İyileştirilir?

Anketler her içerik pazarlamacısının cephaneliğinde bulunması gereken bir araçtır. Bu uzun süredir devam eden popüler veri toplama biçimi, pazarlamacıların çeşitli içerik formatlarında kullanılabilecek değerli bilgiler...

POPÜLER YAZILAR

Lazer Hassasiyeti, NASA’nın Navigasyon Doppler Lidar’ı ile Ay Keşifleriyle Buluşuyor

NASAAy gösterisi için hazırlanan Navigasyon Doppler Lidar teknolojisi, uzay araştırmalarının ötesinde sonuçları olan iniş teknolojisindeki ilerlemeleri vurguluyor. Bu ayın sonlarında, NASA'nın ticari ay teslimat hizmetleri...

Ay, Mars ve Ötesi için Öncü Fisyon Enerjisi

NASA özerklik, güvenlik ve uzun vadeli çalışmaya odaklanarak Ay için bir nükleer fisyon reaktörü geliştirmeye yönelik Fisyon Yüzey Enerjisi Projesi ile ilerliyor. Bu çaba,...

Yeni Nesil OLED Teknolojisinin Arkasındaki Sır

Durham Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yeni bir araştırması, daha parlak, daha verimli ve daha kararlı mavi organik ışık yayan diyotlara (OLED'ler) doğru beklenmedik bir yolu...

SEC’in X hesabı, Bitcoin ETF onayına ilişkin sahte haberler yayınlamak için saldırıya uğradı

Birisi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X (eski adıyla Twitter) hesabını ele geçirdi ve kurumun, kayıtlı ulusal güvenlik borsalarında Bitcoin ETF'lerinin (borsada...