Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Webmaster WordPress Tarihi Gelişim Değişimini Düşünüyor

WordPress Tarihi Gelişim Değişimini Düşünüyor

- Advertisement -
- Advertisement -

WordPress geliştiricisi ve Autommatic CEO’su Matt Mullenweg, artık WordPress’e yeni özellikler eklememeyi, bunun yerine bir eklenti ilk politikasına dönmeyi önerdi.

WordPress’in geleceğine yönelik bu yeni yaklaşım, WordPress’in bir sonraki sürümünün tamamen kaldırılmasına yönelik yeni bir özelliğin ortaya çıkmasına neden oldu.

Kanonik eklentilerin, WordPress’i daha hızlı bir programda iyileştirmeye devam etmenin bir yolunu sunduğu söyleniyor.

Ancak bazı WordPress ana katkıda bulunanlar, yayıncı kullanıcı deneyiminin zarar görebileceği görüşünü dile getirdi.

Kanonik Eklentiler

İlk olarak 2009’da tartışılan standart eklentiler, eklentiler şeklinde yeni özellikler geliştirmenin bir yoludur.

Bu yaklaşımın amacı, eklentiler biçiminde deneysel özelliklerin geliştirilmesini teşvik ederken WordPress çekirdeğini hızlı ve yalın tutmaktır.

Orijinal 2009 teklifi böyle tarif etti:

“Kanonik eklentiler, topluluk tarafından geliştirilen (sadece bir kişi değil, birden çok geliştirici) ve en popüler işlevsellik isteklerini üstün yürütme ile karşılayan eklentiler olacaktır.

…Çekirdek ile bu eklentiler arasında, a) eklenti kodunun güvenli olmasını ve olası en iyi kodlama standartları örneğini ve b) WordPress’in yeni sürümlerinin yayınlanmadan önce bu eklentilere karşı test edilmesini sağlayan çok güçlü bir ilişki olacaktır. uyumluluğu sağlamak.”

Özelliklere ve seçeneklere yönelik bu yaklaşım, özelliklerin ilk olarak eklentiler biçiminde nasıl görüneceğini vurgulamak için Önce Eklenti olarak da adlandırılır.

Bu eklentilere kurallı denir çünkü üçüncü taraflarca oluşturulan ve bir pro sürümün satın alınmasını teşvik etmek için özellikleri sınırlayabilecek kurallı olmayan eklentilerin aksine WordPress çekirdek geliştirme ekibi tarafından geliştirilirler.

Eklenti teknolojisi, kullanıcıların çoğunluğu için popüler ve gerekli olduğunu kanıtladıktan sonra, standart eklentilerin WordPress çekirdeğine entegrasyonu düşünülecektir.

WordPress’e yönelik bu yeni yaklaşımın yararı, kullanıcıların çoğunluğu tarafından ihtiyaç duyulmayabilecek yeni özellikler eklemekten kaçınmak olacaktır.

Eklentinin ilk olarak adlandırılan WordPress felsefesine uygun olduğu görülebilir. Seçenekler Değil Kararlar, kullanıcılara teknik seçenekler katmanları yüklemekten kaçınmayı amaçlamaktadır.

Eklentilere farklı özellikler ve işlevler yükleyerek, bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu, ihtiyaç duymadığı veya anlamadığı işlevleri etkinleştirme veya devre dışı bırakma konusunda beklemesi gerekmeyecektir.

WordPress tasarım felsefesi şunları belirtir:

“Akıllı tasarım kararları vermek ve teknik seçimlerin ağırlığını son kullanıcılarımıza yüklemekten kaçınmak geliştiriciler olarak bizim görevimizdir.”

Kanonik Eklentiler Gelecek mi?

Matt Mullenweg başlıklı bir yazı yayınladı, Kanonik Eklentiler Yeniden Ziyaret Edildi. WordPress’in ileriye doğru bu şekilde geliştirilmesi gerektiğini iddia etti.

O yazdı:

“Çekirdeğin daha editoryal olması ve bazen olduğu gibi geçici olarak gelen özelliklere “hayır” demesi gereken bir noktaya ulaşıyoruz ve umarım daha fazla Make ekibi bunu WordPress’in geleceğini etkilemek için bir fırsat olarak kullanır. Onlara daha hızlı geliştirme ve sürüm döngüleri (yılda üç kez yerine) lüksü, daha az inceleme yükü ve eklenti kaçak bir başarıya dönüşürse çekirdeğe gelme yolu sunan bir eklenti öncelikli yaklaşım.”

Bu yeni yaklaşımın ilk zayiatı, WebP görüntü dönüştürme entegrasyonunun iptali WordPress’in bir sonraki sürümü olan WordPress 6.1’e, şu anda Kasım 2022’de yapılması planlanıyor.

Eklenti-İlk Tartışmalı

Eklenti öncelikli geliştirme sürecine geçiş, yorumlar bölümünde tartışmaya konu oldu.

Çekirdek katkıda bulunanlar gibi bazı geliştiriciler Jon Brown kanonik eklentilerle geliştirmeye geçmek için teklifle ilgili çekincelerini dile getirdi.

Onlar yorum yaptı:

“Sorun şu ki, basit bir isteğe bağlı özellik olabilecek çok fazla karmaşık eklenti var.

Eklentiler, temel ayarlar için kullanıcı dostu bir seçenek değildir. Kullanıcıların önce bir eklenti olduğunu keşfetmeleri gerekiyor, ardından başka bir ayar ekranı ve bu eklentinin güncellemeleri ve bakımı konusunda anlaştılar.”

Yorumcu, şu anda birden fazla şişirilmiş eklenti tarafından sunulan bir yorum işlevi örneğini, ideal bir kullanıcı deneyiminden daha az olarak kullandı.

Bir sorunu çözmek için tek bir kurallı eklentiye sahip olmanın, istenen seçeneklerin yalnızca şişirilmiş üçüncü taraf eklentilerde bulunabileceği mevcut duruma tercih edildiğini belirttiler.

Ancak, eklentiye ihtiyaç duymadan çekirdek içinde bir ayar seçeneğine sahip olmanın daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabileceğini de söylediler.

Devam ettirdiler:

“Şimdi, Canonical eklentilerinin burada bulunan gibi 6’dan fazla şişirilmiş eklentiden daha iyi bir durum olduğunu düşünüyorum, ancak bunu yapmak için çekirdekteki ayarlar sayfasına tek bir onay kutusu eklenir. Bu, eklentilerin doğasında bulunan UX ve keşif sorunlarını daha da iyileştirecektir.”

Sonuç olarak, yorumcu, kurallı eklentiler kavramının, konuşmanın asla gerçekleşmemesi için, dikkate alınması gereken özellikler hakkındaki tartışmaları kapatmanın bir yolu gibi göründüğü fikrini dile getirdi.

“Kanonik eklentiler”, yıllardır “seçenekler değil kararlar” haline geldiği gibi, tartışmaları raydan çıkarmak için silahlanmış bir araç gibi görünüyor.

Bu son ifade, “seçenekler değil, kararlar” felsefesi nedeniyle özellikler için seçenekler ekleyememe nedeniyle bazı temel katkıda bulunanlar tarafından hissedilen hayal kırıklıklarına bir referanstır.

Diğerleri de eklenti öncelikli yaklaşıma katılmadı:

“Kanonik eklenti kulağa harika geliyor ancak bakımcılar üzerindeki bakım yükünü daha da artıracak.

Bana göre gidilmez.

Daha fazla söylemek yerine bazı temel özellikleri çekirdeğin içine dahil etmek çok daha iyi olacak – Eklenti için iyi bir yer.”

Bir başkası, ilk olarak eklentideki bir kusura dikkat çekti, çünkü bu, kullanıcı geri bildirimlerini toplamak kolay olmayabilir. Durum buysa, bu ihtiyaçlar bilinmiyorsa, eklentileri kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirmenin iyi bir yolu olmayabilir.

Onlar yazdı:

“Kullanıcılardan nasıl daha iyi geri bildirim alabiliriz?

Site sahipleri GitHub veya Trac’teki sorunları bildirecek kadar bilgili değilse (dürüst olalım, kimse Trac’ta eklenti sorunlarını bildirmiyor), bu önerilen/resmi eklentileri geliştirmek için kullanıcılardan geri bildirim almanın gerçekten hiçbir yolu yoktur. “

Kanonik Eklentiler

WordPress geliştirme, iyileştirmeleri daha hızlı hale getirmek için gelişiyor. Temel katılımcı yorumları, bu sistemin kullanıcılar için ne kadar iyi çalışacağına dair çözülmemiş birçok soru olduğunu gösteriyor.

Daha önce çekirdeğe entegre edilmesi amaçlanan ve şimdi bir eklenti haline gelecek olan iptal edilen WebP özelliği ile ne olacağı erken bir gösterge olacaktır.

BENZER YAZILAR

Windows 11 Yanlışlıkla Desteklenmeyen Bilgisayarlara Sunuldu

2021'de Microsoft, Windows 11'i duyurduğunda, yeni işletim sisteminin getirdiği en büyük değişikliklerden biri yeni özelliklerle değil, yüklenmesi gereken bilgisayarlarla ilgiliydi. Windows 11, bu nedenle, en...

Sabrina Setlur Kimdir – Sabrina Setlur Biyografisi

Sabrina Setlur Kimdir - Sabrina Setlur Resimleri - Sabrina Setlur Biyografisi - Sabrina Setlur Hakkında    Sabrina Setlur (d. 10 Ocak 1974 Frankfurt am Main) Alman...

Bir Ölünün Defteri/Halid Ziya Uşaklıgil

KİTABIN KONUSUAşkın bir gence çektirdiği ızdıraplarKİTABIN ÖZETİYağmurlu bir gecede Hüsam,karısı ve çocukları İsmet ile Fuad evde otururlarken yaşlı bir adam eve gelir ve Hüsam’ın...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...