Salı, Aralık 5, 2023
Ana Sayfa Webmaster WordPress 6.1 Performans Yükseltmeleri ile Dolu

WordPress 6.1 Performans Yükseltmeleri ile Dolu

- Advertisement -

Kasım 2022’de gelen WordPress 6.1, performans iyileştirmeleriyle dolup taşıyor ve bunun birçok kişinin beklediği güncelleme olabileceğinin sinyalini veriyor.

2022’nin başından Eylül ayının sonuna kadar WordPress performans puanları nispeten sabit kaldı, ilkbaharda birkaç yüzde puanı yükseldi ve yazın düştü ve Eylül’de yılın başlangıcından yaklaşık yüzde 3 puan daha yüksek oldu.

2022’de WordPress Temel Web Verileri Performansı

WordPress 6.1 Performans Yükseltmeleri ile Dolu
WordPress 6.1 Performans Yükseltmeleri ile Dolu

WordPress 6.1 Performans Yükseltmeleri ile Dolu
WordPress 6.1 Performans Yükseltmeleri ile Dolu

Diğer platformların çoğu, 2022’de her ay daha önemli performans iyileştirmelerinden yararlandı:

  • 13 puanla Wix
  • Duda 8 puan önde
  • Squarespace 7 puan arttı
  • Joomla 7 puan yükseldi
  • Drupal 5 puan arttı

Performans iyileştirmelerini umut eden WordPress yayıncıları bu yıl çok az iyi haber aldı.

Ama bu büyük ölçüde değişmek üzere.

WordPress 6.1, bazıları “büyük” olarak adlandırılan önemli iyileştirmelerle birlikte gelir.

WP_Query Performansında “Büyük İyileştirme”

Önemli bir performans artışı, WP_Query’ye önbelleğe alma.

Bunun anlamı, bir ziyaretçi bir web sayfasını her talep ettiğinde, bu istek bir önbellekte, veritabanından alınanların bir hafızasında kalacaktır.

Başka bir ziyaretçi aynı web sayfasını istediğinde, veritabanına başka bir istekte bulunmak yerine, WordPress web sayfası verilerini veritabanından almak (sorgu yapmak) yerine önbellekten (bellek) alır. Bu daha hızlı performans ile sonuçlanır.

Son zamanlarda bu iyileştirme üzerinde çalışan WordPress ana katılımcısı tweetlendi:

“WordPress 6.1’de veritabanı performansında büyük bir gelişme var.

WP_Query’deki veritabanı sorguları artık önbelleğe alındı.

5+ yıldır üzerinde çalıştığım bir bilet birleştirildi.

Bu, milyarlarca daha az tekrarlanan veritabanı sorgusu ile sonuçlanmalıdır”

REST API Veritabanı Sorgularında İyileştirme

Bir web sayfası istendiğinde, web sayfası, sayfanın çeşitli bileşenleri için farklı isteklerde bulunacaktır. Bu iyileştirme, veritabanı sorgularının (bir web sayfasının bölümlerine yönelik istekler) sayısını azaltarak bu süreci kolaylaştırır.

WordPress açıklar:

“REST API isteklerinin yanıtlarına karşı profil oluşturma araçlarını çalıştırırken, posta denetleyicilerinin her gönderiye çok sayıda bağlantılı veri istediği keşfedildi.

Örneğin, bir REST API yanıtındaki bir gönderiyi döndürürken, yazar (kullanıcı), öne çıkan resim ve ana gönderi gibi bağlantılı verilerin tümü istendi.

Bu bağlantılı öğeler önbelleklerde hazırlanmadığından, REST API yanıtındaki her gönderi için 3 ayrı veritabanı sorgusu olacağı anlamına gelebilir: biri kullanıcı için, biri öne çıkan görüntü için ve diğeri üst gönderi için.

WordPress 6.1’de tüm önbellekler tek bir veritabanı sorgusunda kullanıma sunulur “

Ek Önbelleğe Alma İyileştirmeleri

Web sayfalarının dağıtımını hızlandıran önbellekle ilgili başka iyileştirmeler de var.

Önbellek API’sinde İyileştirmeler

Bunlar birkaç iyileştirme.

Basit bir ifadeyle, “bir iyileştirme; Önbellek anahtarı türlerini kontrol edin”, eklentiler tarafından oluşturulan bir sorunu giderir.

Bu, biraz garip davranışlara veya tamamen başarısızlığa neden olabilecek bir arızaya neden olan bir sorunu düzeltir.

Bu iyileştirme, eklenti geliştiricilerinin sorunu fark etmesini kolaylaştırır.

Geliştirici, bu düzeltmeyle ilgili şunları belirtir:

“Bu taahhüt, verilen önbellek anahtarları üzerinde hızlı bir tür kontrolü sağlar ve eklenti geliştiricilerinin bu sorunları daha hızlı fark etmesine yardımcı olacak bir _doing_it_wrong() mesajı ekler.”

İkinci iyileştirme denir, Önbellek hazırlama işlevlerinden “@access private” öğesini kaldırın.

Bu iyileştirmenin basit bir İngilizce açıklaması, tema ve eklenti geliştiricilerine, daha az veritabanı sorgusu ile sonuçlanacak ve dolayısıyla site performansını hızlandıracak belirli işlevlere erişme ve bunları kullanma fırsatı sağlamasıdır.

Gönderi, Gönderi Türlerinde İyileştirmeler

Çok sayıda özel sınıflandırmaya (etiketler ve kategoriler gibi) sahip web sitelerinin performansını artırır.

Çok siteli iyileştirmeler

Çok bölgeli ortamlarda veritabanı sorgularını azaltır.

Medya İşleme İyileştirmesi

Bu, web sayfasının alınmasını ve görüntülenmesini yavaşlatmalarını önlemek için görüntülerin ertelenmesinden kaynaklanan bir performans artışıdır, bu da performans artışlarına neden olur.

WordPress böyle anlatır:

“Son zamanlarda, temelde kod çözme = ”async” olan img etiketinin başka bir özel özelliği ile oynuyorum.

Bir sayfadaki görüntülere eşzamansız kod çözme uygulandıktan sonra, sayfa yüklemesi daha da hızlı hale geldi ve görüntülerin kodu tarayıcı tarafından eşzamansız olarak çözülerek içeriği neredeyse anında yükleyerek sayfa oluşturma süresini de kısalttı. Bu, çok sayıda resim içeren (temelde çoğu site) herhangi bir web sayfası için büyük bir performans artırıcıdır.”

Çekirdek Blok Kaydı için geliştirilmiş PHP performansı

Bu, “blok kaydının” nasıl işlendiğini iyileştirir. Bu, bloğun nasıl tanımlandığı ve işlendiği konusunda bir gelişmedir.

WordPress onu tarif eder:

“…dosya sistemi okumalarını ve blok.json dosyalarının işlenmesini azaltın, bu da tüm WordPress sitelerine fayda sağlamalı ve performansı artırmalı…”

Yeni Site Sağlık Kontrolleri

WordPress 6.1, iki yeni site sağlık kontrolü ile birlikte gelir. Bu bir performans iyileştirmesi olmasa da, yayıncıların bir Kalıcı Nesne Önbelleği ve/veya Tam Sayfa Önbelleği kullanarak site performanslarını iyileştirip iyileştiremeyeceklerini belirlemelerine yardımcı olur.

Kalıcı Nesne Önbelleği

Kalıcı Nesne Önbelleği, sık istenen web sayfası bölümlerini bir önbellekte (bellekte) tutarak web sayfasının görüntülenmesini hızlandırır ve sunucu yükünü azaltır.

Tam Sayfa Önbelleği

Tam Sayfa Önbelleği, tüm web sayfasının önbelleğidir ve aslında bir web sayfasının daha çok statik bir HTML sayfası gibi davranmasını sağlar. Tam sayfa önbellek genellikle dinamik ve kişiselleştirme içeren bir sitede kullanışlı değildir.

Cron API’si

Bu bir tür hata düzeltmesi gibi görünüyor, ancak aynı zamanda yedeklemeler, planlanmış gönderiler veya güncellemeler gibi şeyler için bir görev zamanlayıcı olan wp-cron.php için bir iyileştirme.

Güncelleme, LiteSpeed ​​Web Sunucusu ve LSAPI ile (tekrar) uyumlu hale getirerek performansı hızlandıracaktır. Teknik detaylar burada.

Çok Daha Fazla Performans İyileştirmesi

Daha birçok performans iyileştirmesi var, ancak yukarıda listelenen güncellemeler en dikkat çekici olanlardır.

Performans iyileştirmelerine ek olarak, WordPress 6.1 ayrıca erişilebilirlik, blok düzenleyici, tema geliştiricileri için daha fazla esneklik ve seçenekler, en son sürümlere güncellenmiş harici kitaplıklar, yeni işlevler, yeni filtreler ve hatta podcast’ler için yeni bir oEmbed sağlayıcısı ile birlikte gelecek.

Güncellemeler genellikle aşamalıdır, ancak WordPress 6.1 oldukça önemli bir güncelleme olacak şekilde şekilleniyor, 1 Kasım 2022’de piyasaya sürülmesini bekleyin.

BENZER YAZILAR

Popüler Kültür Ve İletişim

Kitapta popüler kültürün hayatın her alanını kapsadığı anlatılarak çoğunlukla herkes tarafından farkedilmeyen bu yayılmanın rahatsızlık veren yönleri olmasına rağmen doğal karşılandığı vurgulanmaktadır. Popüler kültür...

VDU Nedir? – Visual Display Unit

VDU Nedir? Visual Display Unit “Görsel Görüntüleme Birimi”nin kısaltmasıdır. Bir VDU, bir bilgisayar veya başka bir elektronik cihaz tarafından oluşturulan görüntüleri görüntüler. VDU terimi genellikle “monitör”...

Zeki Müren

Zeki Müren kimdir? Ne vakit öldü, kaç yaşındaydı? İşte yaşam hikayesi Müzisyen, besteci, söz yazarı ve şairliğinin yanı sıra Yeşilçam filmlerinde oyunculuk da meydana getiren Zeki...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...