Cuma, Haziran 2, 2023

WOFF

.woff dosyası nedir?

.woff uzantılı bir dosya, Web Açık Yazı Tipi Formatına (WOFF) dayalı bir web yazı tipi dosyasıdır. TrueType (.TTF) veya OpenType (.OTT) yazı tipi türlerine dayalı biçime özel sıkıştırılmış kapsayıcıya sahiptir.

WOFF, web yazı tiplerini masaüstü uygulamalarında kullanılan yazı tipi dosyalarından ayırmak amacıyla tanıtıldı. Ayrıca format, ağ üzerinden sunucudan istemcinin bilgisayarına yazı tiplerinin aktarımındaki gecikmeyi azaltmayı hedefledi.

WOFF dosyalarını TTF’ye ve diğer yazı tipi dosyası biçimlerine dönüştürebilen çeşitli araçlar mevcuttur.

WOFF Dosya Biçimi

WOFF yazı tipi formatı, TrueType, OpenType ve Open Yazı Tipi Formatı gibi farklı yazı tipi türlerinde kullanılan tablo tabanlı sfnt yapılarının yazı tipi veri tablolarını sıkıştırır. Bu yazı tipi türleri için bir kap gibidir ve ayrıca kapsayıcıya dahil edilecek yazı tipinin meta verilerini ve özel kullanım verilerini dahil etme odasına sahiptir.

Dönüştürücüler, sfnt dosyalarını WOFF formatlı bir dosyaya kullanır ve kullanıcı aracıları, web belgesiyle kullanım için kodlanmış dosyayı geri yükler. Geri yüklenen yazı tipi verilerinin, tüm yönlerden giriş yazı tipi formatıyla tam olarak eşleştiğine dikkat edilmelidir.

WOFF dosyası Yardımcı programları genellikle glif alt kümesi, doğrulama veya yazı tipi özelliği eklemeleri gibi ek özellikler içerir, ancak bu gerekli değildir. Hem oluşturan hem de kullanan aracılar, altta yatan yazı tipi verilerinin geçerliliğinin korunmasını sağlamalıdır.

WOFF Dosya Yapısı

WOFF dosya yapısı, sfnt yazı tiplerine benzer. Her yazı tipi veri tablosunun uzunluklarını ve uzaklıklarını içeren bir tablo dizinine dayanır. Bu ön bilgiden sonra tüm tablolar takip edilir. Dosya, orijinal yazı tipleriyle aynı olan yazı tipi veritabanını içerir. Tabloların sırası da aynıdır ancak her biri sıkıştırılabilir. WOFF tablo dizini, orijinal tablo dizininin yerini alır.

Bir WOFF dosyası aşağıdakilerden oluşur:

  • WOFFHeader – Meta veriler ve özel veri blokları için ofsetlerle birlikte temel yazı tipi ve sürümüne sahip dosya başlığı.
  • TableDirectory – WOFF dosyasındaki her tablonun orijinal boyutunu, sıkıştırılmış boyutunu ve konumunu gösteren yazı tipi tabloları dizini.
  • FontTables – Giriş sfnt yazı tipinden gelen yazı tipi veri tabloları, bant genişliği gereksinimlerini azaltmak için sıkıştırılmıştır.
  • ExtendedMetadata – XML biçiminde temsil edilen ve WOFF dosyasında depolamak için sıkıştırılmış, isteğe bağlı bir genişletilmiş meta veri bloğu.
  • PrivateData- Yazı tipi tasarımcısı, dökümhane veya satıcının kullanması için isteğe bağlı bir özel veri bloğu.

WOFF Başlığı

WOFF başlığı, dosyada bulunan veri türünü gösteren tanımlayıcı bir imzadan oluşur. Alanlarıyla birlikte WOFF başlığı aşağıdaki gibidir.

Tür Alan Adı Açıklama
UInt32 imza 0x774F4646 ‘wOFF’
UInt32 lezzet Giriş yazı tipinin “sfnt versiyonu”.
UInt32 uzunluk WOFF dosyasının toplam boyutu.
UInt16 numTables Yazı tipi tabloları dizinindeki giriş sayısı.
UInt16 ayrılmış Ayrılmış; sıfıra ayarla.
UInt32 totalSfntSize Sfnt başlığı, dizin ve yazı tipi tabloları (doldurma dahil) dahil olmak üzere sıkıştırılmamış yazı tipi verileri için gereken toplam boyut.
UInt16 majorVersion WOFF dosyasının ana sürümü.
UInt16 minorVersion WOFF dosyasının küçük versiyonu.
UInt32 metaOffset WOFF dosyasının başından itibaren metadata bloğuna ofset.
UInt32 metaLength Sıkıştırılmış meta veri bloğunun uzunluğu.
UInt32 metaOrigLength Meta veri bloğunun sıkıştırılmamış boyutu.
UInt32 privOffset WOFF dosyasının başından itibaren özel veri bloğuna ofset.
UInt32 privLength Özel veri bloğunun uzunluğu.

Referanslar

Önceki İçerikABA
Sonraki İçerikTTF
RELATED ARTICLES

.man

.man dosyası nedir? .man uzantılı bir dosya, yazılım dokümantasyonu biçiminde bir Unix programlama kullanım kılavuzu olan man sayfası anlamına gelir. Belgeleri görüntülemek için kullanılan Unix’te...

MD

MD dosyası nedir? Markdown dil lehçeleriyle oluşturulan metin dosyaları .md veya .MARKDOWN dosya uzantısıyla kaydedilir. MD dosyaları, girintiler, tablo biçimlendirme, yazı tipleri ve başlıklar gibi bir metnin nasıl biçimlendirilebileceğini...

ODM

ODM dosyası nedir? .odm uzantılı bir dosya, içinde bağlantılı bir veya daha fazla .odt dosyası içeren bir OpenDocument Ana belge dosyasıdır. Bu alt belgelerin tümü tek bir...

Most Popular

Apple, iOS 17 Lansmanından Önce iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6, Daha Fazla Beta 2’yi Yayınladı

Apple, yaklaşan iOS 16.6, iPadOS 16.6, macOS Ventura 13.5, watchOS 9.6 ve tvOS 16.6'nın ikinci geliştirici beta sürümünü, ilk derlemede ele alınmayan hata düzeltmeleri...

Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelemesi: Güvenli ve Hafif

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Bitdefender Antivirus Ücretsiz İncelendi:16 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Güçlü antivirüs koruması Sezgisel, kullanımı basit arayüz Sistem performansı üzerinde minimum etki Windows Defender'ı geride bırakmak...

Notepad++ İncelemesi: Bugün Hala Geçerli mi?

İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: Notepad++ İncelendi:12 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ Kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir arayüz Çoklu Dil Desteği Makro kayıt ve oynatma Windows kadar eski gömülü bir araç...

OCCT İncelemesi: Sisteminizin Kararlılığını Test Eder

 İNCELEME BİLGİSİ Uygulama: OCCT İncelendi:8 Mayıs 2023 UYGULAMA ÖZELLİKLERİ CPU ve RAM'inizi karşılaştırın Bireysel donanım bileşenlerine stres testi yapın Her stres testini ihtiyaçlarınıza göre yapılandırın Kapsamlı...

Recent Comments