Pazar, Eylül 24, 2023
Ana Sayfa Webmaster Wix, Web Sitelerinin Yapılış Şeklini ve Neden Dikkat Etmeniz Gerektiğini Değiştirdi

Wix, Web Sitelerinin Yapılış Şeklini ve Neden Dikkat Etmeniz Gerektiğini Değiştirdi

- Advertisement -
- Advertisement -

Wix, işletmelerin en son teknik gereksinimlerle güncel, yüksek performanslı web sitelerini kolayca oluşturmasına yardımcı olan popüler bir web sitesi oluşturucusudur. Tüm teknik faktörler Wix tarafından ele alınarak işletmelerin en iyi yaptıkları işe odaklanmaları sağlanır.

Wix, işletmelerin teknik kısmıyla uğraşmadan web siteleri oluşturmasına yardımcı olmanın yanı sıra, yakın zamanda geliştirici dostu, sorunsuz bir yinelemeyi kullanıma sundu.

Wix, web sitelerinin oluşturulma şeklini gerçekten değiştiriyor ve neler olup bittiğine dikkat etmek faydalı olabilir.

Wix ile Bu Röportaj Hakkında

Bu makale başlangıçta Duda, WordPress ve Wix’i karşılaştıran tek bir makale olarak tasarlandı.

Ancak makaleyi yazarken, her web sitesi oluşturma platformunun her birinin yaptığı işte gerçekten iyi olduğu ve bir dereceye kadar çok az geçiş olduğu ortaya çıktı.

Başka bir deyişle, her biri rekabet etmeyi seçtikleri alanda bir web sitesi oluşturucu platformu olarak kazanandır.

Ek olarak, her biri hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki, ortaya çıkan makale binlerce kelime uzunluğunda, bağımsız bir makale olarak anlamlı olamayacak kadar hantal olurdu.

Böylece makale üç makaleye ayrıldı. Bu şekilde, her bir platformun neyin üstün olduğunu anlamak daha kolaydır.

Bu makale, 200 milyondan fazla müşteri tarafından kullanılan bir web sitesi oluşturma platformu olan Wix’e özel olarak ayrılmıştır.

Wix sizin için en iyi web sitesi kurucusu olabilir mi?

Wix nedir?

Wix, ücretsiz ve premium bir sürümle gelen bir web sitesi oluşturucu platformudur.

Bu bir SaaS (hizmet olarak yazılım) çözümüdür, yani indirilecek hiçbir şey ve uğraşılacak teknik hiçbir şey yoktur.

Bir web sitesi oluşturmak, bir dizi soruyu yanıtlamak veya bir web sayfasının farklı bölümlerini seçip tamam’ı tıkladığınız kolay bir sürükle ve bırak arayüzü kullanmak kadar basittir.

En önemlisi, Wix yalnızca çekici ve profesyonel web siteleri oluşturmayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda en son SEO standartları ve gereksinimleri ile günceldir.

Örneğin, Google, bir sitenin arama sonuçlarında belirgin bir şekilde öne çıkmasını sağlayan yapılandırılmış veri gereksinimlerinde bir değişiklik yaparsa, Wix perde arkasında hızla yanıt vererek her web sitesinin değişikliklere uymasını sağlar.

Wix, yüksek performanslı ve profesyonel bir web sitesi isteyen ancak bunun gerçekleşmesi için bir BT personeli kiralamak istemeyen işletme sahiplerini ve bireyleri hedeflemektedir.

Wix, işletmelerin en iyi yaptıkları işe odaklanabilmeleri için bunu gerçekleştirir.

Artık Wix’in bir bağlamı olduğuna göre, röportajın Wix’in neden dikkate alınması gereken bir web sitesi oluşturucu platformu olduğu konusundaki diğer boşlukları dolduracağını umuyoruz.

Wix ile röportaj

Wix’te Baş Mimar ve Velo Başkanı Yoav Abrahami ile röportaj yapma zevkini yaşadım.

1. Wix gibi kapalı kaynaklı bir çözümden en çok ne tür satıcılar yararlanır?

“Açık kaynak çözümleri, öncelikle bunları yüklemek ve uygulamak için gerekli becerilere sahip geliştiriciler için oluşturulmuş olsa da, kapalı kaynak çözümleri, sınırlı teknik uzmanlığa veya yazılımlarını sürdürmek ve güncellemek için kaynaklara sahip tüccarlar için faydalı olabilir.

Bazı açık kaynak projeleri, çeşitli kurumlar aracılığıyla destek ve uygulama hizmetleri sunsa da, bu hizmetlere geliştirici olmayanlar erişemeyebilir.

Kapalı kaynak çözümleri genellikle özel destek ekipleri, düzenli güncellemeler ve kendi teknik desteğine veya güvenlik önlemlerine yatırım yapmaya gücü yetmeyen tüccarlar için yardımcı olabilecek güvenlik özellikleriyle birlikte gelir.

Wix, uygulama, optimizasyon, SEO araçları, performans, iş uygulamaları, güvenlik özellikleri ve daha fazlasını içeren kapsamlı bir hizmet yelpazesi sunar. Ek olarak, satıcılar Wix’in kullanıcı dostu düzenleyicisinden ve İçerik Yöneticisinden yararlanarak, tüccarların önceden herhangi bir programlama bilgisi olmadan web sitelerini yönetmelerini (ör. yeni içerik ekleme, tasarımı değiştirme, işletme büyüdükçe yeni araçlar ekleme) kolaylaştırmalarını sağlayabilir.”

2. Wix, bir işletme hızla yükselir ve çılgınca başarılı olursa, bir işletmeyle birlikte ölçeklenebilir mi?

“Kesinlikle. Bir işletmeyi ölçeklendirme, trafik, içerik, kayıtlı kullanıcılar ve iş büyümesi gibi çeşitli farklı faktörleri içerebilir.

Yönetilen bir hizmet olarak Wix, işletmeleri tüm bu vektörlerde ve daha fazlasında destekleme yeteneğine sahiptir.

Bir işletmenin artan trafiği yönetmesi, yeni özellikler veya işlevler eklemesi veya çevrimiçi varlığını genişletmesi gerekip gerekmediğine bakılmaksızın, Wix bu büyümeyi desteklemek için gerekli araçları ve kaynakları sağlayabilir.

Wix’in altyapısı ve ölçeklenebilir planları, işletmelerin web sitelerini kolayca yükseltmelerine ve gerektiğinde yeni özellikler eklemelerine olanak tanır.

Wix’in planları, temel web sitesi oluşturucu seçeneklerinden e-Ticaret yetenekleri, küresel ödemeler, özel markalama ve çok daha fazlasını içeren daha gelişmiş planlara kadar uzanır.

Wix ayrıca, platformun yeteneklerini daha da genişletebilen üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyonlar da sunuyor.”

3. Bağlı siteler Wix gibi bir platformdan yararlanabilir mi?

“Evet, Wix, bağlı kuruluş sitelerinin profesyonel ve ilgi çekici web siteleri oluşturmasına, ziyaretçi çekmesine ve bağlı kuruluş pazarlaması yoluyla gelir elde etmesine yardımcı olabilecek çok çeşitli özellikler ve araçlar sunuyor.

İlk olarak, Wix’in düzenleyicisi ve özelleştirilebilir şablonları, satış ortağı sitelerinin markalarını doğru bir şekilde temsil eden ve hedef kitlelerinin ilgisini çeken görsel olarak çekici bir web sitesi oluşturmasını kolaylaştırır.

İkincisi, Wix, bağlı kuruluş sitelerinin trafiği artırmasına ve arama motoru sıralamalarını iyileştirmesine yardımcı olabilecek çeşitli yerleşik pazarlama ve SEO araçları sunar.

Örneğin, Wix’in SEO Dashboard’u, Wix kullanıcılarına Google Search Console’dan SEO araçları, içgörüler ve raporlar sunarak, kullanıcılara web sitelerini arama motorları için optimize etme sürecinde yardımcı olurken, Wix’in entegre e-posta pazarlama araçları, bağlı sitelerin kendileriyle iletişim halinde kalmasına yardımcı olabilir. kitle ve tekrar ziyaretleri teşvik edin.

Son olarak, Wix’in e-Ticaret yetenekleri, bağlı kuruluş sitelerinin bağlı kuruluş pazarlama programları aracılığıyla gelir elde etmesini kolaylaştırır.

Örneğin, bağlı kuruluş siteleri, ürün sayfaları oluşturmak, bağlı kuruluş bağlantılarını yönetmek, ödeme işlemlerini ve nakliyeyi kolaylaştırmak için Wix’in yerleşik e-ticaret araçlarını kullanabilir.

Çoğu durumda, bunların tümü bir geliştiricinin yardımı olmadan yapılabilir.”

4. Wix gibi bir platformun diğer platformlarda bulunan gizli maliyetlere (geliştirme ücretleri, barındırma, premium eklenti ve tema abonelikleri gibi) göre maliyet-fayda oranı nedir?

“Wix gibi bir platformun maliyet-faydasını açık kaynak çözümleriyle karşılaştırırken, her bir seçeneğin toplam sahip olma maliyetine – her bir seçenekle ilişkili hem ön hem de devam eden maliyetlere – bakmak önemlidir.

Buna, siteyi oluşturmanın ilk maliyeti, alan adı dahil barındırma maliyeti ve devam eden bakım maliyeti dahildir.

Peşin maliyetler söz konusu olduğunda Wix, açık kaynaklı platformlara göre çok büyük bir avantaja sahiptir.

Wix, kullanıma hazır tam entegre bir çözümdür ve çoğu açık kaynaklı çözüm, eklentilerin, entegrasyonların ve özelleştirmelerin yüklenmesini gerektirir.

Ek olarak, Wix Editör, tasarımcıların bir geliştiriciden bağımsız olarak web siteleri oluşturmasına, maliyetleri düşürmesine ve pazara sunma süresini iyileştirmesine olanak tanır.

Bir diğer önemli sahip olma maliyeti faktörü, sitenin devam eden bakımıdır.

Web sitelerinin güvende kalması, iyi performans göstermesi ve en son teknoloji ve tasarım trendleriyle güncel kalması için düzenli güncellemeler gerekir.

Açık kaynaklı bir çözümde, devam eden bakım eklentileri, temaları ve yazılım sürümlerini güncellemek için ek geliştirme ücretleri gerektirebilir.

Web sitesi trafiği ve kaynakları arttıkça barındırma maliyetleri de artabilir.

Bunun aksine, Wix gibi bir çözümle, bakım geliştirici saatlerinin tamamı olmasa da çoğu ortadan kalkar.

Wix, barındırma, güvenlik ve bakımı içeren yönetilen bir platform sağlar ve maliyetler yalnızca Wix abonelik ücretleridir.

Bu, işletmelerin web sitesi harcamaları için kolayca bütçe ayırabilecekleri ve yükseltmeler veya güvenlik açıkları için beklenmeyen maliyetlerden kaçınabilecekleri anlamına gelir.

Bunun tek istisnasının, Velo kullanarak özel geliştirme gerektiren siteler olduğunu unutmamak önemlidir; bu durumda işletmelerin bir geliştirme ortağıyla çalışması gerekebilir.

Ancak bu durumlarda bile, Wix platformunun yönetilen yapısı nedeniyle bakım için gereken çaba miktarı büyük ölçüde azalır.”

5. Wix geliştiriciler, ajanslar ve farklı türden işletmeler için uygun mu?

“Wix, küçük işletme sahiplerine, ajanslara, işletmelere ve geliştiricilere hitap ediyor.

İş çözümlerimiz, kodlama bilgisi olmayan kullanıcılar için işlerini kurmak, yürütmek ve büyütmek için ihtiyaç duydukları her şeyi sağlar.

Kullanıcılar, kapsamlı yönetim araçları, çok kanallı entegrasyonlar, sınıfının en iyisi güvenlik ve daha fazlasıyla tamamen özelleştirilebilir ve profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturabilir.

Tekliflerimiz, kullanıcıların zamandan tasarruf etmesine, süreçleri kolaylaştırmasına ve müşteri deneyimini iyileştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Wix, kodlama bilgisi ile çok daha fazlasını yapmanızı sağlar.

Wix’in açık platformu, bir geliştiricinin Wix web sitelerini, Wix iş uygulamalarını genişletmesine ve hatta Wix üzerinde kendi uygulamalarını oluşturmasına olanak tanır.

Örneğin, profesyonel kullanıcılar, kullanıcıların profesyonel web uygulamalarını hızla oluşturmasına, yönetmesine ve devreye almasına olanak tanıyan eksiksiz bir geliştirme platformu olan Velo by Wix’i kullanabilir.

Wix Düzenleyici’yi kullanabilir ve ardından yerleşik IDE’deki standart JavaScript ve Velo API’lerini kullanarak özel işlevler ekleyerek anında daha fazla kontrol ve esnekliğe sahip daha dinamik siteler oluşturabilirler.

Profesyonel kullanıcılar, son derece özelleştirilebilir ve yeniden kullanılabilir uygulama ve pencere öğelerinin oluşturulmasına olanak tanıyan Wix Blocks’u da kullanabilir.

Son olarak, profesyoneller yukarıdaki araçların kombinasyonunu kullanarak müşteriye dönük kurumsal iş uygulamaları oluşturabilir.

Yakın zamanda, geliştiricilerin e-Ticaret, Rezervasyonlar, CMS, Etkinlikler ve daha fazlasını her yerden entegre etmek için Wix’in iş API’lerini kullanmalarını sağlayan Wix Headless’ı kullanıma sunduk.

Bu, Wix’in arka ucunu Wix platformunun dışında çalışmak üzere ilk kez açması ve geliştiriciler için tasarlanmış çok daha sağlam bir çözüm portföyü oluşturmasıdır.”

Başarılı Bir Web Varlığı Oluşturma

İnternette başarılı bir iş yaratmanın birçok yolu vardır.

Wix, daha karmaşık web siteleri oluşturmak için teknolojilerinden yararlanma yeteneğinin yanı sıra, oluşturmak için kolay bir tıklama sunar.

Bu, bir platformun diğerinden daha iyi olduğu anlamına gelmez. Bu makalelerin amacı, hangi seçeneklerin mevcut olduğunu sunmaktır.

Her platformun kendine göre avantajları vardır, bu nedenle her birine bir deneme yapmak ve hangisinin sizin için en iyi olduğuna karar vermek faydalı olabilir.

BENZER YAZILAR

Chromebook Satışları 2022’de Çöktü ve Bu Gerçekten Bir Sürpriz Değil

Küresel sağlık krizinin hepimizi hazırlıksız yakaladığı 2020'de kaydedilen patlamanın ardından Chromebook pazarı düşüyor ve en son istatistikler, PC dünyasının bu özel tarafı için oldukça...

Surge Protector Nedir?

Surge Protector Nedir? Aşırı gerilim koruyucu, bir bilgisayar kurulumunun önemli ancak genellikle gözden kaçan bir parçasıdır. Aynı anda birden fazla cihazın bağlanmasına izin verir ve...

Bedel / Kenneth Goddard

KİTABIN ÖZETİ :Her şey zeki ve çalışkan bir üniversite öğrencisinin, satmakla zorunlu olduğu uyuşturucuların bir kısmını kendine ayırdığının fark edilmesi üzerine, patronlar tarafından feci...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...