Pazartesi, Aralık 4, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows 11 Build 25272'deki Yenilikler

Windows 11 Build 25272’deki Yenilikler

- Advertisement -

Tatilde hak ettiği bir aradan sonra Microsoft, Windows Insider programı üzerindeki çalışmalarına yeniden başladı ve bu hafta, Dev kanalına kayıtlı kullanıcılara yılın ilk ön izleme derlemesini gönderdi.

Söylemeye gerek yok, Windows 11 yapı 25272 herhangi bir yeni özellikle gelmiyor, bu da tatilden sonra piyasaya sürülen ilk yapı olduğu düşünüldüğünde mantıklı.

Bununla birlikte, Quick Assist’i düzenli olarak kullananlar için kullanışlı olacak bir değişiklik de dahil olmak üzere, çok hoş bir iyileştirme paketi içeriyor.

Microsoft, bu uygulamayı Windows Araçlarından çıkarmaya karar verdiğini, bu nedenle artık Başlat menüsünde doğrudan Tüm uygulamalar listesinin altında görüntülendiğini açıklıyor. Açıkçası, bu çok önemli bir değişiklik değildir, ancak uygulamaya daha hızlı erişmenize yardımcı olur – bu değişikliği aklınızda tuttuğunuzdan emin olun, böylece Hızlı Yardım’ı ararken kaybolmuş hissetmezsiniz.

Ardından Microsoft, Microsoft Edge tarayıcısıyla ilgili bazı değişiklikler de getirdiğini söylüyor. Bu yeni yapıyla şirket, önerilen web sitelerini Başlat menüsünden kaldırıyor ve yazılım devi bu cephede herhangi bir neden sunmasa da, bu fikrin pek iyi karşılanmadığına şüphe yok.

Birçoğu, Başlat menüsünün olabildiğince temiz kalması gerektiğine inanıyor ve tavsiyelerin ve önerilerin sunulması, genellikle reklamları kullanıcılara zorlama girişimi olarak görülüyor.

Yazılım devi bu vesileyle, kullanıcılara Windows Insider programında Dev kanal yapıları ile test ettiği fikirlerin yalnızca onlarla deney yapmak için olduğunu ve bu nedenle üretim yapılarına giden yolları yapmaları gerekmediğini hatırlatmak için kullanıyor.

“Microsoft Edge’de kopyalanan metni aramak için öneri eylemini kaldırıyoruz ve Başlat’taki Önerilenler bölümünde önerilen ortak web sitelerini gösteriyoruz – her ikisi de Build 25247 ile kullanıma sunuldu. Bu iki deneyim hakkında bize geri bildirimde bulunan tüm Insider’lara teşekkürler. Bir hatırlatma olarak, Dev Channel’da denediğimiz özellikler ve deneyimler, biz yeni fikirleri geliştirdikçe ve Insider’lardan geri bildirim alırken kaldırılabilir ve Dev Channel’ın ötesine asla yayınlanmayabilir,” diye açıklıyor Microsoft.

Ek olarak Microsoft, Windows 11’de Linux entegrasyonu için Windows Alt Sistemi ile ilgili değişiklikler de yaptı. Bu yapıdan başlayarak, WSL’nin gelen kutusu sürümü kaldırıldı, bu nedenle kullanıcıların en son sürümü çalıştırdıklarından emin olmaları gerekiyor.

“Yapı 25267’den başlayarak, Linux için Windows Alt Sisteminin gelen kutusu sürümü kaldırıldı. Bir WSL kullanıcısıysanız, bu değişiklikle bir derleme yüklediğinizde, WSL’nin bilgisayarınızda çalışmaya devam etmesini sağlamak için bu GitHub gönderisinde burada belirtilen en son WSL sürümüne güncellemeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, WSL sonraki yapı güncellemeleri üzerinde çalışmaya devam edecektir. Gelecekteki yapılarda bunun otomatik olarak yapılmasını istiyoruz” diyor şirket.

Bunun dışında, yeni Windows 11 önizleme yapısı tamamen daha küçük değişiklikler ve düzeltmelerle ilgilidir.

Örneğin, Windows yazdırma kuyruğunda yeni bir yenileme düğmesi bulunurken, Görev Yöneticisi’ni etkileyen ve açık ve koyu içeriğin yanlış görüntülenmesine neden olan hata artık giderildi. Ayrıca Microsoft, Görev Yöneticisi’nin belirli işlemleri sonlandırırken çökmesine neden olan bir aksaklığı düzelttiğini söylüyor.

Bilinen sorunlar söz konusu olduğunda, en önemli endişelerden biri widget’lardır, çünkü Microsoft, kartın bazı kullanıcılar için görünmez bir durumda kalmasına neden olan bir aksaklığın farkında olduğunu söylüyor. Bu, widget panosu arka planda başlatıldığı için ekranın sol tarafına tıklamanın çalışmadığı anlamına gelir.

BENZER YAZILAR

Şahin Irmak Kimdir – Şahin Irmak Biyografisi

Şahin Irmak hakkında bilgi, Şahin Irmak biyografisi Şahin Irmak kim  Şahin Irmak (d. 29 Eylül 1981, İzmir) Aslen Ardahan-Çıldırlı. Türk sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Karayılan dizisinde...

Commandos 3 HD Remaster

Commandos 3 HD Remaster Commandos 3 HD Remaster — gerçek zamanlı bir strateji oyunu olan Commandos 3 Destination Berlin’in yüksek çözünürlüklü bir remaster’ıdır. Commandos 3...

Netflix Sonunda Freeloader’lardan Kurtulmanın Daha İyi Bir Yolunu Sunuyor

Belki de sahip olmanın en sinir bozucu şeylerinden biri Netflix hesabınızı başkalarıyla paylaşmanın tüm çilesidir. Elbette, hesap paylaşma özelliği, neredeyse herkes hesabınızı akış içeriği için...

POPÜLER YAZILAR

Age of Empires II: Definitive Edition – Return of Rome İnceleme

Age of Empires II: Definitive Edition - Roma'nın Dönüşü Age of Empires II: Definitive Edition, 1999 yılında piyasaya sürülen orijinal oyununun büyük bir yeniden yapımıdır....

iPhone 15 Pro Max’in En İyi Kamera Özelliği Gelecek Yıl iPhone 16 Pro’ya da Gelecek

Apple, önümüzdeki yıl Eylül ayında iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerini kamera bölümünde oldukça önemli güncellemelerle duyuracak. iPhone 15 Pro Max, gelişmiş yakınlaştırma...

Bir Pulsar’ın Tuhaf Parlaklık Değişimlerinin Gizemini Çözmek

Üçü de dahil olmak üzere hem yerde hem de uzayda bulunan 12 teleskopu kapsayan kapsamlı bir astronomik çalışma Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) gökbilimciler, tesislerdeki...

Nesiller Boyunca Bakteriyel Ekip Çalışmasını Ortaya Çıkarmak

Bakteriler topluluklar oluşturduğunda işbirliği yapar ve nesiller boyunca besinleri paylaşırlar. Basel Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yeni geliştirilen bir yöntemi kullanarak bunu ilk kez başarıyla gösterdiler. Bu...