Pazar, Nisan 2, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows 11 Build 25272'deki Yenilikler

Windows 11 Build 25272’deki Yenilikler

- Advertisement -

Tatilde hak ettiği bir aradan sonra Microsoft, Windows Insider programı üzerindeki çalışmalarına yeniden başladı ve bu hafta, Dev kanalına kayıtlı kullanıcılara yılın ilk ön izleme derlemesini gönderdi.

Söylemeye gerek yok, Windows 11 yapı 25272 herhangi bir yeni özellikle gelmiyor, bu da tatilden sonra piyasaya sürülen ilk yapı olduğu düşünüldüğünde mantıklı.

Bununla birlikte, Quick Assist’i düzenli olarak kullananlar için kullanışlı olacak bir değişiklik de dahil olmak üzere, çok hoş bir iyileştirme paketi içeriyor.

Microsoft, bu uygulamayı Windows Araçlarından çıkarmaya karar verdiğini, bu nedenle artık Başlat menüsünde doğrudan Tüm uygulamalar listesinin altında görüntülendiğini açıklıyor. Açıkçası, bu çok önemli bir değişiklik değildir, ancak uygulamaya daha hızlı erişmenize yardımcı olur – bu değişikliği aklınızda tuttuğunuzdan emin olun, böylece Hızlı Yardım’ı ararken kaybolmuş hissetmezsiniz.

Ardından Microsoft, Microsoft Edge tarayıcısıyla ilgili bazı değişiklikler de getirdiğini söylüyor. Bu yeni yapıyla şirket, önerilen web sitelerini Başlat menüsünden kaldırıyor ve yazılım devi bu cephede herhangi bir neden sunmasa da, bu fikrin pek iyi karşılanmadığına şüphe yok.

Birçoğu, Başlat menüsünün olabildiğince temiz kalması gerektiğine inanıyor ve tavsiyelerin ve önerilerin sunulması, genellikle reklamları kullanıcılara zorlama girişimi olarak görülüyor.

Yazılım devi bu vesileyle, kullanıcılara Windows Insider programında Dev kanal yapıları ile test ettiği fikirlerin yalnızca onlarla deney yapmak için olduğunu ve bu nedenle üretim yapılarına giden yolları yapmaları gerekmediğini hatırlatmak için kullanıyor.

“Microsoft Edge’de kopyalanan metni aramak için öneri eylemini kaldırıyoruz ve Başlat’taki Önerilenler bölümünde önerilen ortak web sitelerini gösteriyoruz – her ikisi de Build 25247 ile kullanıma sunuldu. Bu iki deneyim hakkında bize geri bildirimde bulunan tüm Insider’lara teşekkürler. Bir hatırlatma olarak, Dev Channel’da denediğimiz özellikler ve deneyimler, biz yeni fikirleri geliştirdikçe ve Insider’lardan geri bildirim alırken kaldırılabilir ve Dev Channel’ın ötesine asla yayınlanmayabilir,” diye açıklıyor Microsoft.

Ek olarak Microsoft, Windows 11’de Linux entegrasyonu için Windows Alt Sistemi ile ilgili değişiklikler de yaptı. Bu yapıdan başlayarak, WSL’nin gelen kutusu sürümü kaldırıldı, bu nedenle kullanıcıların en son sürümü çalıştırdıklarından emin olmaları gerekiyor.

“Yapı 25267’den başlayarak, Linux için Windows Alt Sisteminin gelen kutusu sürümü kaldırıldı. Bir WSL kullanıcısıysanız, bu değişiklikle bir derleme yüklediğinizde, WSL’nin bilgisayarınızda çalışmaya devam etmesini sağlamak için bu GitHub gönderisinde burada belirtilen en son WSL sürümüne güncellemeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, WSL sonraki yapı güncellemeleri üzerinde çalışmaya devam edecektir. Gelecekteki yapılarda bunun otomatik olarak yapılmasını istiyoruz” diyor şirket.

Bunun dışında, yeni Windows 11 önizleme yapısı tamamen daha küçük değişiklikler ve düzeltmelerle ilgilidir.

Örneğin, Windows yazdırma kuyruğunda yeni bir yenileme düğmesi bulunurken, Görev Yöneticisi’ni etkileyen ve açık ve koyu içeriğin yanlış görüntülenmesine neden olan hata artık giderildi. Ayrıca Microsoft, Görev Yöneticisi’nin belirli işlemleri sonlandırırken çökmesine neden olan bir aksaklığı düzelttiğini söylüyor.

Bilinen sorunlar söz konusu olduğunda, en önemli endişelerden biri widget’lardır, çünkü Microsoft, kartın bazı kullanıcılar için görünmez bir durumda kalmasına neden olan bir aksaklığın farkında olduğunu söylüyor. Bu, widget panosu arka planda başlatıldığı için ekranın sol tarafına tıklamanın çalışmadığı anlamına gelir.

RELATED ARTICLES

Windows 11 Moment 2, UI Özelleştirme Uygulamalarını Bozuyor

Windows 11 Moment 2 artık indirilebilir ve birçok yeni özellik ve iyileştirmeye ek olarak, yeni sürümde büyük bir hata da var gibi görünüyor. Bazı üçüncü...

Windows 11 Moment 2 Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Moment 2, Windows 11 için mevcut olan en yeni iyileştirme paketidir ve Not Defteri'nde sekme desteği, Ekran Alıntısı Aracı'nda video kaydı ve görev çubuğunda...

Samsung Telefon Sahipleri Windows 11’de Yeni Özellikler Alıyor

Android'in Windows 11'de kendini evinde gibi hissettiğini bir süredir biliyorduk, ancak Moment 2 güncellemesinin yayınlanması bu deneyime ek iyileştirmeler getiriyor. Bunların çoğu Samsung telefon kullanıcılarına...

Most Popular

Reklamsız Deneyimi Sarsarak Reklamları Öne Çıkarmak İçin Bing Sohbeti

Microsoft, yapay zeka destekli Bing sohbet deneyimi içinde reklamları tanıtmayı planladığını duyurdu. Bing sohbeti şimdiye kadar reklamsız bir platform olduğu için bu önemli bir hareket. Microsoft,...

Giriş Seviyesi AM5 Bilgisayarlar İçin AMD A620 Anakartlar Yarın Piyasaya Sürülüyor, MSI A620 PCB ve Fiyatlandırma Açıklandı

AMD'nin daha da uygun fiyata yer açacak olan A620 anakartları AM5 bilgisayar yapıları nihayet yarın başlıyor. AMD A620 Anakartları, Uygun Fiyatlı AM5 PC'ler İçin Yarın...

Aktif Soğutmalı GALAX HOF Extreme 50 PCIe Gen5 SSD, 2 TB Tadıyla 350 ABD Dolarına Perakende Satışta

GALAX HOF Extreme 50 PCIe Gen5 SSD, 2 TB Kapasiteli, Devasa Aktif Soğutmalı Soğutma Bloğu Olarak Şimdi 350 ABD Dolarına Satışta GALAX HOF Extreme 50...

2023’te Emerald Rapids, 2024’te Granite Rapids ve Sierra Ormanı, 2025’te Clearwater Ormanı

Intel açıkladı 2023-2025 için yepyeni P-Core ve E-Core yonga ailelerini içeren yeni nesil Xeon Veri Merkezi CPU yol haritası. Intel Xeon Yol Haritası 2023-2025 Resmi:...

Recent Comments