Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows 11 22H2'ye Otomatik Güncelleme: Bilmeniz Gerekenler

Windows 11 22H2’ye Otomatik Güncelleme: Bilmeniz Gerekenler

- Advertisement -
- Advertisement -

Windows 11 sürüm 22H2, başlangıçta yalnızca isteğe bağlı bir güncelleme olarak sunulduktan sonra, Windows Update’teki güncellemeler için manuel kontrol yoluyla tetiklenebilen kullanıcılara otomatik güncelleme olarak gönderiliyor.

Başka bir deyişle, uygun cihazını Windows 11 2022 Güncellemesi’ne güncellemek isteyenlerin yapması gereken tek şey Windows Update’teki güncellemeleri kontrol etmekti. Bu nedenle, Microsoft yeni işletim sisteminin güvenilirliği hakkında daha fazla veri toplamak istediğinden, süreç yalnızca arayanları hedefliyordu.

Windows 11 22H2’nin piyasaya sürülmesi şimdi yeni bir aşamaya giriyor.

Microsoft, şirket işletim sisteminin kullanılabilirliğini iyileştirmeye çalışırken 2022 Güncellemesinin mevcut cihazlara otomatik bir güncelleme olarak gönderileceğini duyurdu.

İşte bu yeni aşama hakkında bilmeniz gereken her şey.

Windows 11 2022 Güncellemesini kimler otomatik güncelleme olarak alıyor?

Er ya da geç herkes yapacak. Bununla birlikte, bu aşama da aşamalar halinde gerçekleşir, bu nedenle Microsoft, 21H1 sürümünü çalıştıran cihazlarla 22H2 sürümüne otomatik güncelleme yapar. Şirket, başlangıçta 21H1 sürümünü yükleyen cihazları kullanıma sunulduğu ilk günlerde güncelleyeceğini söylüyor.

Microsoft, “Windows 11, sürüm 22H2’ye otomatik güncelleme, 21H2 sürümünü en uzun süredir kullanan cihazlardan başlayarak kademeli olarak gerçekleşecek” diyor.

Otomatik güncellemeler Home ve Pro cihazlarda gerçekleşecektir.

Zorla yeniden başlatma yok

Çoğu zaman, dışarıdaki kullanıcılar, otomatik bir güncelleme gönderildiğinde, cihazlarının işin ortasında veya oyun oynarken kendi kendine yeniden başlatılacağına inanma eğilimindedir.

Ne de olsa bu çok mantıklı bir beklenti çünkü böyle bir yaklaşım Windows ekosisteminde mutlaka yeni değil. Microsoft, en garip anlarda yeni işletim sisteminin kurulumunu tamamlamak için cihazları yeniden başlattığından, Windows 10’a yönelik zorunlu güncellemeler bu davranışla ünlendi.

Ancak bu kez otomatik güncelleme, gerekli dosyaları indirmeye ve ardından arka planda dağıtımı hazırlamaya gelir. Bu, kullanıcıların bilgisayarı ne zaman yeniden başlatmak istediklerini seçebilecekleri ve 22H2 sürümünün kurulumunu tamamlayabilecekleri anlamına gelir.

Microsoft, “Cihazınızın yeniden başlatılması ve güncellemeyi tamamlaması için uygun bir zaman seçme olanağına sahip olacaksınız” diye açıklıyor.

yükseltme blokları

Microsoft, aşamalı dağıtıma sadık kalıyor ve bu, şirketin onları etkileyebilecek herhangi bir potansiyel hata keşfetmesi durumunda bazı cihazların yeni işletim sistemi sürümünü almasının engellenebileceği anlamına geliyor.

Bu yaklaşım, Microsoft’un her cihazda daha fazla kararlılık ve güvenilirlik sağlamasına olanak tanır, ancak bazı kullanıcılar için oldukça sinir bozucu bir deneyim haline gelebilir. Bunun nedeni, bulunan hatalara bağlı olarak, özellikle Microsoft yeni bir yükseltme bloğu yerleştirirse, kullanıcıların yeni işletim sistemini almak için daha uzun süre beklemek zorunda kalabilmeleridir. Bununla birlikte, yazılım devinin genellikle bulunan sorunları oldukça hızlı çözdüğünü bilmekte fayda var, ancak bazı durumlarda şirket, düzeltmeleri göndermek için bir sonraki Salı Yaması yayınına kadar bekler.

“Cihazınızda uyumluluk gibi bir sorun olabileceğini tespit edersek, bir koruma önlemi uygulayabiliriz. Bu durumda, sorun çözülene kadar güncelleme otomatik olarak yüklenmeyecektir,” diye açıklıyor Microsoft.

Bu arada, 22H2 sürümüne otomatik güncellemeyi beklemek istemiyorsanız, Windows Update’e gidin ve güncellemeleri kontrol edin. Cihaz güncelleme için uygunsa, indirilip kurulmayı bekleyen yeni sürümü görmelisiniz.

BENZER YAZILAR

Akıllı Akıllı Kordon Klasik Bir Saati Yeniden Kullanmanızı Sağlıyor

Akıllı saatlerin hızla benimsenmesi, klasik saatleri giderek daha fazla insanın unuttuğu bir şey haline getirdi, ancak bazı premium modeller kesinlikle nefes kesici. Bununla birlikte, bir...

WBFS

WBFS dosyası nedir? Bir WBFS (Wii Yedek Dosya Sistemi) dosyası, Nintendo Wii için oluşturulmuş bir video oyunu disk görüntüsüdür. Oynamak için görüntü olarak yüklenebilen bir...

İşte Android 15’in Adı Ne Olacak?

Dünya nihayet kararlı kanala girmek için hala Android 14'ü beklerken, görünen o ki Google şimdiden Android 15 üzerinde çalışıyor ve bugün Google'ın 15. büyük...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...