Ana Sayfa / Donanım / Windows 10’da Bluetooth
Windows 10'da Bluetooth

Windows 10’da Bluetooth

“Kablosuz bağlantıya geçmek yalnızca çevrimiçi olmaktan daha fazlasıdır. Cihazları kablosuz olarak bilgisayarınıza bağlamak için daha fazla kablo atmanın ve Bluetooth’a geçmenin zamanı geldi ”

Bluetooth, bir spagetti kablosuna takılmadan cihazları ve çevre birimlerini PC’nize bağlamanızı kolaylaştırır. Bu kablosuz teknolojiyi kullanarak fare ve klavyeden hoparlörlere her şeyi bağlayabilirsiniz. Kablo izlemeye gerek kalmadan başka bir bilgisayar veya telefonunuz arasında dosya aktarma gibi yararlı görevleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak Bluetooth’u daha önce hiç kullanmadıysanız, nereden başlayacağınızı veya sadece onunla neler yapabileceğinizi bilemeyebilirsiniz. Burası size yardımcı olabiliriz! . Bluetooth ile tanıştıysanız, her türlü cihaza bağlanmanın ne kadar kolay olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Farklı çevre birimlerine nasıl bağlanacağınızı, ayarları nasıl kontrol edeceğinizi, dosyaları nasıl aktaracağınızı ve Bluetooth’tan gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için bilmeniz gereken her şeyi göstereceğiz.

Adım adım Bluetooth aygıtları ekleme ve bu aygıtlarla çalışma

Windows 10'da Bluetooth

1 Bluetooth ayarlarına erişme

Görev Çubuğunun bildirim alanında bir Bluetooth simgesi görüyorsanız, Bluetooth ayarlarına erişmek için bunu çift tıklayabilirsiniz. Değilse – ya da alternatif olarak – Eylem Merkezi’ni görüntülemek için Görev Çubuğunun en sağındaki bildirim simgesini tıklatabilirsiniz. Eylem Merkezi’nin alt yarısında bir Bluetooth kutucuğu göreceksiniz; sağ tıklayın ve ‘Ayarlara Git’i seçin.

Bluetooth'u aç

2 Bluetooth’u aç

Windows 10’da Bluetooth’u açmanın iki yolu vardır. İlk yol, Adım 1’de açıklandığı gibi Ayarlar’a gitmektir. Buradan Bluetooth anahtarını Açık konumuna getirebilirsiniz. Alternatif olarak, Görev Çubuğunun en sağındaki bildirim simgesini tıklatın ve açmak ve kapatmak için Bluetooth simgesini tıklatın – etkinleştirildiğinde, kutucuk mavi renkle vurgulanır.

Yeni bir Bluetooth cihazı ekleme

3 Yeni bir Bluetooth cihazı ekleme

Bluetooth ayarlarında, ‘Bluetooth veya başka bir cihaz ekle etiketli’ + ‘düğmesini tıklayın. Görüntülenen iletişim kutusunda, eklemeye çalıştığınız cihaz türüne karşılık gelen bağlantıyı tıklayın. PC’niz arama modundayken, üreticinin talimatlarına göre eşleştirme modunda olduğundan emin olmak için Bluetooth klavyeyi, fareyi, hoparlörü veya eklemek istediğiniz diğer cihazı açın.

Eşleştirilmiş cihazlarınızı kullanma

4 Eşleştirilmiş cihazlarınızı kullanma

Cihazınız tespit edildikten sonra, listeden seçin ve kurulum işlemi devam edecektir. Görev Çubuğu bildirim alanında, cihazın ne zaman kullanıma hazır olduğunu bildiren bir mesaj görüntülenir. Hangi cihazı bağlarsanız bağlayın, şimdi çalıştığını görmelisiniz. Kulaklıklar ve hoparlörler ile yerleşik hoparlörlerden Bluetooth sese geçmek için Görev Çubuğunun ses seviyesi kontrolünü tıklayın.

Önceden kullanılan cihazları bağlama

5 Önceden kullanılan cihazları bağlama

Yalnızca bilgisayarınıza bağladığınız bir hoparlör grubunuz olmayabilir, aynı zamanda bir veya daha fazla çift kulaklığınız da olabilir. Bilgisayarınızla eşleştirdiğiniz bir Bluetooth cihazını açtığınızda cihazın otomatik olarak bağlandığını, ancak bunun her zaman olmayabileceğini görmelisiniz. Bluetooth ayarlarında daha önce eşleştirilmiş bir cihazı tıklayın ve ardından Bağlan düğmesine tıklayın.

İstenmeyen Bluetooth cihazlarını kaldırma

6 İstenmeyen Bluetooth cihazlarını kaldırma

Zamanla, Bluetooth cihazlarınızı yükseltmek ve eski veya bozuk olanları değiştirmek istediğinizi görebilirsiniz ve Windows 10’un kendisiyle ilişkili cihazların listesini düzenlemek isteyebilirsiniz. Bluetooth ayarlarında, artık sahip olmadığınız veya artık kullanmadığınız bir aygıtın girişini tıklatın ve ardından Aygıtı Kaldır düğmesini tıklatın. Kaldırma işlemini onaylamak için ‘Evet’i tıklayın.

Başka bir bilgisayara veya telefona bağlanma

7 Başka bir bilgisayara veya telefona bağlanma

PC’nize Bluetooth aracılığıyla bağlanabilen sadece çevre birimleri değildir – ayrıca diğer PC’ler ve akıllı telefonlar gibi diğer cihazları da eşleştirebilir, böylece kabloya gerek olmadan dosyaları aktarmanızı sağlar. Bir bilgisayara veya telefona bağlanma işlemi diğer Bluetooth cihazlarıyla aynıdır, ancak ekstra güvenlik önlemi olarak bir PIN girmeniz istenir.

Dosya gönderme ve alma

8 Dosya gönderme ve alma

Bluetooth ayarlarında, ‘Bluetooth ile dosya gönder veya al’ bağlantısını tıklayabilir ve ardından dosya gönderme veya alma arasında seçim yapabilir veya Görev Çubuğundaki Bluetooth simgesini sağ tıklayıp gönderme veya alma seçeneğini belirleyebilirsiniz. Daha sonra dosya göndermek istediğiniz cihazı seçebilir, dosyayı seçebilir ve ekrandaki talimatları takip edebilirsiniz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir