Cumartesi, Eylül 23, 2023
Ana Sayfa Microsoft Windows yazılım incelemeleri WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin

WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin

- Advertisement -
- Advertisement -

WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin
WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin

ÖNEMLİ İNCELEME BİLGİSİ
  • Uygulama: WinClean 1.2.1
  • İncelendi:
UYGULAMA ÖZELLİKLERİ
  • Makinenizi temizlemenize yardımcı olacak çok çeşitli komut dosyası seçenekleri
  • Her komut dosyası, kullanıcılara rehberlik edecek açıklamalar içerir
  • Özel komut dosyaları ekleme yeteneği değerli olabilir

Oldukça özel bir simgenin yanı sıra etkileyici bir isme sahip olan WinClean, ayrıcalıkları daha en başından fark edilebilen bir yardımcı programdır. Makinenizden kötü performans alıyorsanız, sisteminizden bazı şeyleri budamaya başlamanızın zamanı gelmiş olabilir.

Bu tür çözümler sıra dışı değildir ve yazılımın amacı son kullanıcının hayatını kolaylaştırmaksa, o zaman küçük işleri bir programa devretmenin yollarını bulmanın uzun vadede hem size hem de makinenize iyi hizmet edebileceğini düşünür. Sizin için daha fazla zaman, temizlik için daha az zaman ve makineniz için daha fazla performans.

Kulağa iyi bir anlaşma gibi geliyor ve WinClean gerçekten de Windows bilgisayarınızı temizlemeyi kolaylaştırmaya çalışıyor. İster bakım, ister sisteminizin bazı davranışlarının değiştirilmesi olsun, bu görevlerde size yardımcı olacak bir dizi işlev bulmayı bekleyebilirsiniz.

Üç büyük kategori

Simge tasarımı, oldukça yaratıcı olduğu için gerçekten evde yazılacak bir şey olsa da, arayüz özellikle kayda değer bir şey değil. Bu, baştan sona işlevsel bir arayüz tasarımıdır ve bazıları bu tür arayüzlerden etkilenmese de, en azından burada gezinmenin herhangi bir kullanıcı türü için sorun teşkil etmemesi gerektiğini belirtmek gerekir.

WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin
WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin.

Yine de, programın işlevleri kapsamlarına göre düzgün bir şekilde kategorilere ayrılmıştır ve bu da erişilebilirlik yönünü daha da geliştirir. Kullanıcılar hemen 3 sekmeyle karşılanır: MaintenanceDebloat ve Customization.

Dahası, araç kullanıcılarına birkaç öneride bile bulunuyor: bazı düzeltmeler çoğu durumda uygulanmaya değerken, diğerleri daha sınırlı bir etkiye sahip. Çoğu senaryoda uygulanmaya değer olanlar, soluk bir yeşil vurgu ile görüntülenecektir.

Makineniz için bakım

Bu nedenle, programı açtıktan sonra nereye gideceğinizi bilmek oldukça kolaydır. Bakım sekmesi, çeşitli sistemlerde performansı artırabilecek bir dizi düzeltme sağlamak için iyi iş çıkarıyor ve bu düzeltmelerin temel olarak istenmeyen dosyaları temizlemesi ve bazı depolama alanlarını geri yüklemesi gerekiyor.

WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin
WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin

Örnek olarak, Agresif disk temizleme işlevi, genellikle yeni bir Windows Güncellemesinden sonra diskinizde bulunan mevcut Windows geçici dosyalarınızı ortadan kaldırabilir. Burada iyi olan şey, yazılımın kullanıcıya ne yapmak üzere olduklarını bildirmesi, işlemle ilgili ayrıntıların yanı sıra not edilmesi gereken uyarılar sağlamasıdır.

Erişilebilir ve şeffaf

Programın bu betiklerle şeffaflığı da takdir edilmelidir. Çalıştırılacak tüm komut dosyaları kullanıcıya önceden gösterilir, böylece kullanıcı her şeyin planlandığı gibi ilerlediğinden emin olabilir.

Bunun yanı sıra, bir komut dosyasının ayrıcalıkları da herhangi bir kullanıcının anlayabileceği şekilde listelenir. Örneğin, disk temizleme komut dosyalarının yanında “Boş depolama alanı” veya “Depolama hızı” bulunurken, yedek hizmetlerin devre dışı bırakılması “Bellek kullanımını” azaltmanın yolları olarak gösterilir.

Kullanıcılar, Komut Dosyalarını Seç açılır menüsü aracılığıyla etkilerine göre bir dizi düzeltme uygulayabilir: örnek olarak, depolama alanından tasarruf etmeye odaklanan bir dizi düzeltme uygulamak istiyorsanız, bunu orada yapabilirsiniz.

Bir geri yükleme noktası oluşturmayı unutmayın

Ek olarak, kullanıcılar önceki sistem geri yükleme noktalarını silmeyi, Sistem Dosyası Denetleyicisi aracını çalıştırarak Dosya Gezgini geçmişini temizlemeyi ve makinelerini onarmak için bir temizleme görüntüsü dağıtmayı da seçebilirler.

Uygulamak istediğiniz herhangi bir şey varsa, kontrol etmekten çekinmeyin ve ardından diğer sekmelerin içeriğini incelemeye devam edin. Araç, neyse ki, komut dosyalarını çalıştırmadan önce ve iyi bir önlem olarak, kullanıcılardan bir sistem geri yükleme noktası oluşturmalarını ister. Bu durumlarda işlerin ters gitme riski düşüktür, ancak hiçbir zaman sıfır değildir, bu yüzden hazırlıklı gelmek en iyisidir. Bir sistem geri yükleme noktası oluşturmak, seçtiğiniz düzeltmelerin uygulanmasının ardından istenmeyen bir sonuç çıkması durumunda bir güvenlik önlemi işlevi görebilir, bu nedenle çok geçmeden bir tane oluşturmanız en iyisidir.

Debloating veya Windows’u daha az karmaşık ve daha özel hale getirme

Debloat menüsü, programın en büyük ve en ayrıntılı menüsüdür ve Microsoft’un Windows işletim sistemlerinde tanıttığı “şişkinlik” oldukça yaygın bir şikayet olduğu için bu şaşırtıcı değildir.

Hemen devam edebilir ve yeni başlayanlar için Microsoft’un reklamlarını ve biyometri hizmetlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Daha özel bir deneyim için devam edip Cortana’yı ve işletim sisteminizin Microsoft’un yoluna gönderebileceği tüm veri toplama ve telemetriyi kaldırabilirsiniz. Bunlar, mahremiyet arayanlar için daha temel ayarlardan bazılarıdır, ancak elbette daha derine inebilirsiniz.

Gereksiz hizmetleri ve uygulamaları ortadan kaldırmak, sisteminizin ihtiyaçlarınız ve iş akışlarınızla tamamen uyumlu olmasını sağlamak için iyi bir yol olabilir. One Drive’ı, Xbox hizmetlerini, Internet Explorer 11’i ve ayrıca Geolocation, Telephony vb. gibi bir dizi başka hizmeti kaldırmak, bu öğelerden vazgeçerek elde ettiğiniz performans kazancı çok düşük olsa bile sisteminizin daha derli toplu görünmesine yardımcı olabilir. en iyi ihtimalle ihmal edilebilir.

Uzaklaştırılacak daha çok şey

Bazı kullanıcılar, Bluetooth ile ilgili hizmetleri devre dışı bırakmanın da faydasını görebilir ve Teslimat Optimizasyonu, bazı kurulumlar için yarardan çok zarar verebilir. Aynı şekilde, bazıları Xbox hizmetleriyle ilgili olmak üzere gereksiz zamanlanmış görevler daha sorunsuz bir deneyim için ortadan kaldırılabilir ve aynı zamanda sistem belleğinden biraz tasarruf etmenizi sağlar.

Sorunlu başlatma davranışı yaşıyorsanız, küçük resim önbellek ayarlarınıza bir göz atmak isteyebilirsiniz. Windows, her yeniden başlatmada onu yeniden oluşturur; bu, daha eski, daha az özellikli sistemler için bir sorun teşkil edebilir; bu nedenle, yeniden başlatma sırasında önbelleği tutmak, önyükleme sürelerinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Sistem işlevselliğini özelleştirme

Özelleştirme menüsü, mevcut betikler açısından biraz arzulanan bir şey bıraksa da, bunun sisteminizin görünümünü özelleştirmekten çok işlevleri ve iş akışlarını yönetme biçimini özelleştirmeyle ilgili olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin, Explorer başlık çubuklarınızda her zaman dosya uzantılarını göstermeyi, kısayol soneklerini devre dışı bırakmayı ve tam yolları görüntülemeyi seçebilirsiniz.

WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin
WinClean İncelemesi: Windows Bilgisayarınızın Bakımını Yapın, Havadan Kaldırın ve Özelleştirin

Windows’un Başlat menüsünden web’de arama yapmak biraz popüler olmayan bir konudur – bazı kullanıcılar bundan hoşlanır, diğerleri hoşlanmaz. Burada tamamen devre dışı bırakma olanağına sahipsiniz.

Hazırda bekletme de çok fazla kişinin kullanmadığı işlevler arasındadır. Ne işe yaradığı konusunda kafanız karıştıysa, muhtemelen onu daha önce hiç kullanmamışsınızdır, bu da eksik hissetmeyeceğiniz anlamına gelir. Devre dışı bırakmak, bir miktar depolama alanından tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Daha deneyimli olanlar için .xml dosyaları aracılığıyla özel komut dosyaları eklemek bir olasılıktır. Bu, programın, kullanıcıların isterlerse deneyimlerini dikte edebilecekleri daha çok yönlü bir şeye genişletilmesine yardımcı olur.


İyi

WinClean, sisteminizin temizliğini ve bakımını basit bir görev haline getiren bir yardımcı program sağlamak için adına (ve simgesine) sadık kalır.

Böyle bir yardımcı programı bu kadar erişilebilir hale getirerek, her tür kullanıcı makinesinin daha uzun süre düzgün çalışmasını sağlamak için bakım çalışması yapabilir.

Komut dosyalarını etkilerine göre sınıflandırmak ve yürütmeleri konusunda şeffaf olmak güzel bir ektir.

Kötü

Komut dosyalarını planlamanın bir yolu, bu tür görevleri otomatikleştirmeyi seven kullanıcılar için iyi olurdu. Ne olursa olsun, uygulamayı başlatmak ve birkaç düzeltme uygulamak çok az çaba gerektirir, yani en azından bu kadar.

Doğrusu

Önleme, tedaviden daha iyidir ve WinClean, makinenizin yavaşlamasını önleme çabalarınızı yumuşatmaya veya potansiyel olarak onu bir performans döngüsünden kurtarmaya yardımcı olabilir. Yeni başlayanlar için uygun olmakla birlikte, özel .xml betikleri sunmak gibi uzman kullanıcıların yararlanabileceği bazı işlevleri de içeren bu, birçok kullanıcı türü tarafından dikkate alınmaya değer bir çözümdür.

BENZER YAZILAR

Frank Campeau Kimdir? – Frank Campeau Hayatı

Frank Campeau Kimdir? Frank Campeau  (14 Aralık 1864 - 5 Kasım 1943) Amerikalı bir aktördü. 1911 ile 1940 yılları arasında 90'dan fazla filmde rol aldı...

Inkjet Nedir?

Inkjet Nedir? Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, en yaygın tüketici yazıcı türüdür. Mürekkep püskürtme teknolojisi, bir kağıda çok ince mürekkep damlaları püskürterek çalışır. Bu damlacıklar, mürekkebin yolundaki manyetik...

Samsung Display, RGB OLEDoS firması eMagin’i 218 milyon dolara satın aldı

Ekran üreticisi Apple'a tedarik sağlamayı hedefliyor OLED firması eMagin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Samsung Display ile 218 milyon ABD Doları karşılığında birleşeceğini söyledi. Samsung Display, eMagin'in...
- Advertisment -

POPÜLER YAZILAR

Microsoft, Web Sitelerine Bing Sohbet İçeriği Üzerinde Daha Fazla Kontrol Sağlıyor

Microsoft duyurdu Bing'in yeni yapay zeka destekli sohbet robotu özelliğinde yayıncıların içerik kullanımlarını sınırlamalarına yönelik yeni seçenekleri. Teknoloji devi, yayıncıların dile getirdiği endişeleri gidermeyi ve...

Cihazları Tüm Açılardan ve Tüm Renklerle Gösteren Resmi Renderlarda Pixel 8 ve Pixel 8 Pro Sızıntısı

Resmi tanıtımına iki haftadan az kaldı Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'nun, ve bugün nihayet her iki cihazın da Google'ın onları piyasaya süreceği tüm...

MSI MEG Z790 ACE MAX ve MAG Z790 Tomahawk MAX İncelemesi

Intel'in 14. Nesil Raptor Lake Refresh CPU serisini yakında piyasaya sürmesi bir sır değil ve bu nedenle anakart satıcıları da mevcut ürün serilerinde yumuşak...

WhatsApp Yakında Uygulama İçinde Alışveriş Yapmanıza İzin Verebilir

O zamandan bu yana üç yıl geçti WhatsApp insanların uygulama içinden işletmelerden ve diğer platformlardan ürün ve hizmet satın almasına olanak sağlama olanağına sahip...