Wılbur SMITH..Fillerin Şarkısı

By | 30 Ocak 2014

Wılbur SMITH..Fillerin Şarkısı

KİTABIN ÖZETİ :

Olay Zimbabwe’ de geçmektedir. Daniel Armstrong Afrika Ekolojisi konusunda önemli bir uzmandır. Aslen İngilizdir. Chiwewe Ulusal Parkı’nda yıllarca çalışmış, o dönemlerde de yanında, iz sürücü olarak çalışan siyahi Johnny Nzou’yu da yetiştirmiş hatta yıllar sonra Fen Fakültesini de bitirmesini sağlayarak Ulusal Parkı Müdürlüğü görevini üstlenmesinde de önemli bir rolü olmuştur. Daniel Afrika ekolojisi ve fillerle ilgili bir araştırma yapmak amacıyla Chiwewe Ulusal Parkına gelir. Dr. Daniel Ulusal parkı içindeki depolarda istiflenmiş binlerce dolarlı fil dişlerini görür. Ulusal Parkı müdürü olan Johnny’ de bir filin günde 1 ton bitki yediğini, Ulusal park sınırları içerisinde de çok sayıda koruma altında hızla üreyen fil bulunduğunu eğer önlem alınmaz ise buranın bir çöle dönüşeceğini bu yüzden kontrollü bir şekilde zaman zaman Ulusal park görevlilerince “açıklama” tabiredilen avların yapıldığını, depolardaki fil dişlerinin de bir kısmının bunlar, bir kısmının da kaçak avcıların elinden alınanlar olduğunu anlatır. Özellikle yasaklanmış ve Ulusal parkça damgalanmış bu fil dişleri kaçak yoldan avlananlara göre uluslararası piyasada daha fazla itibar görmekte ve çok daha değerli bulunmaktadır. Kazanılan para Ulusal park içindeki diğer hayvanlar için harcanmaktadır. Ama yine de bu büyük bir ranttır.

Ning Cheng Gong Tayvan – Çin Cumhuriyetinin harare elçisidir. Zengin, nüfuslu ama karanlık işlerle uğraşan Çinli bir ailenin üç oğlundan biridir. Babası yeni bir iş için bir veliaht seçmek istemektedir. Cheng’ de babasının gözüne girmek amacıyla kirli işlere girmekten çekinmeyen bu uğurda adam bile öldürebilecek hırsa sahip bir kişidir. Kendini doğa aşığı bir kişi gibi gösterip Ulusal parkın Müdürü Johnny ile arkadaşlık kurmayı başarmıştır. Asıl amacı Ulusal park depolarını soyma ve fil dişlerini babasına ulaştırıp, veliahtı konumuna gelmektir. Ancak, Dr. Daniel Armstrong’ la da tanıştıktan sonra kendisine sorun çıkaracağı endişesiyle bundan rahatsızlık duymuştur.

Cheng, Ulusal parka yakın bir kabileyle diyaloga geçerek reislerini para ile kandırmayı başarır. Sonucu tam bir katliamda olsa, plan gereği Ulusal parka saldırılacak, herkes öldürülecek, fil dişleri kabileden olup da bu parkta çalışan iki şoförün de desteğiyle oradan alınıp uzaklaştırılacaktır. Ancak bunu yaparken kimsenin sağ bırakılmaması gerekmektedir. Plan uygulanır. Park Müdürü ve ailesi olmak üzere herkes öldürülür ancak Johnny Nzou ölmeden önce bu işi Cheng’ in yaptığına dair bir kağıt parçası bırakmayı başarır. Daniel Armstrong 6 ipucu değerlendirip, olayın Cheng’in yaptığını anlasa da ispatlayamaz. Konu vahşilerce fil dişi kaçakçılığı için yapılmış bir iş olarak gösterilip kapatılmıştır.

Chetti Singh Komandit Şirketi Malavi’de konuşlanmış, Cheng’ in karanlık işlerini takibinde kullandığı paravan bir şirkettir. Chiwewe Ulusal parkından çalınan fil dişleri de Cheng tarafından Malavi ye getirilir. Dr. Armstrong da fil dişlerinin izlerini sürerek buraya gelir. Burada Cheng in yardımcısı ve şirketin yöneticisi olan Singh tarafından kayıp fil dişlerinin yerini ortaya çıkardığını ve çok şey bildiğinden balnisle öldürülmek istenir, fakat yaralı olarak kurtulur. Daniel Armstrong İngiltere’ye döner ve Ulusal parkta çektiği olağan üstü güzellikteki televizyon çekimlerinden büyük para ve ün kazanır.

Afrika da Ubomo isimli bir ülke vardır ve eski bir İngiliz sömürgesidir. Ülkede darbe olacağı haberi gelir ve yöneticiler uyarıldıysalar da ülkede darbe olur. Artık yeni başkan Albay Ephrem Taffari‘ dir.

Sir Peter Tug Harrison İngiltere’deki Boos Şirketinin sahibidir. Yakından ilgilendiği Ubomo isimli ülkenin uluslar arası prestijinin artması maksadıyla orada bir takım çekimler yapılmasını ister ve bu görevi de en iyi şekilde yapacağına inandığı Dr. Daniel Armstrong’ a verir. Sir Harrson Dr. Armstrok la beraber çalışması için de Bonny Mahen isimli bir kadını da görevlendirir. Bonny Mahan şık ve hafif bir kadındır.

Cheng fildişi kaçakçılık olayından sonra şirketin başkan yardımcılığına getirilmiş, Ubomo isimli ülkede arsenikle platin arama işine başlamıştır. Bu konuda da en büyük desteği Albay Taffari dir.Birde görünmeyen ortak ardır ki bu da bir Harrisan dan başkası değildir.

Dr. Armstrong ve Bonny Mahon Ubomo isimli ülkeye giderler ve çalışmalarına başlamışlardır. Başlangıçta kendilerine çok yardımcı olduğunu sandıkları Albay Taffari nin gerçek yüzünü anlamakta gecikmezler. Halka yapılan eziyetleri gizlice kameraya çekip. İngiliz Büyük Elçisine ulaştırırlar. Bu arada Bonny ile Taffari Arasında bir özel bir yakınlık başlamıştır. Dr. Armstrong un çektiği video görüntülerinden Taffariye bahseder. Taffari de Dr. Armstrong un gizlice öldürülmesi emrini verir. Armstrong büyük bir şans eseri yaralı olarak kurtulur. Ama Cheng ve Taffari onun öldüğü haberini alıp rahatlar. Armstrong eski devrik başkan Omeru ve yasa dışı işlere bayrak açmış Kelly Kinear ın yanındadır.

Başkan Taffari Bonny den üzerinde baskı kurarak İngiliz Büyük Elçisinden gizlice çekilmiş kaseti geri almak ister ve bunu başarır. Akabinde Cheng Bonny i ortadan kaldırır.

Daniel Armstong, Başkan Tafari ve Cheng ‘in diğer kabilelere yaptıkları zulmü ve insanlık dışı kampları filme almayı başarır. Filmi İngiltere ye götürerek orada Harrison’la görüşür. Ona eğer Ubamo da karşı darbe için kendisine destek vermezse bu film yüzünden bütün servetini kaybedeceğini söyler. Oda kabul eder. Silahlar temin edilir. Karşı darbe için adamlar eğitilir. Darbe gerçekleşir Taffry ve Cheng kendi yarattıkları “ lağım çukurunda “ feci şekilde can verirler.

Sonuç olarak hırslarıyla insani değerleri hiçe sayarak. Dünya nimetlerine haksızlıklar içinde sahip olmak isteyenler, bir gün kendi pislikleri içinde boğulmaya mahkum olurlar.