Webmaster

Web Siteleri Hızlanıyor mu? Yeni Veriler Karma Sonuçları Ortaya Çıkarıyor

Web sitesi yükleme süreleri giderek artıyor ancak yeni bir çalışma, siteler ve coğrafi bölgeler arasında performansta önemli farklılıklar olduğunu gösteriyor.

Milyonlarca web sitesinden gerçek dünya metriklerini toplayan Google’ın Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndan (CrUX) alınan verileri inceledi.

“Ortalama bir web sitesinin, ortalama bir ziyaret için ana sayfa içeriğini yüklemesi 1,3 saniye sürüyor” belirtilen raporda Google’ın En Büyük İçerikli Boya (LCP) metriği ana içerik öğesinin ne zaman görünür hale geldiğini ölçmek için.

1,3 saniyelik ortalama LCP süresi oldukça hızlı bir deneyimi temsil etse de, veriler çok çeşitli yükleme performanslarını göstermektedir:

  • Mobil web sitelerinin %25’inde ziyaretçilerin ana içeriğin görünmesi için 2,1 saniyeden fazla beklemesi gerekiyor
  • Web sitelerinin en yavaş %1’lik kısmı için, mobil cihazlarda ortalama sayfa yüklemesi bile 5,7 saniyeden uzun sürüyor
  • Web sitelerinin en yavaş %10’u kullanıcıların %10’unu 5 saniyeden fazla bekletiyor LCP cep telefonunda
  • Mobil sayfa yüklemelerinin neredeyse %1’inin ana içeriğin görünmesi yaklaşık 20 saniye sürüyor

Çalışma, “Hızlı bir web sitesinde bile sayfa görüntülemelerinin bir kısmı yavaş olacaktır” diyor.

Web sitenizin hızının diğerleriyle karşılaştırıldığında nasıl olduğunu anlamak amacıyla çalışmayı daha derinlemesine incelemek için okumaya devam edin.

Site Hızı Farklılıkları

Veriler, farklı kullanıcı deneyimleri, cihazlar ve coğrafi konumlar arasındaki hız farklılıklarını ortaya koyuyor:

  • Masaüstü siteleri (1,1 saniyelik ortalama LCP) mobil sitelerden (1,4 saniye) daha hızlı yüklenir
  • Mobil sayfa yüklemelerinin %25’i LCP’ye 1 saniyeden kısa sürede ulaşırken, %10’u 4 saniyeden fazla sürüyor
  • Orta Afrika Cumhuriyeti’nde tipik bir mobil LCP 9,2 saniyedir (yüzde 75)
  • İsveç, Slovenya, Japonya ve Güney Kore’nin tümü 1,7 saniyenin altında yüzde 75’lik mobil LCP’ye sahipti

Raporda, “Ağ bağlantılarındaki ve cihazın CPU hızındaki farklılıklar, farklı ülkelerdeki ziyaretçilerin web’i farklı deneyimlediği anlamına geliyor” ifadesine yer verildi.

Çalışma aynı zamanda daha popüler sitelerin daha hızlı olduğunu, ilk 1000 sitedeki ortalama LCP’nin 1,1 saniye olduğunu, ilk 10 milyon sitenin ise 1,4 saniye olduğunu ortaya çıkardı.

İstikrarlı İyileştirme Devam Ediyor

DebugBear’ın analizi, farklılıklara rağmen web sitelerinin son birkaç yılda cihaz türleri arasında istikrarlı bir şekilde daha hızlı hale geldiğini gösteriyor.

First Contentful Paint gibi diğer yükleme metriklerinde de benzer bir gelişme görüldü.

Raporda, “LCP tanımındaki değişiklikler verileri etkilemiş olsa da, daha istikrarlı ve iyi tanımlanmış olan First Contentful Paint metriği de gelişti” ifadesine yer verildi.

Kazanımlar, daha hızlı cihazlara ve ağlara, daha iyi web sitesi optimizasyonuna ve Chrome tarayıcısındaki iyileştirmelere bağlanabilir.

Araştırmanın temel bulgusu şuydu: “Sayfa hızı sürekli olarak arttı.” Ancak aynı zamanda 2024 yılındaki deneyimlerin geniş yelpazesine de dikkat çekti.

DebugBear’ın özetlediği gibi, “Tipik bir web sitesine yapılan tipik bir ziyaret hızlıdır, ancak muhtemelen her gün birçok web sitesini ziyaret edersiniz, bazıları yavaş, bazıları hızlı.”

Neden Önemsiyoruz?

Bu çalışma, web’in yükleme performansı açısından nasıl ilerlediğini görmek için yıllık bir kontrol sağlar.

Son yıllarda Google, daha iyi kullanıcı deneyimlerini ölçmek ve teşvik etmek için sayfa yükleme sürelerini ve Önemli Web Verileri ölçümlerini vurguluyor.

Hız aynı zamanda arama sıralamasında da rol oynar. Ancak bir sıralama sinyali olarak kesin ağırlığı tartışılmaktadır.

Bu Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

SEO uzmanları, bir kuruluş genelinde sayfa hızına öncelik verilmesini savunmak için bu gibi çalışmaları kullanabilir.

Bu rapor, yüksek performanslı sitelerin bile muhtemelen ortalamanın altında bir hıza ulaşan bir ziyaretçi segmentine sahip olduğunu vurgulamaktadır.

Sitenizin diğer sitelerle karşılaştırıldığında nasıl bir karşılaştırma ölçütü olarak bu çalışmaya bakın. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporundaki LCP sürelerine bakın.

Bu çalışmada vurgulandığı gibi, bir segment mobil cihazlar için 2,1 saniyelik eşiğin oldukça üzerindeyse, ön uç optimizasyon çalışmalarına öncelik vermek faydalı olabilir.

Her şeyi tek başınıza yapamayacağınızı unutmayın. Performans optimizasyonu, SEO’lar ve geliştiriciler arasındaki ortak bir çabadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu