Salı, Aralık 6, 2022
Ana Sayfa Sosyal Medya Uzmanlar Twitter Kesintisini Öngörüyor ve Verilerinizi İndirmenizi Öneriyor

Uzmanlar Twitter Kesintisini Öngörüyor ve Verilerinizi İndirmenizi Öneriyor

- Advertisement -

Teknoloji camiasındaki pek çok kişi, Elon Musk’ın birkaç tweet’inin Twitter’ın çevrimiçi kalabilme becerisiyle ilgili endişelere yol açmasının ardından, yaklaşan bir Twitter kesintisi uyarısında bulundu.

Musk’ın Twitter’ın kod tabanının tamamen dondurulmasını emrettiği ve Twitter kod tabanının büyük bölümlerini kapattığını tweetlediği bildirildi, her ikisi de Twitter’daki teknoloji çevrelerinde ciddi endişelere neden oldu.

Baş Teknoloji Sorumlusu, eski bir kıdemli Twitter yazılım mühendisi, bir teknoloji girişimcisi ve etkili bir güvenlik uzmanı gibi uzmanlar, olası bir Twitter kesintisine ilişkin tweet’ler atarak kullanıcıları Twitter verilerini hemen indirmeye teşvik etti.

Twitter’ın Nasıl Başarısız Olacağına İlişkin Tahminler

MIT Technology Review’da yakın zamanda yayınlanan bir makale, bir Twitter dökümünün yavaş yavaş kendini küçük hatalarla ortaya çıkaracağını, bazılarının görülüp bazılarının fark edilmediğini ve bunun sonunda büyük bir sorun oluşturacağını ileri sürdü.

Makale bir Site Güvenilirlik Mühendisi olan Ben Krueger’den alıntı yaparak nedenini açıkladı:

Teknoloji endüstrisinde yirmi yıldan fazla deneyime sahip bir site güvenilirlik mühendisi olan Ben Krueger, “Daha büyük yıkıcı arızalar biraz daha gıdıklayıcıdır, ancak en büyük risk, daha küçük şeylerin bozulmaya başlamasıdır” diyor.

Aynı yazıda kimliği bilinmeyen bir Twitter mühendisi, Twitter’ın nasıl çökeceğine dair bir senaryo sunmuştu:

“İşler bozulacak. İşler daha sık bozulacak. İşler daha uzun süre bozulacak. İşler daha ağır şekillerde bozulacak” diyor. “Eninde sonunda kullanılamaz hale gelene kadar her şey birleşecek.”

Yavaş Performans İçin Musk’tan Özür

Twitter’ın günler içinde başarısız olabileceğine dair artan farkındalık, Musk’ın yavaş hizmet için tweet atmasının ardından başladı.

Musk tweet attı:

“Bu arada, Twitter’ın birçok ülkede aşırı yavaş olması nedeniyle özür dilemek istiyorum. Uygulama, yalnızca bir ana zaman çizelgesi oluşturmak için 1000’den fazla kötü gruplandırılmış RPC yapıyor!”

RPC, yazılımın birbiriyle iletişim kurması için bir protokol olan bir Uzaktan Yordam Çağrısıdır.

Musk esasen yavaş hizmeti, hizmeti yavaşlatan çok fazla Uzaktan Prosedür Çağrısına bağlıyordu (suçun şirketin iskelet bir ekiple çalıştığı gerçeğinden uzaklaştırılması).

Eski bir Twitter Kıdemli Altyapı Mühendisi olan Sam Pullara, sorunun RPC’lerde olmadığını açıklayan bir tweet attı.

Twitter uygulamasının RPC’leri kullanmaması nedeniyle Musk’ın Twitter’ın arka ucunu “Uygulama” ile karıştırdığını açıkladı.

Sam ayrıca, tüm ülkelerin aynı RPC’leri paylaştığını, bu nedenle sorunun arka uç olmadığını açıklayarak, RPC’lerin ABD dışında sorun olduğu fikrini de çürüttü.

Sorunun RPC’ler olmadığını tweetledi:

Sam açıklamasına devam etti:

Sam Pullara yalnızca eski Twitter Kıdemli Altyapı Mühendisi değil, aynı zamanda kod tabanını yazdı mevcut kod tabanından önce gelen ve aynı zamanda Yahoo’nun eski Baş Teknoloji Uzmanı.

Pullara, Twitter’ın nasıl çalıştığını kod düzeyinden bilen insanlardan biridir, bu nedenle bir şey söylediğinde bu düzeyde bir otorite ve arka planla konuşulur.

Musk, Sam’in açıklamasını bir kenara itti ve sorunun yalnızca RPC’lerde olduğu konusunda ısrar etmekle kalmadı, gereksiz olduğunu düşündüğü kodun kaldırılmasını emrettiğini duyurdu.

Elon tweet attı:

“Bugünün bir kısmı “mikro hizmetler” bloatware’i kapatacak. Twitter’ın çalışması için aslında %20’den daha azına ihtiyaç var!”

Twitter Kod Tabanını Kilitliyor

Endişeye neden olan ikinci sorun, Zoë Schiffer (@ZoeSchiffer) Platformer’ın Yönetici Editörü (@platformer) Twitter’ın kod tabanını kilitlediğini.

Twitter’da neler olup bittiğini üç tweet’te açıkladı (1, 2, 3):

“YENİ: Twitter, kod tabanını kilitledi ve bir sonraki duyuruya kadar Twitter sistemlerindeki üretim değişikliklerini dondurdu. Dahili bir e-postaya göre, Elon açıkça öyle diyorsa istisnalar yapıldı. 1/

…Normal bir üretim donması sırasında, mühendisler kod işleyebilir, ancak dağıtamazlar. Bu farklı. 2/

…Konuştuğum Twitter çalışanları neler olduğundan emin değiller. 3/3”

Teknoloji uzmanlarından, kodlayıcılardan ve CTO’lardan çok sayıda gönderi, Twitter’ın aylar değil, birkaç gün içinde bir kesinti yaşayabileceği algısı nedeniyle, Twitter verilerinizi daha sonra değil şimdi indirmenin ihtiyatlılığını tweetlemeye başladı.

Tanınmış bir bilgisayar güvenlik uzmanı olan Ian Coldwater (kendi Vikipedi sayfası) Twitter ile ilgili endişelerini tweetledi:

Silikon Vadisi Tech girişimcisi Anıl Dash (@anildash) tweet attı:

“Sektörün dışındaki insanlar için: Bu, bulabileceğiniz en güvenilir ses. Uygun davran.

Twitter verilerinizi buradan indirin: https://twitter.com/settings/download_your_data”

Anıl’ın güvenilir bir sese yaptığı gönderme Erica Joy’aydı (@EricaJoy)Demokratik Kongre Kampanya Komitesi’nin (DCCC) Baş Teknoloji Sorumlusu.

Erica, günler içinde bir Twitter kesintisinin “güçlü bir şans” olduğunu tweetledi:

Arşivleri İndiremeyen Twitter Kullanıcıları

Bazı kullanıcılar Twitter arşivlerini indirmeye çalıştı ancak Twitter’ın SMS’sinin bir kesinti yaşadığını veya arşivi indirme sisteminin artık çalışmadığını keşfetti.

Twitter Kesintisi Er ya da Geç mi Gelecek?

Yaklaşan bir Twitter kesintisi hakkında uyarıda bulunan kişilerin çoğu, derin teknoloji bilgisine ve hatta Twitter’ın nasıl çalıştığı konusunda uzmanlığa sahip son derece güvenilir kişilerdi.

Etkili güvenlik uzmanı Jane Manchun Wong (@wongmjane MIT Technology Review’in yakın zamanda yazdığı, Silikon Vadisi’nin sırlarını birer birer tweet ile anlatmak Twitter’ın uygulanabilirliği hakkındaki düşüncelerini tweetledi.

Twitter’a ne olacağı konusunda şüpheleri olduğu için hafta sonu Twitter arşivini zaten indirdiğini açıkladı.

Jane Manchun Wong gibi biri, eski bir kıdemli Twitter mühendisi gibi Twitter’a ne olacağı konusunda endişeleniyorsa ve her ikisi de Twitter arşivlerini indiriyorsa, belki de Twitter’ın çevrimiçi kalma yeteneğinin olduğundan daha hızlı azaldığını düşünmek ihtiyatlı olabilir. genel olarak görünür.

RELATED ARTICLES

Pazarlama İlişkilendirme Modelleri İçin Kapsamlı Bir Kılavuz

Müşterilerin, dönüşüme giden yol boyunca birden çok kanal ve kampanya (çevrimiçi ve çevrimdışı) aracılığıyla bir markayla etkileşim kurduğunu hepimiz biliyoruz. Şaşırtıcı bir şekilde, B2B sektöründe...

Arama Tahmini Nedir ve Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, sanat ve bilimi harmanlamak, yaratıcı fikirleri eyleme geçirilebilir, izlenebilir adımlarla birleştirmekle ilgilidir. Ancak, sayfa içeriğinizi değiştirmeden veya web sitenizi yeniden yapılandırmadan önce, neyin...

Alan Adı Bir Google Sıralama Faktörü mü?

İnternetin ilk günlerini hatırlıyor musunuz? Yahoo oyunlarında solitaire oynarken tüm gününüzü AOL messenger'da arkadaşlarınızla sohbet ederek geçirebilirsiniz. Sonra annen bir arama yapmak için telefonu aldı...

Most Popular

AMD Ryzen 7000 ‘Zen 4’ X Olmayan Masaüstü İşlemciler 10 Ocak’ta Piyasaya Sürülecek

AMD Ryzen 7000 "Zen 4" X Olmayan İşlemciler CES 2023'te Tanıtıldı, Aynı Ay Piyasaya Sürüldü AMD'nin en az üç yeni Ryzen 7000 "Zen 4" X...

Mühendis, M1 iMac’ten ‘Çene’ Çerçevesini Çıkartarak Ona Apple’ın Bağımsız Monitörleri Gibi Tekdüze Bir Tasarım Verdi

Apple'ın 24 inç M1 iMac'i, önemli tasarım değişikliği sayesinde yeni bir soluktu, ancak bazı keskin gözlü eleştirmenler bu "çene" çerçevesine hemen dikkat çektiler, ancak...

iPhone 14’ün Uydu Özelliği Üzerinden Acil SOS, Alaska’da Mahsur Kalan Bir Adamın Hayatını Kurtardı

Apple'ın en yeni iPhone 14 ve iPhone 14 Pro modelleri, önceki modellere göre çeşitli iyileştirmeler içeriyor. Apple'ın sahnede duyurduğu en önemli eklemelerden biri, kullanıcıların hücresel...

Intel, 2030’a Kadar Yeni Nesil Çiplerde Bir Trilyon Transistörün Yolunu Açıyor

IEDM'de Intel Research, sergilendi Moore Yasası Nasıl Canlı ve Chipzilla 2030 yılına kadar Trilyon transistörlü yeni nesil çipleri nasıl sunmayı planladığını. Intel Araştırması Moore Yasasını...

Recent Comments